SPAD Bygg AB
559127-8659Aktiebolagreg. 2017
Västerhaninge, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
10 628 tkr
Resultat efter fin. poster
277 tkr
Soliditet
56 %
Anställda
4
SPAD Bygg AB — Mark- och byggarbeten i hela Sverige
SPAD Bygg AB utför markarbete, poolbyggnad, rivning, avloppslösningar, dränering, grundläggning och trä-, mur- och putsarbeten. 15 års erfarenhet. Ring 073-723 79 63.
spadbygg.com
Adresser
Besöksadress
Växelbruksvägen 101, 137 39 Västerhaninge
Postadress
Växelbruksvägen 101, 137 39 Västerhaninge
Verksamhetsbeskrivning
Bolagets verksamhet ska bestå av nybyggnad och ombyggnad av hus, badrumsrenovering, allt inom mark och anläggningsarbete, träarbete, mur och puts, fasadrenovering, rivning, snöskottning och därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2022 | 12 941 tkr | 1 283 tkr | – |
| 2023 | 17 750 tkr | 367 tkr | – |
| 2024 | 10 132 tkr | 427 tkr | 1 269 tkr |
| 2025 | 10 628 tkr | 277 tkr | 1 474 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 56,3 % – branschmedian 48,1 %
Vinstmarginal 2,6 % – branschmedian 4,5 %
Omsättningstillväxt 4,9 % – branschmedian 2,2 %
Median för 12148 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023* | 2022* |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 10 628 | 10 132 | 17 750 | 12 941 |
| Övriga rörelseintäkter | 2 | 4 | – | – |
| Rörelseintäkter | 10 630 | 10 136 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 6 016 | 4 192 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 1 668 | 1 757 | – | – |
| Personalkostnader | 2 553 | 3 646 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 103 | 88 | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | 0 | 0 | – | – |
| Rörelsekostnader | 10 340 | 9 684 | – | – |
| Rörelseresultat | 290 | 453 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 1 | 2 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 14 | 28 | – | – |
| Finansiella poster | −13 | −26 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 277 | 427 | 367 | 1 283 |
| Resultat före skatt | 277 | 427 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 72 | 105 | – | – |
| Årets resultat | 205 | 322 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023* | 2022* |
|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 293 | 396 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 5 | 5 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 298 | 401 | – | – |
| Kundfordringar | 1 673 | 641 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 2 276 | 1 234 | – | – |
| Kassa och bank | 639 | 1 280 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 2 915 | 2 514 | – | – |
| Summa tillgångar | 3 213 | 2 915 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 1 219 | 897 | – | – |
| Fritt eget kapital | 1 424 | 1 219 | – | – |
| Eget kapital | 1 474 | 1 269 | – | – |
| Obeskattade reserver | 420 | 420 | – | – |
| Långfristiga skulder | 39 | 156 | – | – |
| Leverantörsskulder | 851 | 362 | – | – |
| Skatteskulder | 0 | 0 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 1 280 | 1 071 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 3 213 | 2 915 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023* | 2022* |
|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 4 | 6 | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 56,3 % | 55 % | – | – |
| Kassalikviditet | 228 % | 235 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 2,7 % | 4,5 % | – | – |
| Vinstmarginal | 2,6 % | 4,2 % | 2,1 % | 9,9 % |
| Omsättningstillväxt | 4,9 % | −42,9 % | 37,2 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 13,9 % | 25,4 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 2 657 tkr | 1 689 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (26)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga fordringar | 5 tkr | 5 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 205 tkr | 322 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 205 tkr | – |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −322 tkr | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 322 tkr | – |
| Forslag disposition | 1 424 tkr | – |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 1 374 tkr | – |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 46 tkr | 54 tkr |
| Fritt eget kapital efter utdelning beslutad extra bolagsstamma | 1 374 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer | 15 tkr | 31 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 720 tkr | 720 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 705 tkr | 690 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 15 tkr | 15 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar | 277 tkr | 365 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar anskaffningsvarden | 438 tkr | 438 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar avskrivningar | 161 tkr | 73 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring anskaffningsvarden inkop | – | 438 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring avskrivningar arets avskrivningar | 88 tkr | 73 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 556 tkr | 538 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 100 tkr | 188 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder kreditinstitut | 117 tkr | 117 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | 39 tkr | 156 tkr |
| Periodiseringsfonder | 420 tkr | 420 tkr |
| Tillgangar avsattningar skulder per typ | 39 tkr | 156 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 212 tkr | 404 tkr |
| Utdelning beslutad extra bolagsstamma | 50 tkr | – |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
SPAD Bygg ABHuvudarbetsställe
Växelbruksvägen 101, 137 39 Västerhaninge
Bygg & hantverk
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559127-8659
Registreringsdatum
3 oktober 2017
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Haninge, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Bygg & hantverk
- SNI 41.000 – Byggande av bostadshus och andra byggnader
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-22). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.