Spanish Food Selection AB
559426-7972Aktiebolagreg. 2023
Örebro, Örebro län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
326 tkr
Resultat efter fin. poster
−40 tkr
Soliditet
82 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Brickebergsvägen 30, 702 21 Örebro
Postadress
c/o Ekonomikonsult Christer Eidemar Ab, Brickebergsvägen 30, 702 21 Örebro
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva restaurangverksamhet med inriktning mot spansk matkultur och butiksförsäljning av spanska delikatesser samt bedriva därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2023 | – | – | – |
| 2023 | 135 tkr | 24 tkr | 44 tkr |
| 2024 | 235 tkr | −95 tkr | 333 tkr |
| 2025 | 326 tkr | −40 tkr | 292 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 82,1 % – branschmedian 47 %
Vinstmarginal −12,3 % – branschmedian 1,6 %
Omsättningstillväxt 38,7 % – branschmedian 0,4 %
Median för 27656 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2023 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 326 | 235 | 135 | – |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 7 | 3 | – |
| Rörelseintäkter | 326 | 242 | 139 | – |
| Handelsvaror | 176 | 149 | 90 | – |
| Övriga externa kostnader | 173 | 186 | 14 | – |
| Personalkostnader | 1 | – | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 16 | 1 | 12 | – |
| Rörelsekostnader | 365 | 336 | 115 | – |
| Rörelseresultat | −39 | −94 | 23 | – |
| Ränteintäkter och liknande | −0 | 0 | 0 | – |
| Räntekostnader och liknande | 1 | 1 | −0 | – |
| Finansiella poster | −1 | −0 | 0 | – |
| Resultat efter finansiella poster | −40 | −95 | 24 | – |
| Resultat före skatt | −40 | −95 | 24 | – |
| Skatt på årets resultat | – | 0 | 5 | – |
| Årets resultat | −40 | −95 | 19 | – |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2023 |
|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 187 | 189 | 110 | – |
| Anläggningstillgångar | 187 | 189 | 110 | – |
| Varulager | 64 | 66 | – | – |
| Kundfordringar | 29 | 1 | 6 | – |
| Kortfristiga fordringar | 111 | 64 | 167 | – |
| Kassa och bank | −5 | 20 | 101 | – |
| Omsättningstillgångar | 170 | 149 | 268 | – |
| Summa tillgångar | 356 | 338 | 378 | – |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 | – |
| Balanserat resultat | 308 | 402 | – | – |
| Fritt eget kapital | 267 | 308 | 19 | – |
| Eget kapital | 292 | 333 | 44 | – |
| Leverantörsskulder | 19 | 22 | 135 | – |
| Skatteskulder | 0 | 5 | 5 | – |
| Kortfristiga skulder | 64 | 6 | 334 | – |
| Summa eget kapital och skulder | 356 | 338 | 378 | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2023 |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 82,1 % | 98,3 % | 11,6 % | – |
| Kassalikviditet | 165 % | 1 446 % | 80 % | – |
| Rörelsemarginal | −12 % | −40,2 % | 17,4 % | – |
| Vinstmarginal | −12,3 % | −40,4 % | 17,8 % | – |
| Omsättningstillväxt | 38,7 % | 74,1 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −13,8 % | −28,4 % | 43 % | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (22)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | −40 tkr | −95 tkr |
| Byggnader mark | 17 tkr | 18 tkr |
| Byggnader mark anskaffningsvarden | 20 tkr | 20 tkr |
| Byggnader mark avskrivningar | 2 tkr | 1 tkr |
| Byggnader mark forandring anskaffningsvarden inkop | 0 | 0 |
| Byggnader mark forandring avskrivningar arets avskrivningar | 998 | −499 |
| Forandring eget kapital totalt | 292 tkr | 333 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −40 tkr | −95 tkr |
| Forandring eget kapital totalt erhallna aktieagartillskott | – | 383 tkr |
| Fordringar intresseforetag gemensamt styrda foretag kortfristiga | 53 tkr | 47 tkr |
| Forslag disposition | 267 tkr | 308 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 267 tkr | 308 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 15 tkr | 15 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 169 tkr | 171 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 195 tkr | 182 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 26 tkr | 12 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 13 tkr | 80 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 15 tkr | 2 tkr |
| Lager fardiga varor handelsvaror | 64 tkr | 66 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 13 tkr | 517 |
| Ovriga kortfristiga skulder | 45 tkr | −21 tkr |
| Skulder intresseforetag gemensamt styrda foretag kortfristiga | – | 0 |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 20 mars 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Spanish Food Selection ABHuvudarbetsställe
Brickebergsvägen 30, 702 21 Örebro
Butik & handel
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559426-7972
Registreringsdatum
20 mars 2023
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Örebro, Örebro län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
25 000 kr
SNI-koder
Butik & handel
- SNI 47.272 – Detaljhandel med andra livsmedel utom hälsokost
- SNI 56.110 – Restaurangverksamhet
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.