Spark Creativity AB
556850-8377Aktiebolagreg. 2011
Malmö, Skåne län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
1 204 tkr
Resultat efter fin. poster
−1 tkr
Soliditet
89 %
Anställda
2
Spark Creativity — design and innovation studio
sparkcreativity.se
Adresser
Besöksadress
Hagalundsgatan 17, 214 32 Malmö
Postadress
Hagalundsgatan 17, 214 32 Malmö
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska ägna sig åt utformning av produkter, tjänster och kreativa strategier såsom industridesign, interaktionsdesign och designstrategi inom möbler och inredningsdetaljer, mobilt användargränssnitt, programmering av mobilapplikationer och därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2018 | 4 384 tkr | 739 tkr | – |
| 2019 | 2 911 tkr | 1 108 tkr | – |
| 2020 | 2 631 tkr | 1 037 tkr | 2 392 tkr |
| 2021 | 2 138 tkr | 392 tkr | 2 616 tkr |
| 2022 | 2 871 tkr | 1 347 tkr | 3 470 tkr |
| 2023 | 2 759 tkr | 987 tkr | 4 803 tkr |
| 2024 | 2 600 tkr | 753 tkr | 4 250 tkr |
| 2025 | 1 204 tkr | −1 tkr | 3 835 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 89,2 % – branschmedian 70,6 %
Vinstmarginal −0,1 % – branschmedian 18,5 %
Omsättningstillväxt −53,7 % – branschmedian −1,6 %
Median för 24141 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 204 | 2 600 | 2 759 | 2 871 | 2 138 | 2 631 | 2 911 | 4 384 |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | 0 | 9 | 16 | 0 | – | – |
| Rörelseintäkter | 1 204 | 2 600 | 2 759 | 2 880 | 2 155 | 2 631 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 5 | 10 | 0 | 9 | 148 | 3 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 238 | 272 | 177 | 187 | 191 | 217 | – | – |
| Personalkostnader | 930 | 1 562 | 1 582 | 1 326 | 1 412 | 1 363 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 8 | 5 | 5 | 5 | 2 | 0 | – | – |
| Rörelsekostnader | 1 181 | 1 849 | 1 763 | 1 528 | 1 754 | 1 583 | – | – |
| Rörelseresultat | 23 | 751 | 996 | 1 352 | 401 | 1 048 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 14 | 24 | 0 | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 38 | 22 | 9 | 6 | 10 | 11 | – | – |
| Finansiella poster | −24 | 2 | −9 | −6 | −10 | −11 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −1 | 753 | 987 | 1 347 | 392 | 1 037 | 1 108 | 739 |
| Bokslutsdispositioner | −10 | −189 | 1 470 | −268 | −104 | −260 | – | – |
| Resultat före skatt | −12 | 565 | 2 457 | 1 078 | 288 | 777 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 3 | 118 | 524 | 225 | 64 | 168 | – | – |
| Årets resultat | −15 | 447 | 1 933 | 854 | 224 | 609 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 40 | 7 | 12 | 17 | 22 | 0 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 3 559 | 3 525 | 2 725 | 2 245 | 2 005 | 1 765 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 3 600 | 3 533 | 2 738 | 2 263 | 2 028 | 1 765 | – | – |
| Kundfordringar | 0 | 574 | 277 | 616 | 738 | 235 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 116 | 1 076 | 736 | 885 | 852 | 634 | – | – |
| Kassa och bank | 762 | 1 540 | 2 857 | 2 978 | 2 293 | 2 643 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 878 | 2 615 | 3 594 | 3 863 | 3 145 | 3 277 | – | – |
| Summa tillgångar | 4 478 | 6 148 | 6 331 | 6 126 | 5 173 | 5 043 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 3 800 | 3 753 | 2 820 | 2 566 | 2 342 | 1 733 | – | – |
| Fritt eget kapital | 3 785 | 4 200 | 4 753 | 3 420 | 2 566 | 2 342 | – | – |
| Eget kapital | 3 835 | 4 250 | 4 803 | 3 470 | 2 616 | 2 392 | – | – |
| Obeskattade reserver | 203 | 192 | 4 | 1 474 | 1 206 | 1 102 | – | – |
| Leverantörsskulder | 12 | 2 | 2 | 0 | 12 | 18 | – | – |
| Skatteskulder | 0 | 239 | 411 | 63 | – | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 440 | 1 706 | 1 525 | 1 182 | 1 351 | 1 548 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 4 478 | 6 148 | 6 331 | 6 126 | 5 173 | 5 043 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 500 | 400 | 1 000 | 600 | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 89,2 % | 71,6 % | 75,9 % | 75,8 % | 69,1 % | 64,8 % | – | – |
| Kassalikviditet | 200 % | 153 % | 236 % | 327 % | 233 % | 212 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 1,9 % | 28,9 % | 36,1 % | 47,1 % | 18,8 % | 39,9 % | – | – |
| Vinstmarginal | −0,1 % | 29 % | 35,8 % | 46,9 % | 18,3 % | 39,4 % | 38,1 % | 16,9 % |
| Omsättningstillväxt | −53,7 % | −5,8 % | −3,9 % | 34,3 % | −18,7 % | −9,6 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −0,4 % | 10,5 % | 40,2 % | 24,6 % | 8,6 % | 25,5 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 602 tkr | 1 300 tkr | 1 380 tkr | 1 436 tkr | 1 069 tkr | 1 316 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (28)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Ackumulerade overavskrivningar | 8 tkr | 2 tkr |
| Andra langfristiga fordringar | 3 559 tkr | 3 525 tkr |
| Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden | 3 559 tkr | 3 525 tkr |
| Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden fusion | 766 tkr | – |
| Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden tillkommande fordringar | 800 tkr | 800 tkr |
| Arets resultat eget kapital | −15 tkr | 447 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −15 tkr | 447 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −447 tkr | −1 933 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 447 tkr | 1 933 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 400 tkr | 1 000 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 3 835 tkr | 4 250 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −15 tkr | 447 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 400 tkr | 1 000 tkr |
| Forandring overavskrivningar | −5 tkr | 1 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | −5 tkr | −190 tkr |
| Forslag disposition | 3 785 tkr | 4 200 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 3 285 tkr | 3 800 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 1 tkr | 22 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 40 tkr | 7 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 66 tkr | 25 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 41 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 8 tkr | 5 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 115 tkr | 279 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 344 tkr | 1 033 tkr |
| Periodiseringsfonder | 195 tkr | 190 tkr |
| Upparbetad ej fakturerad intakt | 0 | 201 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 84 tkr | 432 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 juli 2024 – 30 juni 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 juli 2023 – 30 juni 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 juli 2022 – 30 juni 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 juli 2021 – 30 juni 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 juli 2020 – 30 juni 2021 · Inlämnad –
Spark Creativity ABHuvudarbetsställe
Hagalundsgatan 17, 214 32 Malmö
Konsulttjänster
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556850-8377
Registreringsdatum
27 april 2011
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Malmö, Skåne län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Konsulttjänster
- SNI 71.122 – Teknisk konsultverksamhet inom industriteknik
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-13). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.