Sparrmans Bygger AB
556732-4610Aktiebolagreg. 2007
Kungsbacka, Hallands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
4 731 tkr
Resultat efter fin. poster
413 tkr
Soliditet
39 %
Anställda
2
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Varlabergsvägen 17, 434 39 Kungsbacka
Postadress
Varlabergsvägen 17, 434 39 Kungsbacka
Verksamhetsbeskrivning
Bolagets verksamhet är att bedriva byggnadsverksamhet, samt äga och förvalta fastigheter och värdepapper och därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2020 | 4 870 tkr | 526 tkr | – |
| 2021 | 8 201 tkr | 415 tkr | – |
| 2022 | 9 934 tkr | −1 652 tkr | 142 tkr |
| 2023 | 6 154 tkr | 315 tkr | 457 tkr |
| 2024 | 6 837 tkr | −853 tkr | 154 tkr |
| 2025 | 4 731 tkr | 413 tkr | 567 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 39 % – branschmedian 48,1 %
Vinstmarginal 8,7 % – branschmedian 4,5 %
Omsättningstillväxt −30,8 % – branschmedian 2,2 %
Median för 12148 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 4 731 | 6 837 | 6 154 | 9 934 | 8 201 | 4 870 |
| Förändring av lager | 216 | 0 | 30 | −1 | – | – |
| Övriga rörelseintäkter | 13 | 23 | 214 | 104 | – | – |
| Rörelseintäkter | 4 959 | 6 860 | 6 399 | 10 037 | – | – |
| Handelsvaror | 2 536 | 4 176 | 2 295 | 5 200 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 1 230 | 1 577 | 1 559 | 3 932 | – | – |
| Personalkostnader | 700 | 1 874 | 2 200 | 2 491 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 27 | 27 | 16 | 33 | – | – |
| Rörelsekostnader | 4 493 | 7 653 | 6 069 | 11 657 | – | – |
| Rörelseresultat | 467 | −792 | 329 | −1 620 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 1 | 1 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 54 | 61 | 15 | 32 | – | – |
| Finansiella poster | −54 | −61 | −15 | −32 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 413 | −853 | 315 | −1 652 | 415 | 526 |
| Resultat före skatt | 413 | −853 | 315 | −1 652 | – | – |
| Årets resultat | 413 | −853 | 315 | −1 652 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 84 | 110 | 82 | 131 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 15 | 15 | 15 | 15 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 99 | 125 | 97 | 146 | – | – |
| Varulager | 334 | 118 | 173 | 28 | – | – |
| Kundfordringar | 376 | 534 | 1 127 | 1 192 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 1 062 | 1 165 | 1 651 | 1 499 | – | – |
| Kassa och bank | −39 | 76 | 390 | 13 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 1 356 | 1 360 | 2 215 | 1 541 | – | – |
| Summa tillgångar | 1 455 | 1 485 | 2 312 | 1 687 | – | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Balanserat resultat | 54 | 907 | 42 | 1 694 | – | – |
| Fritt eget kapital | 467 | 54 | 357 | 42 | – | – |
| Eget kapital | 567 | 154 | 457 | 142 | – | – |
| Långfristiga skulder | 468 | 314 | 864 | 864 | – | – |
| Leverantörsskulder | 140 | 608 | 359 | 165 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 420 | 1 018 | 991 | 681 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 1 455 | 1 485 | 2 312 | 1 687 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 2 | 4 | 4 | 5 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | – | – | 50 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 39 % | 10,4 % | 19,8 % | 8,4 % | – | – |
| Kassalikviditet | 243 % | 122 % | 206 % | 222 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 9,9 % | −11,6 % | 5,4 % | −16,3 % | – | – |
| Vinstmarginal | 8,7 % | −12,5 % | 5,1 % | −16,6 % | 5,1 % | 10,8 % |
| Omsättningstillväxt | −30,8 % | 11,1 % | −38,1 % | 21,1 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 72,8 % | −554,2 % | 68,8 % | −1 159,4 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 2 366 tkr | 1 709 tkr | 1 539 tkr | 1 987 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (38)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga fordringar | 15 tkr | 15 tkr |
| Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden | 15 tkr | 15 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 413 tkr | −853 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 413 tkr | −853 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 853 tkr | −315 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −853 tkr | 315 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat erhallna aktieagartillskott | – | 600 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | – | 50 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 567 tkr | 154 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 413 tkr | −853 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt erhallna aktieagartillskott | – | 600 tkr |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | – | 50 tkr |
| Forbattringsutgifter annans fastighet | 51 tkr | 66 tkr |
| Forbattringsutgifter annans fastighet anskaffningsvarden | 312 tkr | 312 tkr |
| Forbattringsutgifter annans fastighet avskrivningar | 262 tkr | 246 tkr |
| Forbattringsutgifter annans fastighet forandring avskrivningar arets avskrivningar | 16 tkr | 16 tkr |
| Fordringar koncernforetag kortfristiga | 87 tkr | 43 tkr |
| Forslag disposition | 467 tkr | 54 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 467 tkr | 54 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 563 tkr | 507 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 33 tkr | 44 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 135 tkr | 135 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 102 tkr | 91 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | – | 0 |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 0 | 55 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 11 tkr | 11 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar | – | 0 |
| Lager ravaror fornodenheter | 136 tkr | 118 tkr |
| Langfristiga skulder forfaller senare5ar | 293 tkr | 302 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 35 tkr | 81 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 182 tkr | 249 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder | 9 tkr | 12 tkr |
| Pagaende arbeten annans rakning omsattningstillgangar | 199 tkr | – |
| Skulder koncernforetag langfristiga | 460 tkr | 302 tkr |
| Stallda sakerheter | 800 tkr | 800 tkr |
| Stallda sakerheter foretagsinteckningar | 800 tkr | 800 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 97 tkr | 160 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Sparrmans Bygger ABHuvudarbetsställe
Varlabergsvägen 17, 434 39 Kungsbacka
Bygg & hantverk
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556732-4610
Registreringsdatum
25 juni 2007
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Kungsbacka, Hallands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Bygg & hantverk
- SNI 41.000 – Byggande av bostadshus och andra byggnader
- SNI 68.203 – Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.