Spårväxeln Fastighets Aktiebolag
556380-4458Aktiebolagreg. 1990
Ystad, Skåne län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2024Omsättning
1 215 tkr
Resultat efter fin. poster
716 tkr
Soliditet
90 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Dragongatan 51, 271 39 Ystad
Postadress
Dragongatan 51, 271 39 Ystad
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet är att förvalta och uthyra fastigheter, förvalta värdepapper och därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2020 | 737 tkr | 121 tkr | – |
| 2021 | 981 tkr | 21 tkr | – |
| 2022 | 1 092 tkr | 278 tkr | – |
| 2023 | 1 147 tkr | 674 tkr | 5 523 tkr |
| 2024 | 1 215 tkr | 716 tkr | 5 886 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 90,3 % – branschmedian 22,2 %
Vinstmarginal 58,9 % – branschmedian 13,8 %
Omsättningstillväxt 5,9 % – branschmedian 2,4 %
Median för 39296 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2024 | 2023 | 2022* | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 215 | 1 147 | 1 092 | 981 | 737 |
| Rörelseintäkter | 1 215 | 1 147 | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 157 | 108 | – | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 343 | 366 | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 500 | 474 | – | – | – |
| Rörelseresultat | 715 | 673 | – | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 1 | 1 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 0 | – | – | – |
| Finansiella poster | 1 | 1 | – | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 716 | 674 | 278 | 21 | 121 |
| Bokslutsdispositioner | −257 | −217 | – | – | – |
| Resultat före skatt | 459 | 457 | – | – | – |
| Skatt på årets resultat | 96 | 94 | – | – | – |
| Årets resultat | 363 | 362 | – | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2024 | 2023 | 2022* | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 3 024 | 2 761 | – | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 781 | 781 | – | – | – |
| Anläggningstillgångar | 3 805 | 3 542 | – | – | – |
| Kundfordringar | 2 927 | 2 135 | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 2 960 | 2 168 | – | – | – |
| Kassa och bank | 244 | 737 | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 3 204 | 2 906 | – | – | – |
| Summa tillgångar | 7 009 | 6 447 | – | – | – |
| Aktiekapital | 200 | 200 | – | – | – |
| Bundet eget kapital | 240 | 240 | – | – | – |
| Balanserat resultat | 5 283 | 4 921 | – | – | – |
| Fritt eget kapital | 5 646 | 5 283 | – | – | – |
| Eget kapital | 5 886 | 5 523 | – | – | – |
| Obeskattade reserver | 561 | 304 | – | – | – |
| Långfristiga skulder | 500 | 500 | – | – | – |
| Leverantörsskulder | 0 | 56 | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 62 | 120 | – | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 7 009 | 6 447 | – | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 90,3 % | 89,4 % | – | – | – |
| Kassalikviditet | 5 173 % | 2 418 % | – | – | – |
| Rörelsemarginal | 58,9 % | 58,7 % | – | – | – |
| Vinstmarginal | 58,9 % | 58,8 % | 25,5 % | 2,1 % | 16,4 % |
| Omsättningstillväxt | 5,9 % | 5 % | 11,3 % | 33,1 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 6,2 % | 6,6 % | – | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (33)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2024 | 2023 |
|---|---|---|
| Ackumulerade overavskrivningar | 101 tkr | 0 |
| Andra langfristiga fordringar | 781 tkr | 781 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 363 tkr | 362 tkr |
| Avkastning eget kapital | 0,11 | 0,12 |
| Byggnader mark | 2 213 tkr | 2 336 tkr |
| Byggnader mark anskaffningsvarden | 5 446 tkr | 5 446 tkr |
| Byggnader mark avskrivningar | 3 233 tkr | 3 110 tkr |
| Byggnader mark forandring avskrivningar arets avskrivningar | 123 tkr | 123 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 363 tkr | – |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −362 tkr | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 362 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt | 5 886 tkr | 5 523 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 363 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | – |
| Forandring overavskrivningar | −101 tkr | −64 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | −155 tkr | −153 tkr |
| Forslag disposition | 5 646 tkr | – |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 5 646 tkr | – |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar | 595 tkr | 425 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar anskaffningsvarden | 4 134 tkr | 3 910 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar avskrivningar | 3 540 tkr | 3 485 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | 165 tkr | – |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring anskaffningsvarden inkop | 389 tkr | – |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring avskrivningar arets avskrivningar | 54 tkr | 243 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 33 tkr | 33 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 17 tkr | 64 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder | 500 tkr | 500 tkr |
| Pagaende nyanlaggningar forskott materiella anlaggningstillgangar | 217 tkr | 0 |
| Pagaende nyanlaggningar forskott materiella anlaggningstillgangar anskaffningsvarden | 217 tkr | 0 |
| Pagaende nyanlaggningar forskott materiella anlaggningstillgangar forandring anskaffningsvarden nedlagda utgifter | 217 tkr | 0 |
| Periodiseringsfonder | 460 tkr | 304 tkr |
| Reservfond | 40 tkr | 40 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 45 tkr | 0 |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Spårväxeln Fastighets AktiebolagHuvudarbetsställe
Dragongatan 51, 271 39 Ystad
Fastighet & mäklare
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556380-4458
Registreringsdatum
20 mars 1990
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Ystad, Skåne län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
200 000 kr
SNI-koder
Fastighet & mäklare
- SNI 68.202 – Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-11-02). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.