Specialistcenter Uppsala AB
556847-1246Aktiebolagreg. 2011
Uppsala, Uppsala län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
32 069 tkr
Resultat efter fin. poster
−23 tkr
Soliditet
27 %
Anställda
17
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Kungsgatan 30 E, 753 21 Uppsala
Postadress
Kungsgatan 30 E, 753 21 Uppsala
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet är medicinsk- och kirurgisk behandling och handel med värdepapper och därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2016 | 0 tkr | −11 tkr | – |
| 2017 | 0 tkr | −14 tkr | – |
| 2018 | 0 tkr | −10 tkr | 936 tkr |
| 2019 | 0 tkr | −589 tkr | 348 tkr |
| 2020 | 296 tkr | −3 792 tkr | 974 tkr |
| 2021 | 26 410 tkr | −3 843 tkr | 1 098 tkr |
| 2022 | 43 679 tkr | 4 650 tkr | 4 786 tkr |
| 2023 | 52 693 tkr | 6 868 tkr | 10 236 tkr |
| 2024 | 52 892 tkr | 3 695 tkr | 3 388 tkr |
| 2025 | 32 069 tkr | −23 tkr | 3 356 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 27,2 % – branschmedian 74,8 %
Vinstmarginal −0,1 % – branschmedian 21,1 %
Omsättningstillväxt −39,4 % – branschmedian −2 %
Median för 17252 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 32 069 | 52 892 | 52 693 | 43 679 | 26 410 | 296 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga rörelseintäkter | 5 | 0 | 0 | 347 | 97 | – | – | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 32 074 | 52 892 | 52 693 | 44 027 | 26 507 | 296 | 0 | 0 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 10 544 | 19 830 | 16 434 | 17 440 | – | – | – | – | – | – |
| Handelsvaror | – | – | – | – | 15 082 | 548 | – | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 3 253 | 3 695 | 3 736 | 3 059 | 3 374 | 1 787 | 412 | 10 | – | – |
| Personalkostnader | 16 760 | 24 045 | 24 168 | 17 397 | 10 490 | 1 028 | 176 | 0 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 1 484 | 1 593 | 1 486 | 1 473 | 1 402 | 725 | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 32 041 | 49 163 | 45 825 | 39 369 | 30 349 | 4 088 | 589 | 10 | – | – |
| Rörelseresultat | 33 | 3 729 | 6 867 | 4 657 | −3 842 | −3 792 | −589 | −10 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 0 | 3 | – | – | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 56 | 34 | 3 | 8 | 1 | 0 | – | – | – | – |
| Finansiella poster | −56 | −33 | 0 | −8 | −1 | −0 | – | – | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −23 | 3 695 | 6 868 | 4 650 | −3 843 | −3 792 | −589 | −10 | −14 | −11 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 300 | – | 0 | 4 000 | 4 420 | – | – | – | – |
| Resultat före skatt | −23 | 3 995 | 6 868 | 4 650 | 157 | 628 | −589 | −10 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 10 | 843 | 1 417 | 962 | 34 | 2 | – | – | – | – |
| Årets resultat | −33 | 3 152 | 5 450 | 3 688 | 124 | 626 | −589 | −10 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 5 931 | 6 965 | 8 518 | 9 184 | 10 657 | 11 340 | 2 303 | 0 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 5 931 | 6 965 | 8 518 | 9 184 | 10 657 | 11 340 | 2 303 | 0 | – | – |
| Kundfordringar | 0 | 2 459 | 3 066 | 1 940 | 1 761 | 167 | – | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 6 273 | 4 516 | 6 431 | 3 330 | 18 174 | 4 520 | 129 | 0 | – | – |
| Kassa och bank | 158 | 9 040 | 4 368 | 3 534 | 3 679 | 104 | 82 | 937 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 6 431 | 13 556 | 10 800 | 6 863 | 21 853 | 4 624 | 211 | 937 | – | – |
| Summa tillgångar | 12 362 | 20 521 | 19 318 | 16 047 | 32 509 | 15 963 | 2 513 | 937 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 3 338 | 186 | 4 736 | 1 048 | 924 | 298 | 886 | 896 | – | – |
| Fritt eget kapital | 3 306 | 3 338 | 10 186 | 4 736 | 1 048 | 924 | 298 | 886 | – | – |
| Eget kapital | 3 356 | 3 388 | 10 236 | 4 786 | 1 098 | 974 | 348 | 936 | – | – |
| Leverantörsskulder | 572 | 3 021 | 1 288 | 1 606 | 2 687 | 203 | 849 | 1 | – | – |
| Skatteskulder | 0 | 1 772 | 2 608 | 1 166 | 96 | 2 | – | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 9 006 | 17 132 | 9 082 | 11 261 | 31 412 | 14 989 | 2 166 | 1 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 12 362 | 20 521 | 19 318 | 16 047 | 32 509 | 15 963 | 2 513 | 937 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 17 | 23 | 21 | 17 | 15 | 7 | 1 | 0 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | – | – | 10 000 | – | – | – | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 27,2 % | 16,5 % | 53 % | 29,8 % | 3,4 % | 6,1 % | 13,8 % | 99,9 % | – | – |
| Kassalikviditet | 71 % | 79 % | 119 % | 61 % | 70 % | 31 % | 10 % | 156 126 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 0,1 % | 7 % | 13 % | 10,7 % | −14,5 % | −1 281,1 % | – | – | – | – |
| Vinstmarginal | −0,1 % | 7 % | 13 % | 10,7 % | −14,5 % | −1 281,1 % | – | – | – | – |
| Omsättningstillväxt | −39,4 % | 0,4 % | 20,6 % | 65,4 % | 8 822,3 % | – | – | – | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −1 % | 93 % | 53,3 % | 77,1 % | 11,3 % | 64,3 % | −169,4 % | −1 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 1 886 tkr | 2 300 tkr | 2 509 tkr | 2 569 tkr | 1 761 tkr | 42 tkr | 0 tkr | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (29)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | −33 tkr | 3 152 tkr |
| Erhallna koncernbidrag | 0 | 300 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −33 tkr | 3 152 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −3 152 tkr | −5 450 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat utdelning | – | 0 |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 3 152 tkr | 5 450 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | – | 10 000 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | – | 3 388 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −33 tkr | 3 152 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | – | 10 000 tkr |
| Forbattringsutgifter annans fastighet | 5 819 tkr | 6 541 tkr |
| Forbattringsutgifter annans fastighet anskaffningsvarden | 12 022 tkr | 11 572 tkr |
| Forbattringsutgifter annans fastighet avskrivningar | 6 203 tkr | 5 032 tkr |
| Forbattringsutgifter annans fastighet forandring anskaffningsvarden inkop | 450 tkr | – |
| Forbattringsutgifter annans fastighet forandring avskrivningar arets avskrivningar | 1 171 tkr | 1 157 tkr |
| Fordringar koncernforetag kortfristiga | 4 840 tkr | 1 461 tkr |
| Forslag disposition | 3 306 tkr | 3 338 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 3 306 tkr | 3 338 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 253 tkr | 542 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 112 tkr | 424 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 2 073 tkr | 2 073 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 1 961 tkr | 1 648 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | – | 40 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 312 tkr | 436 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 1 180 tkr | 54 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 454 tkr | 916 tkr |
| Skulder koncernforetag kortfristiga | 7 046 tkr | 7 754 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 934 tkr | 3 670 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2019
Period 1 jan. 2019 – 31 dec. 2019 · Inlämnad –
Specialistcenter Uppsala ABHuvudarbetsställe
Kungsgatan 30 E, 753 21 Uppsala
Hälsa & vård
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556847-1246
Registreringsdatum
23 mars 2011
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Uppsala, Uppsala län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Hälsa & vård
- SNI 86.102 – Specialiserad sluten somatisk hälso- och sjukvård på sjukhus
Övriga registrerade namn
1 st
- St:Johanniskliniken – särskilt företagsnamn, registrerat 26 november 2019. För den del av verksamheten som avser kirurgisk behandling
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.