Speed och Cryocenter i Västerås AB
559211-3632Aktiebolagreg. 2019
Västerås, Västmanlands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
648 tkr
Resultat efter fin. poster
134 tkr
Soliditet
75 %
Anställda
–
Speed & Cryo – Träning och återhämtning på elitnivå – för alla
speedcryo.se
Adresser
Besöksadress
Slånbärsvägen 2, 722 23 Västerås
Postadress
c/o Bellevuestadion, Slånbärsvägen 2, 722 23 Västerås
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva försäljning och konsultverksamhet inom motion, friskvård, hälsa samt skönhetsvård och drift av träningsstudio samt därmed förenlig verksamhet. Bolaget skall även bedriva fastighetsförvaltning, handel med värdepapper samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2020 | 180 tkr | −2 tkr | 48 tkr |
| 2021 | 488 tkr | 208 tkr | 145 tkr |
| 2022 | 551 tkr | 32 tkr | 162 tkr |
| 2023 | 522 tkr | −43 tkr | 159 tkr |
| 2024 | 513 tkr | 115 tkr | 230 tkr |
| 2025 | 648 tkr | 134 tkr | 208 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 75,1 % – branschmedian 54 %
Vinstmarginal 20,7 % – branschmedian 3,7 %
Omsättningstillväxt 26,4 % – branschmedian −0,7 %
Median för 18828 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 648 | 513 | 522 | 551 | 488 | 180 |
| Rörelseintäkter | 648 | 513 | 522 | 551 | 488 | 180 |
| Råvaror och förnödenheter | 0 | 5 | 7 | 18 | 11 | 28 |
| Övriga externa kostnader | 477 | 359 | 339 | 339 | 268 | 154 |
| Personalkostnader | 0 | 0 | 186 | 131 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 36 | 32 | 30 | 30 | 1 | 0 |
| Rörelsekostnader | 513 | 396 | 562 | 519 | 280 | 182 |
| Rörelseresultat | 135 | 117 | −41 | 32 | 208 | −2 |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 0 | 0 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 1 | 2 | 3 | 0 | 0 | 0 |
| Finansiella poster | −1 | −2 | −3 | −0 | 0 | −0 |
| Resultat efter finansiella poster | 134 | 115 | −43 | 32 | 208 | −2 |
| Bokslutsdispositioner | −35 | −25 | 41 | −10 | −84 | 0 |
| Resultat före skatt | 99 | 90 | −3 | 22 | 123 | −2 |
| Skatt på årets resultat | 21 | 19 | 0 | 5 | 26 | 0 |
| Årets resultat | 78 | 71 | −3 | 17 | 97 | −2 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 51 | 87 | 89 | 119 | 149 | 0 |
| Anläggningstillgångar | 51 | 87 | 89 | 119 | 149 | 0 |
| Kundfordringar | 19 | 50 | 30 | 26 | 37 | 15 |
| Kortfristiga fordringar | 29 | 55 | 49 | 30 | 39 | 40 |
| Kassa och bank | 318 | 207 | 223 | 169 | 278 | 13 |
| Omsättningstillgångar | 347 | 261 | 272 | 199 | 317 | 53 |
| Summa tillgångar | 398 | 348 | 361 | 318 | 466 | 53 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 80 | 109 | 112 | 95 | −2 | 0 |
| Fritt eget kapital | 158 | 180 | 109 | 112 | 95 | −2 |
| Eget kapital | 208 | 230 | 159 | 162 | 145 | 48 |
| Obeskattade reserver | 114 | 79 | 54 | 94 | 84 | 0 |
| Leverantörsskulder | 22 | 0 | 39 | 18 | 35 | 0 |
| Skatteskulder | 28 | 13 | 5 | 31 | 26 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 76 | 39 | 148 | 62 | 236 | 5 |
| Summa eget kapital och skulder | 398 | 348 | 361 | 318 | 466 | 53 |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | – | – | 1 | 1 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 0 | 100 | 0 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 75,1 % | 84,1 % | 55,9 % | 74,4 % | 45,6 % | 89,8 % |
| Kassalikviditet | 460 % | 666 % | 183 % | 320 % | 134 % | 977 % |
| Rörelsemarginal | 20,8 % | 22,8 % | −7,8 % | 5,7 % | 42,6 % | −1,2 % |
| Vinstmarginal | 20,7 % | 22,5 % | −8,3 % | 5,7 % | 42,6 % | −1,2 % |
| Omsättningstillväxt | 26,4 % | −1,7 % | −5,2 % | 12,9 % | 171 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 37,5 % | 30,9 % | −1,8 % | 10,2 % | 67,1 % | −4,6 % |
| Omsättning per anställd | – | – | 522 tkr | 551 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (20)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Ackumulerade overavskrivningar | 39 tkr | 33 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 78 tkr | 71 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 78 tkr | 71 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −71 tkr | 3 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 71 tkr | −3 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 100 tkr | – |
| Forandring overavskrivningar | 5 tkr | 5 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | −30 tkr | −30 tkr |
| Forslag disposition | 158 tkr | 180 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 158 tkr | 80 tkr |
| Forslag disposition utdelning annan utdelning | – | 100 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar | 51 tkr | 87 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar anskaffningsvarden | 180 tkr | 180 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar avskrivningar | 129 tkr | 93 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring anskaffningsvarden inkop | 0 | 30 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring avskrivningar arets avskrivningar | 36 tkr | 32 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 10 tkr | 5 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 15 tkr | 16 tkr |
| Periodiseringsfonder | 76 tkr | 46 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 10 tkr | 10 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 juli 2024 – 30 juni 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 juli 2023 – 30 juni 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 juli 2022 – 30 juni 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 juli 2021 – 30 juni 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 juli 2020 – 30 juni 2021 · Inlämnad –
Speed och Cryocenter i Västerås ABHuvudarbetsställe
Slånbärsvägen 2, 722 23 Västerås
Butik & handel
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559211-3632
Registreringsdatum
3 juli 2019
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Västerås, Västmanlands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Butik & handel
- SNI 46.491 – Partihandel med sport- och fritidsartiklar
- SNI 93.130 – Drift av gymanläggningar
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.