Spets & Flanell i Kungsbacka AB
556700-7884Aktiebolagreg. 2006
Kungsbacka, Hallands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
3 350 tkr
Resultat efter fin. poster
303 tkr
Soliditet
88 %
Anställda
2
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Borgmästargatan 5, 434 32 Kungsbacka
Postadress
c/o Kungsmässan, Borgmästargatan 5, 434 32 Kungsbacka
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet är försäljning av damunderkläder och därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2016 | 2 807 tkr | 337 tkr | – |
| 2017 | 2 725 tkr | 547 tkr | – |
| 2018 | 2 697 tkr | 420 tkr | 1 635 tkr |
| 2019 | 2 608 tkr | 353 tkr | 1 614 tkr |
| 2020 | 2 251 tkr | 311 tkr | 1 558 tkr |
| 2021 | 2 789 tkr | 518 tkr | 1 693 tkr |
| 2022 | 2 534 tkr | 233 tkr | 1 541 tkr |
| 2023 | 2 235 tkr | 331 tkr | 1 617 tkr |
| 2024 | 2 418 tkr | 251 tkr | 1 630 tkr |
| 2025 | 3 350 tkr | 303 tkr | 1 721 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 87,6 % – branschmedian 47 %
Vinstmarginal 9 % – branschmedian 1,6 %
Omsättningstillväxt 38,5 % – branschmedian 0,4 %
Median för 27656 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 3 350 | 2 418 | 2 235 | 2 534 | 2 789 | 2 251 | 2 608 | 2 697 | 2 725 | 2 807 |
| Övriga rörelseintäkter | 10 | 0 | 12 | 2 | 5 | 5 | 26 | 21 | – | – |
| Rörelseintäkter | 3 360 | 2 418 | 2 247 | 2 536 | 2 794 | 2 257 | 2 635 | 2 718 | – | – |
| Handelsvaror | 1 522 | 1 103 | 951 | 1 184 | 1 228 | 1 061 | 1 158 | 1 262 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 562 | 461 | 361 | 318 | 304 | 270 | 354 | 303 | – | – |
| Personalkostnader | 914 | 554 | 551 | 736 | 739 | 609 | 763 | 726 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 67 | 67 | 67 | 67 | 4 | 6 | 6 | 6 | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | – | – | 0 | 0 | – | – | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 3 064 | 2 184 | 1 930 | 2 305 | 2 275 | 1 946 | 2 282 | 2 297 | – | – |
| Rörelseresultat | 295 | 234 | 317 | 231 | 518 | 311 | 353 | 420 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 8 | 17 | 14 | 2 | – | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – |
| Finansiella poster | 8 | 17 | 14 | 1 | 0 | −0 | – | – | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 303 | 251 | 331 | 233 | 518 | 311 | 353 | 420 | 547 | 337 |
| Bokslutsdispositioner | 65 | 17 | 17 | 0 | −96 | 0 | 2 | 127 | – | – |
| Resultat före skatt | 368 | 268 | 348 | 233 | 422 | 311 | 355 | 547 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 76 | 55 | 72 | 35 | 87 | 66 | 76 | 120 | – | – |
| Årets resultat | 291 | 213 | 276 | 198 | 335 | 244 | 279 | 427 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 65 | 132 | 199 | 266 | 333 | 2 | 8 | 14 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 65 | 132 | 199 | 266 | 333 | 2 | 8 | 14 | – | – |
| Varulager | 793 | 769 | 773 | 696 | 689 | 714 | 784 | 644 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 143 | 113 | 61 | 69 | 0 | 28 | 80 | 36 | – | – |
| Kassa och bank | 964 | 999 | 856 | 848 | 1 022 | 1 118 | 988 | 1 176 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 1 901 | 1 880 | 1 690 | 1 613 | 1 711 | 1 860 | 1 852 | 1 856 | – | – |
| Summa tillgångar | 1 966 | 2 012 | 1 888 | 1 879 | 2 044 | 1 862 | 1 860 | 1 871 | – | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Balanserat resultat | 1 330 | 1 317 | 1 241 | 1 243 | 1 258 | 1 214 | 1 235 | 1 108 | – | – |
| Fritt eget kapital | 1 621 | 1 530 | 1 517 | 1 441 | 1 593 | 1 458 | 1 514 | 1 535 | – | – |
| Eget kapital | 1 721 | 1 630 | 1 617 | 1 541 | 1 693 | 1 558 | 1 614 | 1 635 | – | – |
| Obeskattade reserver | 0 | 65 | 82 | 99 | 99 | 2 | 2 | 4 | – | – |
| Leverantörsskulder | 56 | 126 | 64 | 62 | 35 | 54 | 45 | 9 | – | – |
| Skatteskulder | – | – | – | 0 | 14 | 66 | – | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 245 | 317 | 190 | 240 | 252 | 301 | 244 | 232 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 1 966 | 2 012 | 1 888 | 1 879 | 2 044 | 1 862 | 1 860 | 1 871 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 200 | 200 | 200 | 200 | 350 | 200 | 300 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 87,6 % | 83,6 % | 89,1 % | 86,2 % | 86,7 % | 83,8 % | 86,8 % | 87,6 % | – | – |
| Kassalikviditet | 452 % | 350 % | 484 % | 382 % | 405 % | 380 % | 437 % | 523 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 8,8 % | 9,7 % | 14,2 % | 9,1 % | 18,6 % | 13,8 % | 13,6 % | 15,6 % | – | – |
| Vinstmarginal | 9 % | 10,4 % | 14,8 % | 9,2 % | 18,6 % | 13,8 % | 13,5 % | 15,6 % | 20,1 % | 12 % |
| Omsättningstillväxt | 38,5 % | 8,2 % | −11,8 % | −9,1 % | 23,9 % | −13,7 % | −3,3 % | −1 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 16,9 % | 13,1 % | 17,1 % | 12,8 % | 19,8 % | 15,7 % | 17,3 % | 26,1 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 1 675 tkr | 1 209 tkr | 1 118 tkr | 1 267 tkr | 1 395 tkr | 1 126 tkr | 1 304 tkr | 1 349 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (26)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Ackumulerade overavskrivningar | 0 | 65 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 291 tkr | 213 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 291 tkr | 213 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −213 tkr | −276 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 213 tkr | 276 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 200 tkr | 200 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 1 721 tkr | 1 630 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 291 tkr | 213 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 200 tkr | 200 tkr |
| Forandring overavskrivningar | 65 tkr | 17 tkr |
| Forskott fran kunder | 43 tkr | 46 tkr |
| Forslag disposition | 1 621 tkr | 1 530 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 1 421 tkr | 1 330 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 91 tkr | 80 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 65 tkr | 132 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 335 tkr | 335 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 269 tkr | 203 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | – | 31 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 67 tkr | 67 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar | – | 31 tkr |
| Lager fardiga varor handelsvaror | 793 tkr | 769 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 52 tkr | 33 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 146 tkr | 146 tkr |
| Stallda sakerheter | 300 tkr | 300 tkr |
| Stallda sakerheter foretagsinteckningar | 300 tkr | 300 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2019
Period 1 jan. 2019 – 31 dec. 2019 · Inlämnad –
Spets & Flanell i Kungsbacka ABHuvudarbetsställe
Borgmästargatan 5, 434 32 Kungsbacka
Butik & handel
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556700-7884
Registreringsdatum
28 mars 2006
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Kungsbacka, Hallands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Butik & handel
- SNI 47.711 – Detaljhandel med kläder, utom via internet eller postorder
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.