Spika/ffossiP AB
556930-7134Aktiebolagreg. 2013
Nynäshamn, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2026Omsättning
999 tkr
Resultat efter fin. poster
−6 tkr
Soliditet
39 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Videgatan 23, 149 50 Nynäshamn
Postadress
c/o Steven Mattisson, Videgatan 23, 149 50 Nynäshamn
Verksamhetsbeskrivning
Snickeri, försäljning av idrottsredskap.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2016 | 1 452 tkr | 19 tkr | – |
| 2017 | 1 345 tkr | −144 tkr | – |
| 2018 | 665 tkr | 14 tkr | – |
| 2019 | 824 tkr | 42 tkr | 51 tkr |
| 2020 | 849 tkr | −21 tkr | 30 tkr |
| 2021 | 900 tkr | 7 tkr | 37 tkr |
| 2022 | 832 tkr | 0 tkr | 37 tkr |
| 2023 | 585 tkr | 5 tkr | 42 tkr |
| 2024 | 824 tkr | 5 tkr | 47 tkr |
| 2025 | 1 038 tkr | 116 tkr | 150 tkr |
| 2026 | 999 tkr | −6 tkr | 144 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 39,2 % – branschmedian 53,3 %
Vinstmarginal −0,6 % – branschmedian 6,2 %
Omsättningstillväxt −3,8 % – branschmedian 2,7 %
Median för 37600 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 999 | 1 038 | 824 | 585 | 832 | 900 | 849 | 824 | 665 | 1 345 | 1 452 |
| Övriga rörelseintäkter | 1 | – | – | – | – | 0 | 24 | 23 | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 1 000 | 1 038 | 824 | 585 | 832 | 900 | 873 | 847 | – | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | – | – | 322 | 264 | 405 | 380 | 338 | 266 | – | – | – |
| Handelsvaror | 187 | 305 | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 295 | 304 | 254 | 310 | 332 | 340 | 303 | 313 | – | – | – |
| Personalkostnader | 517 | 312 | 242 | 4 | 92 | 170 | 244 | 202 | – | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 4 | – | – | – | – | 0 | 6 | 21 | – | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | – | – | – | – | – | 0 | 0 | 0 | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 1 003 | 921 | 818 | 578 | 829 | 890 | 892 | 802 | – | – | – |
| Rörelseresultat | −3 | 118 | 6 | 6 | 3 | 10 | −19 | 45 | – | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 0 | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 3 | 1 | 1 | 1 | 2 | 3 | 3 | 3 | – | – | – |
| Finansiella poster | −3 | −1 | −1 | −1 | −2 | −3 | −3 | −3 | – | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −6 | 116 | 5 | 5 | 0 | 7 | −21 | 42 | 14 | −144 | 19 |
| Resultat före skatt | −6 | 116 | 5 | 5 | 0 | 7 | −21 | 42 | – | – | – |
| Skatt på årets resultat | 0 | 14 | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Årets resultat | −6 | 102 | 5 | 5 | 0 | 7 | −21 | 42 | – | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 146 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 6 | – | – | – |
| Anläggningstillgångar | 146 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 6 | – | – | – |
| Kundfordringar | 71 | 24 | 30 | 43 | 71 | 39 | 94 | 163 | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 183 | 193 | 32 | 47 | 71 | 74 | 94 | 171 | – | – | – |
| Kassa och bank | 38 | 89 | 42 | 13 | 50 | 50 | 10 | 10 | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 221 | 282 | 74 | 60 | 121 | 124 | 104 | 181 | – | – | – |
| Summa tillgångar | 367 | 282 | 74 | 60 | 121 | 124 | 104 | 187 | – | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – | – |
| Balanserat resultat | 100 | −3 | −8 | −13 | −13 | −105 | −84 | −41 | – | – | – |
| Fritt eget kapital | 94 | 100 | −3 | −8 | −13 | −13 | −20 | 1 | – | – | – |
| Eget kapital | 144 | 150 | 47 | 42 | 37 | 37 | 30 | 51 | – | – | – |
| Långfristiga skulder | 147 | – | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Leverantörsskulder | 41 | 39 | 8 | 2 | 20 | 73 | 51 | 65 | – | – | – |
| Skatteskulder | 14 | 29 | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 76 | 132 | 27 | 18 | 84 | 87 | 75 | 136 | – | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 367 | 282 | 74 | 60 | 121 | 124 | 104 | 187 | – | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1 | 1 | 1 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 39,2 % | 53,2 % | 63,7 % | 70,3 % | 30,5 % | 29,6 % | 28,6 % | 27,3 % | – | – | – |
| Kassalikviditet | 291 % | 214 % | 276 % | 336 % | 144 % | 142 % | 140 % | 133 % | – | – | – |
| Rörelsemarginal | −0,3 % | 11,3 % | 0,7 % | 1,1 % | 0,3 % | 1,1 % | −2,2 % | 5,5 % | – | – | – |
| Vinstmarginal | −0,6 % | 11,2 % | 0,6 % | 0,9 % | 0 % | 0,8 % | −2,5 % | 5,1 % | 2,1 % | −10,7 % | 1,3 % |
| Omsättningstillväxt | −3,8 % | 26 % | 40,8 % | −29,7 % | −7,6 % | 6 % | 3 % | 23,9 % | – | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −4 % | 68,4 % | 10,7 % | 12,6 % | 0,5 % | 18,8 % | −71,7 % | 82,9 % | – | – | – |
| Omsättning per anställd | 999 tkr | 1 038 tkr | 824 tkr | – | 832 tkr | 900 tkr | 849 tkr | 824 tkr | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (21)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2026 | 2025 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | −6 tkr | 102 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −6 tkr | 102 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −102 tkr | −5 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 102 tkr | 5 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 144 tkr | 150 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −6 tkr | 102 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forskott fran kunder | 0 | 767 |
| Forslag disposition | – | 100 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | – | 100 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 64 tkr | 137 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 146 tkr | 0 |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 306 tkr | 156 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 160 tkr | 156 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 150 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 4 tkr | – |
| Langfristiga skulder forfaller senare5ar | −147 tkr | – |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 48 tkr | 32 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 16 tkr | 25 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | 147 tkr | – |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 5 tkr | 38 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2026
Period 1 apr. 2025 – 31 mars 2026 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2025
Period 1 apr. 2024 – 31 mars 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 apr. 2023 – 31 mars 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 apr. 2022 – 31 mars 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 apr. 2021 – 31 mars 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 apr. 2020 – 31 mars 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 apr. 2019 – 31 mars 2020 · Inlämnad –
Spika/ffossiP ABHuvudarbetsställe
Videgatan 23, 149 50 Nynäshamn
Bygg & hantverk
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556930-7134
Registreringsdatum
2 maj 2013
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Nynäshamn, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Bygg & hantverk
- SNI 43.999 – Annan övrig specialiserad bygg- och anläggningsverksamhet
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-13) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-12). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.