Sponsorkonsulterna Sverige AB
556761-5686Aktiebolagreg. 2008
Västerås, Västmanlands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
10 981 tkr
Resultat efter fin. poster
−722 tkr
Soliditet
−0 %
Anställda
10
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Stångjärnsgatan 1 A, 724 77 Västerås
Postadress
Stångjärnsgatan 1 A, 724 77 Västerås
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet ska vara att sköta sponsring och marknadsföring åt idrottsföreningar, skolor och organisationer samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2021 | 7 957 tkr | 270 tkr | – |
| 2022 | 11 218 tkr | −872 tkr | – |
| 2023 | 11 669 tkr | 319 tkr | 430 tkr |
| 2024 | 9 694 tkr | 498 tkr | 719 tkr |
| 2025 | 10 981 tkr | −722 tkr | −3 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet −0,1 % – branschmedian 68,2 %
Vinstmarginal −6,6 % – branschmedian 9,4 %
Omsättningstillväxt 13,3 % – branschmedian −3,7 %
Median för 10921 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022* | 2021* |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 10 981 | 9 694 | 11 669 | 11 218 | 7 957 |
| Övriga rörelseintäkter | 339 | 363 | 314 | – | – |
| Rörelseintäkter | 11 320 | 10 056 | 11 983 | – | – |
| Handelsvaror | 6 317 | 4 566 | 6 979 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 2 663 | 2 462 | 1 529 | – | – |
| Personalkostnader | 3 027 | 2 536 | 3 153 | – | – |
| Rörelsekostnader | 12 008 | 9 564 | 11 661 | – | – |
| Rörelseresultat | −687 | 492 | 321 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 12 | 5 | 2 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 47 | −0 | 4 | – | – |
| Finansiella poster | −35 | 6 | −2 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −722 | 498 | 319 | −872 | 270 |
| Resultat före skatt | −722 | 498 | 319 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 0 | 9 | 0 | – | – |
| Årets resultat | −722 | 489 | 319 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022* | 2021* |
|---|---|---|---|---|---|
| Kundfordringar | 2 215 | 902 | 1 303 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 3 401 | 1 833 | 2 756 | – | – |
| Kassa och bank | 174 | 423 | 491 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 3 575 | 2 256 | 3 246 | – | – |
| Summa tillgångar | 3 575 | 2 256 | 3 246 | – | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Balanserat resultat | 619 | 130 | 11 | – | – |
| Fritt eget kapital | −103 | 619 | 330 | – | – |
| Eget kapital | −3 | 719 | 430 | – | – |
| Leverantörsskulder | 397 | 578 | 1 345 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 3 578 | 1 536 | 2 816 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 3 575 | 2 256 | 3 246 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022* | 2021* |
|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 10 | 10 | 8 | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | −0,1 % | 31,9 % | 13,3 % | – | – |
| Kassalikviditet | 100 % | 147 % | 115 % | – | – |
| Rörelsemarginal | −6,3 % | 5,1 % | 2,8 % | – | – |
| Vinstmarginal | −6,6 % | 5,1 % | 2,7 % | −7,8 % | 3,4 % |
| Omsättningstillväxt | 13,3 % | −16,9 % | 4 % | 41 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 23 996,1 % | 68 % | 74,2 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 1 098 tkr | 969 tkr | 1 459 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (21)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | −722 tkr | 489 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −722 tkr | 489 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −489 tkr | −319 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 489 tkr | 319 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | – | 200 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | −3 tkr | 719 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −722 tkr | 489 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | – | 200 tkr |
| Fordringar koncernforetag kortfristiga | 0 | 849 tkr |
| Forskott fran kunder | 103 tkr | 149 tkr |
| Forslag disposition | −103 tkr | 619 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | −103 tkr | 619 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 181 tkr | 27 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 1 005 tkr | 55 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 1 331 tkr | 179 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder kreditinstitut | 800 tkr | – |
| Skulder koncernforetag kortfristiga | 0 | 317 tkr |
| Stallda sakerheter | 762 tkr | 762 tkr |
| Stallda sakerheter foretagsinteckningar | 762 tkr | 762 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 948 tkr | 314 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Sponsorkonsulterna Sverige ABHuvudarbetsställe
Stångjärnsgatan 1 A, 724 77 Västerås
Konsulttjänster
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556761-5686
Registreringsdatum
2 juli 2008
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Västerås, Västmanlands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Konsulttjänster
- SNI 74.990 – All övrig verksamhet inom juridik, ekonomi, vetenskap och teknik
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.