Sporren, Häst- & Ridsport Aktiebolag
556449-4341Aktiebolagreg. 1992
Uppsala, Uppsala län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
0 tkr
Resultat efter fin. poster
−26 tkr
Soliditet
−3 246 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Gräna 65, 755 91 Uppsala
Postadress
Gräna 65, 755 91 Uppsala
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva detaljistförsäljning med artiklar inom hästsport och ridsport samt därmed förenlig verksamhet. Håller ridlektioner för privata ryttare. Konsultverksamhet inom hus och trädgård.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2020 | 53 tkr | −100 tkr | – |
| 2021 | 4 tkr | −29 tkr | – |
| 2022 | 18 tkr | −8 tkr | −582 tkr |
| 2023 | 15 tkr | −52 tkr | −634 tkr |
| 2024 | 0 tkr | −38 tkr | −672 tkr |
| 2025 | 0 tkr | −26 tkr | −698 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet −3 246,3 % – branschmedian 47 %
Vinstmarginal – – branschmedian 1,6 %
Omsättningstillväxt – – branschmedian 0,4 %
Median för 27656 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 15 | 18 | 4 | 53 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 1 | – | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 0 | 1 | 15 | 18 | – | – |
| Handelsvaror | 0 | 4 | 56 | 2 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 19 | 28 | 5 | 17 | – | – |
| Personalkostnader | 7 | 7 | 5 | 7 | – | – |
| Rörelsekostnader | 26 | 39 | 67 | 26 | – | – |
| Rörelseresultat | −26 | −39 | −52 | −8 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | – | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Finansiella poster | 0 | 0 | −0 | −0 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −26 | −38 | −52 | −8 | −29 | −100 |
| Resultat före skatt | −26 | −38 | −52 | −8 | – | – |
| Årets resultat | −26 | −38 | −52 | −8 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | – | – | 0 | 0 | – | – |
| Anläggningstillgångar | – | – | 0 | 0 | – | – |
| Varulager | 19 | 19 | 23 | 79 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | – | 0 | 19 | 5 | – | – |
| Kassa och bank | 2 | 3 | 1 | 26 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 22 | 23 | 43 | 110 | – | – |
| Summa tillgångar | 22 | 23 | 43 | 110 | – | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Bundet eget kapital | 120 | 120 | 120 | 120 | – | – |
| Balanserat resultat | −792 | −754 | −702 | −694 | – | – |
| Fritt eget kapital | −818 | −792 | −754 | −702 | – | – |
| Eget kapital | −698 | −672 | −634 | −582 | – | – |
| Långfristiga skulder | 613 | 613 | 613 | 613 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 107 | 82 | 64 | 79 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 22 | 23 | 43 | 110 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | −3 246,3 % | −2 929,2 % | −1 472,7 % | −527,2 % | – | – |
| Kassalikviditet | 2 % | 5 % | 32 % | 39 % | – | – |
| Rörelsemarginal | – | – | −345,2 % | −45,6 % | – | – |
| Vinstmarginal | – | – | −346,7 % | −44,4 % | −725 % | −188,7 % |
| Omsättningstillväxt | – | −100 % | −16,7 % | 350 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 3,7 % | 5,7 % | 8,2 % | 1,4 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (18)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | −26 tkr | −38 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −26 tkr | −38 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 38 tkr | 52 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −38 tkr | −52 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | −698 tkr | −672 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −26 tkr | −38 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forslag disposition | −818 tkr | −792 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | −818 tkr | −792 tkr |
| Lager ravaror fornodenheter | 19 tkr | 19 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | – | 237 |
| Ovriga kortfristiga skulder | 97 tkr | 72 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder | 531 tkr | 531 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | 82 tkr | 82 tkr |
| Reservfond | 20 tkr | 20 tkr |
| Stallda sakerheter | 600 tkr | 600 tkr |
| Stallda sakerheter foretagsinteckningar | 600 tkr | 600 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 10 tkr | 10 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 sep. 2024 – 31 aug. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 sep. 2023 – 31 aug. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 sep. 2022 – 31 aug. 2023 · Inlämnad –
Sporren, Häst- & Ridsport AktiebolagHuvudarbetsställe
Gräna 65, 755 91 Uppsala
Butik & handel
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556449-4341
Registreringsdatum
25 juni 1992
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Uppsala, Uppsala län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Butik & handel
- SNI 47.631 – Detaljhandel med sport- och fritidsartiklar utom cyklar och båtar
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-11-02). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.