Sport-Hörnan Västerås Aktiebolag
556145-3654Aktiebolagreg. 1971
Västerås, Västmanlands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
3 105 tkr
Resultat efter fin. poster
444 tkr
Soliditet
63 %
Anställda
2
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Glasvingegatan 5, 721 34 Västerås
Postadress
Glasvingegatan 5, 721 34 Västerås
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva försäljning och reparation av cyklar, mopeder och sportartiklar samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2019 | 2 138 tkr | 33 tkr | – |
| 2020 | 2 909 tkr | −284 tkr | – |
| 2021 | 3 229 tkr | 191 tkr | 455 tkr |
| 2022 | 3 003 tkr | 343 tkr | 797 tkr |
| 2023 | 2 789 tkr | 172 tkr | – |
| 2024 | 2 947 tkr | 332 tkr | 1 302 tkr |
| 2025 | 4 272 tkr | 139 tkr | 1 340 tkr |
| 2025 | 3 105 tkr | 444 tkr | 1 624 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 63,5 % – branschmedian 47 %
Vinstmarginal 14,3 % – branschmedian 1,6 %
Omsättningstillväxt −27,3 % – branschmedian 0,4 %
Median för 27656 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2025 | 2024 | 2023* | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 3 105 | 4 272 | 2 947 | 2 789 | 3 003 | 3 229 | 2 909 | 2 138 |
| Övriga rörelseintäkter | 177 | 95 | 22 | – | 9 | 0 | – | – |
| Rörelseintäkter | 3 282 | 4 367 | 2 969 | – | 3 012 | 3 229 | – | – |
| Handelsvaror | 1 650 | 2 750 | 1 530 | – | 1 941 | 2 127 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 499 | 611 | 561 | – | 377 | 463 | – | – |
| Personalkostnader | 651 | 838 | 539 | – | 343 | 448 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 10 | 15 | 7 | – | 7 | 0 | – | – |
| Rörelsekostnader | 2 810 | 4 215 | 2 637 | – | 2 668 | 3 038 | – | – |
| Rörelseresultat | 471 | 152 | 332 | – | 344 | 191 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 1 | 2 | 1 | – | 0 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 29 | 15 | 1 | – | 1 | 0 | – | – |
| Finansiella poster | −28 | −13 | −0 | – | −1 | −0 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 444 | 139 | 332 | 172 | 343 | 191 | −284 | 33 |
| Resultat före skatt | 444 | 139 | 332 | – | 343 | 191 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 61 | – | – | – | – | – | – | – |
| Årets resultat | 383 | 139 | 332 | – | 343 | 191 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2025 | 2024 | 2023* | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 60 | 70 | 14 | – | 28 | 0 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 60 | 70 | 14 | – | 28 | 0 | – | – |
| Varulager | 2 273 | 2 841 | 1 585 | – | 1 217 | 1 091 | – | – |
| Kundfordringar | 54 | 164 | 38 | – | 76 | 125 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 142 | 338 | 220 | – | 176 | 189 | – | – |
| Kassa och bank | 83 | 240 | 603 | – | 301 | 325 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 2 498 | 3 419 | 2 407 | – | 1 694 | 1 605 | – | – |
| Summa tillgångar | 2 558 | 3 489 | 2 421 | – | 1 722 | 1 605 | – | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | – | 100 | 100 | – | – |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | – | 100 | 100 | – | – |
| Balanserat resultat | 1 140 | 1 102 | 870 | – | 355 | 164 | – | – |
| Fritt eget kapital | 1 524 | 1 240 | 1 202 | – | 697 | 355 | – | – |
| Eget kapital | 1 624 | 1 340 | 1 302 | – | 797 | 455 | – | – |
| Långfristiga skulder | 214 | 351 | 6 | – | 62 | 215 | – | – |
| Leverantörsskulder | 464 | 1 527 | 985 | – | 783 | 746 | – | – |
| Skatteskulder | 3 | – | – | – | – | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 720 | 1 798 | 1 114 | – | 862 | 936 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 2 558 | 3 489 | 2 421 | – | 1 722 | 1 605 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2025 | 2024 | 2023* | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 2 | 2 | 1.5 | – | 1.5 | 2 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | – | 100 | – | – | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 63,5 % | 38,4 % | 53,8 % | – | 46,3 % | 28,3 % | – | – |
| Kassalikviditet | 31 % | 32 % | 74 % | – | 55 % | 55 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 15,2 % | 3,6 % | 11,3 % | – | 11,5 % | 5,9 % | – | – |
| Vinstmarginal | 14,3 % | 3,3 % | 11,3 % | 6,2 % | 11,4 % | 5,9 % | −9,8 % | 1,5 % |
| Omsättningstillväxt | −27,3 % | 45 % | 5,7 % | – | −7 % | 11 % | 36 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 23,6 % | 10,4 % | 25,5 % | – | 43 % | 41,9 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 1 552 tkr | 2 136 tkr | 1 965 tkr | – | 2 002 tkr | 1 615 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (26)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2025 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 383 tkr | 139 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 383 tkr | 139 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −139 tkr | −332 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat utdelning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 139 tkr | 332 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 100 tkr | 100 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 1 624 tkr | 1 340 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 383 tkr | 139 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 100 tkr | 100 tkr |
| Forskott fran kunder | 17 tkr | 16 tkr |
| Forslag disposition | 1 524 tkr | 1 240 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 1 524 tkr | 1 140 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 65 tkr | 101 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 60 tkr | 70 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 106 tkr | 106 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 46 tkr | 36 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 0 | 71 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 10 tkr | 15 tkr |
| Lager fardiga varor handelsvaror | 2 273 tkr | 2 841 tkr |
| Langfristiga skulder forfaller senare5ar | 214 tkr | 350 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 22 tkr | 73 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 121 tkr | 151 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder | 261 | 567 |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | 214 tkr | 350 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 116 tkr | 104 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 maj 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2025
Period 1 maj 2024 – 30 apr. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 maj 2021 – 30 apr. 2022 · Inlämnad –
Sport-Hörnan Västerås AktiebolagHuvudarbetsställe
Glasvingegatan 5, 721 34 Västerås
Butik & handel
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556145-3654
Registreringsdatum
31 mars 1971
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Västerås, Västmanlands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Butik & handel
- SNI 47.632 – Detaljhandel med cyklar
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-11-01). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.