Sportservice Media Uddevalla AB
556934-7684Aktiebolagreg. 2013
Uddevalla, Västra Götalands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
22 926 tkr
Resultat efter fin. poster
1 775 tkr
Soliditet
5 %
Anställda
15
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Uddevalla
Postadress
Box 513, 451 21 Uddevalla
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva marknadsförings- tjänster samt konsultverksamhet inom detta område och därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2018 | 14 925 tkr | 105 tkr | – |
| 2019 | 16 444 tkr | 684 tkr | – |
| 2020 | 19 984 tkr | 1 209 tkr | 737 tkr |
| 2021 | 21 152 tkr | 1 186 tkr | 237 tkr |
| 2022 | 24 532 tkr | 2 229 tkr | 330 tkr |
| 2023 | 24 170 tkr | 1 501 tkr | 490 tkr |
| 2024 | 23 929 tkr | 1 413 tkr | 529 tkr |
| 2025 | 22 926 tkr | 1 775 tkr | 558 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 5 % – branschmedian 66,2 %
Vinstmarginal 7,7 % – branschmedian 9,5 %
Omsättningstillväxt −4,2 % – branschmedian −4,4 %
Median för 8459 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 22 926 | 23 929 | 24 170 | 24 532 | 21 152 | 19 984 | 16 444 | 14 925 |
| Övriga rörelseintäkter | 3 | 55 | 80 | 115 | 200 | 170 | – | – |
| Rörelseintäkter | 22 928 | 23 984 | 24 250 | 24 647 | 21 352 | 20 155 | – | – |
| Handelsvaror | 11 206 | 11 727 | 14 158 | 12 074 | 10 365 | 9 585 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 4 662 | 4 655 | 3 016 | 4 362 | 4 079 | 3 539 | – | – |
| Personalkostnader | 4 643 | 5 515 | 5 295 | 5 798 | 5 578 | 5 448 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 72 | 98 | 114 | 112 | 40 | 51 | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | – | – | 0 | 43 | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 20 583 | 21 995 | 22 583 | 22 388 | 20 062 | 18 624 | – | – |
| Rörelseresultat | 2 345 | 1 989 | 1 667 | 2 259 | 1 290 | 1 531 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 123 | 1 | 188 | 133 | 35 | 3 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 692 | 577 | 355 | 163 | 140 | 325 | – | – |
| Finansiella poster | −570 | −576 | −166 | −30 | −105 | −322 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 1 775 | 1 413 | 1 501 | 2 229 | 1 186 | 1 209 | 684 | 105 |
| Bokslutsdispositioner | −1 675 | −1 324 | −1 266 | −2 100 | −1 179 | −945 | – | – |
| Resultat före skatt | 100 | 89 | 235 | 129 | 7 | 264 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 71 | 51 | 75 | 36 | 6 | 62 | – | – |
| Årets resultat | 29 | 39 | 160 | 93 | 1 | 202 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 258 | 331 | 478 | 438 | 116 | 156 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 452 | 536 | 281 | 52 | 51 | 458 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 711 | 866 | 759 | 490 | 167 | 614 | – | – |
| Kundfordringar | 4 105 | 4 286 | 3 981 | 4 792 | 5 040 | 3 359 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 9 645 | 9 028 | 8 323 | 7 834 | 8 987 | 7 738 | – | – |
| Kassa och bank | 966 | 257 | 1 130 | 1 654 | 755 | 942 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 10 611 | 9 285 | 9 453 | 9 488 | 9 742 | 8 680 | – | – |
| Summa tillgångar | 11 322 | 10 151 | 10 212 | 9 978 | 9 909 | 9 294 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 479 | 440 | 280 | 187 | 187 | 484 | – | – |
| Fritt eget kapital | 508 | 479 | 440 | 280 | 187 | 687 | – | – |
| Eget kapital | 558 | 529 | 490 | 330 | 237 | 737 | – | – |
| Obeskattade reserver | 15 | 24 | 0 | 284 | 284 | 284 | – | – |
| Avsättningar | – | – | – | – | 0 | 0 | – | – |
| Leverantörsskulder | 348 | 473 | 382 | 612 | 371 | 1 405 | – | – |
| Skatteskulder | 183 | 150 | 138 | 116 | 71 | 166 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 10 749 | 9 599 | 9 518 | 9 131 | 9 388 | 8 273 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 11 322 | 10 151 | 10 212 | 9 978 | 9 909 | 9 294 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 15 | 17 | 17 | 19 | 13 | 12 | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 5 % | 5,4 % | 4,8 % | 5,6 % | 4,7 % | 10,4 % | – | – |
| Kassalikviditet | 99 % | 97 % | 99 % | 104 % | 104 % | 105 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 10,2 % | 8,3 % | 6,9 % | 9,2 % | 6,1 % | 7,7 % | – | – |
| Vinstmarginal | 7,7 % | 5,9 % | 6,2 % | 9,1 % | 5,6 % | 6,1 % | 4,2 % | 0,7 % |
| Omsättningstillväxt | −4,2 % | −1 % | −1,5 % | 16 % | 5,8 % | 21,5 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 5,2 % | 7,3 % | 32,6 % | 28,2 % | 0,3 % | 27,5 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 1 528 tkr | 1 408 tkr | 1 422 tkr | 1 291 tkr | 1 627 tkr | 1 665 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (47)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Ackumulerade overavskrivningar | 15 tkr | 24 tkr |
| Andra langfristiga fordringar | 441 tkr | 536 tkr |
| Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden | 441 tkr | 536 tkr |
| Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden reglerade fordringar | 175 tkr | – |
| Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden tillkommande fordringar | 80 tkr | 255 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 12 tkr | – |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden | 12 tkr | – |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden inkop | 12 tkr | – |
| Arets resultat eget kapital | 29 tkr | 39 tkr |
| Checkrakningskredit beviljat belopp | 150 tkr | 150 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 29 tkr | 39 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −39 tkr | −160 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 39 tkr | 160 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 558 tkr | 529 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 29 tkr | 39 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring overavskrivningar | 9 tkr | −24 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | – | 0 |
| Forbattringsutgifter annans fastighet | 112 tkr | 120 tkr |
| Forbattringsutgifter annans fastighet anskaffningsvarden | 147 tkr | 147 tkr |
| Forbattringsutgifter annans fastighet avskrivningar | 34 tkr | 27 tkr |
| Forbattringsutgifter annans fastighet forandring avskrivningar arets avskrivningar | 7 tkr | 7 tkr |
| Fordringar koncernforetag kortfristiga | 707 tkr | 128 tkr |
| Forslag disposition | 508 tkr | 479 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 508 tkr | 479 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 4 813 tkr | 4 599 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 146 tkr | 211 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 1 165 tkr | 1 165 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 1 019 tkr | 954 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | 0 | 336 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 0 | 126 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 65 tkr | 91 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar | 0 | 160 tkr |
| Lamnade koncernbidrag | 1 684 tkr | 1 300 tkr |
| Langfristiga skulder forfaller senare5ar | – | 0 |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 20 tkr | 15 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 1 471 tkr | 2 352 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder kreditinstitut | 2 093 tkr | 2 271 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | – | 0 |
| Ovriga ranteintakter liknande resultatposter kortfristiga fordringar pa andelar ikoncernforetag som ar omsattningstillgang | 121 tkr | 0 |
| Rantekostnader liknande resultatposter skulder koncernforetag | 120 tkr | 121 tkr |
| Skulder koncernforetag kortfristiga | 6 376 tkr | 3 945 tkr |
| Stallda sakerheter | 4 461 tkr | 4 652 tkr |
| Stallda sakerheter belanade fordringar | 4 111 tkr | 4 302 tkr |
| Stallda sakerheter foretagsinteckningar | 350 tkr | 350 tkr |
| Stallda sakerheter tillgangar aganderattsforbehall | – | 0 |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 277 tkr | 407 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Sportservice Media Uddevalla ABHuvudarbetsställe
Uddevalla
Media & marknadsföring
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556934-7684
Registreringsdatum
18 juni 2013
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Uddevalla, Västra Götalands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Media & marknadsföring
- SNI 73.111 – Reklambyråverksamhet
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-12). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.