SR Redovisning AB
559304-6948Aktiebolagreg. 2021
Åkersberga, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
797 tkr
Resultat efter fin. poster
12 tkr
Soliditet
95 %
Anställda
–
SR Redovisning - Start
Redovisning, löneadministration, deklarationer
sr-redovisning.se
Adresser
Besöksadress
Hakvägen 1, 184 63 Åkersberga
Postadress
c/o Susanne Roth, Hakvägen 1, 184 63 Åkersberga
Verksamhetsbeskrivning
Företaget tillhandahåller konsulttjänster inom redovisning och bokföring samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2021 | – | – | – |
| 2021 | 353 tkr | 239 tkr | 213 tkr |
| 2022 | 872 tkr | 405 tkr | 382 tkr |
| 2023 | 831 tkr | 54 tkr | 323 tkr |
| 2024 | 729 tkr | 105 tkr | 304 tkr |
| 2025 | 797 tkr | 12 tkr | 312 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 95,4 % – branschmedian 69,2 %
Vinstmarginal 1,5 % – branschmedian 18,5 %
Omsättningstillväxt 9,3 % – branschmedian 1,5 %
Median för 15242 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 797 | 729 | 831 | 872 | 353 | – |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 0 | 0 | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 797 | 729 | 831 | 872 | 353 | – |
| Råvaror och förnödenheter | – | – | – | 0 | 0 | – |
| Övriga externa kostnader | 247 | 243 | 267 | 230 | 101 | – |
| Personalkostnader | 539 | 388 | 510 | 238 | 13 | – |
| Rörelsekostnader | 787 | 632 | 777 | 468 | 115 | – |
| Rörelseresultat | 10 | 97 | 54 | 404 | 239 | – |
| Ränteintäkter och liknande | 2 | 11 | 0 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 3 | 1 | – | – | – |
| Finansiella poster | 2 | 8 | −1 | 0 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 12 | 105 | 54 | 405 | 239 | – |
| Resultat före skatt | 12 | 105 | 54 | 405 | 239 | – |
| Skatt på årets resultat | 5 | 24 | 13 | 85 | 51 | – |
| Årets resultat | 8 | 82 | 40 | 320 | 188 | – |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Kundfordringar | 1 | 2 | 71 | 101 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 161 | 143 | 207 | 174 | 64 | – |
| Kassa och bank | 165 | 285 | 309 | 497 | 300 | – |
| Omsättningstillgångar | 327 | 428 | 516 | 670 | 365 | – |
| Summa tillgångar | 327 | 428 | 516 | 670 | 365 | – |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 | – |
| Balanserat resultat | 279 | 198 | 257 | 38 | – | – |
| Fritt eget kapital | 287 | 279 | 298 | 357 | 188 | – |
| Eget kapital | 312 | 304 | 323 | 382 | 213 | – |
| Leverantörsskulder | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Skatteskulder | −81 | 0 | 50 | 136 | 51 | – |
| Kortfristiga skulder | 15 | 124 | 194 | 288 | 152 | – |
| Summa eget kapital och skulder | 327 | 428 | 516 | 670 | 365 | – |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | – | 2 | 2 | 2 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | – | – | 100 | 100 | 150 | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 95,4 % | 71 % | 62,5 % | 57 % | 58,4 % | – |
| Kassalikviditet | 2 154 % | 345 % | 266 % | 233 % | 240 % | – |
| Rörelsemarginal | 1,3 % | 13,4 % | 6,5 % | 46,4 % | 67,6 % | – |
| Vinstmarginal | 1,5 % | 14,4 % | 6,5 % | 46,4 % | 67,7 % | – |
| Omsättningstillväxt | 9,3 % | −12,3 % | −4,7 % | 147 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 2,4 % | 26,8 % | 12,4 % | 83,6 % | 88,3 % | – |
| Omsättning per anställd | – | 365 tkr | 416 tkr | 436 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (10)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 8 tkr | 82 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 8 tkr | 82 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −82 tkr | −40 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 82 tkr | 40 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | – | 100 tkr |
| Forslag disposition | 287 tkr | 279 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 287 tkr | 279 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 140 tkr | 69 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 20 tkr | 72 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 96 tkr | 124 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 mars 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
SR Redovisning ABHuvudarbetsställe
Hakvägen 1, 184 63 Åkersberga
Redovisning & ekonomi
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559304-6948
Registreringsdatum
1 mars 2021
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Österåker, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
25 000 kr
SNI-koder
Redovisning & ekonomi
- SNI 69.201 – Redovisning och bokföring; skatterådgivning
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.