SR Sverige AB
559182-4247Aktiebolagreg. 2018
Älvängen, Västra Götalands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2022Omsättning
7 537 tkr
Resultat efter fin. poster
1 824 tkr
Soliditet
25 %
Anställda
3
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Trädgårdsvägen 1, 446 33 Älvängen
Postadress
Trädgårdsvägen 1, 446 33 Älvängen
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska ägna sig åt konsultverksamhet inom företagsuppbyggnad och markentreprenad samt en mindre del markentreprenader och därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2019 | 1 585 tkr | 23 tkr | – |
| 2020 | 4 529 tkr | 379 tkr | – |
| 2021 | 6 834 tkr | 177 tkr | 467 tkr |
| 2022 | 7 537 tkr | 1 824 tkr | 908 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 25,2 % – branschmedian 74,7 %
Vinstmarginal 24,2 % – branschmedian 20,5 %
Omsättningstillväxt 10,3 % – branschmedian −5,6 %
Median för 46722 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 7 537 | 6 834 | 4 529 | 1 585 |
| Övriga rörelseintäkter | 34 | 0 | – | – |
| Rörelseintäkter | 7 571 | 6 834 | – | – |
| Handelsvaror | 1 092 | 3 593 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 2 672 | 1 704 | – | – |
| Personalkostnader | 1 665 | 1 023 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 123 | 83 | – | – |
| Rörelsekostnader | 5 551 | 6 404 | – | – |
| Rörelseresultat | 2 020 | 430 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 196 | 253 | – | – |
| Finansiella poster | −196 | −253 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 1 824 | 177 | 379 | 23 |
| Bokslutsdispositioner | −1 197 | 0 | – | – |
| Resultat före skatt | 627 | 177 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 186 | 56 | – | – |
| Årets resultat | 441 | 121 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 398 | 486 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 398 | 486 | – | – |
| Kundfordringar | 829 | 231 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 2 887 | 2 897 | – | – |
| Kassa och bank | 318 | 311 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 3 204 | 3 209 | – | – |
| Summa tillgångar | 3 602 | 3 695 | – | – |
| Aktiekapital | 150 | 150 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 417 | 296 | – | – |
| Fritt eget kapital | 858 | 417 | – | – |
| Eget kapital | 908 | 467 | – | – |
| Långfristiga skulder | 480 | 345 | – | – |
| Leverantörsskulder | 721 | 359 | – | – |
| Skatteskulder | 170 | 160 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 2 214 | 2 883 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 3 602 | 3 695 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 3 | 2 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 600 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 25,2 % | 12,6 % | – | – |
| Kassalikviditet | 145 % | 111 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 26,8 % | 6,3 % | – | – |
| Vinstmarginal | 24,2 % | 2,6 % | 8,4 % | 1,5 % |
| Omsättningstillväxt | 10,3 % | 50,9 % | 185,7 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 48,6 % | 25,8 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 2 512 tkr | 3 417 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (24)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2022 | 2021 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 278 tkr | −43 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 441 tkr | – |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −121 tkr | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 121 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt | 845 tkr | 404 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 441 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | – |
| Forskott fran kunder | 0 | 300 tkr |
| Forslag disposition | 858 tkr | – |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 258 tkr | – |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 1 153 tkr | 1 515 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 398 tkr | 486 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 647 tkr | 613 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 249 tkr | 127 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 35 tkr | 286 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 123 tkr | 83 tkr |
| Lamnade koncernbidrag | 1 197 tkr | 0 |
| Langfristiga skulder forfaller senare5ar | 480 tkr | 247 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 0 | 21 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 832 tkr | 463 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder kreditinstitut | 466 tkr | 1 590 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | 480 tkr | 345 tkr |
| Upparbetad ej fakturerad intakt | 905 tkr | 1 131 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 24 tkr | 10 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
SR Sverige ABHuvudarbetsställe
Trädgårdsvägen 1, 446 33 Älvängen
Konsulttjänster
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559182-4247
Registreringsdatum
28 november 2018
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Kungälv, Västra Götalands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
150 000 kr
SNI-koder
Konsulttjänster
- SNI 70.200 – Konsultverksamhet avseende företags organisation
- SNI 43.120 – Mark- och grundarbeten
- SNI 71.121 – Teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.