SRP Bygg & Markentreprenad AB
559092-9468Aktiebolagreg. 2016
Löddeköpinge, Skåne län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
3 972 tkr
Resultat efter fin. poster
222 tkr
Soliditet
27 %
Anställda
3
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Semestervägen 8, 246 32 Löddeköpinge
Postadress
c/o Patrik Fagerberg, Semestervägen 8, 246 32 Löddeköpinge
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva byggverksamhet vilket innefattar rivning, om- och nybyggnation, renovering, markarbete och brandskydd samt bedriva fastighetsskötsel vilket även innefattar trädgårdsarbete, och därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2017 | 2 368 tkr | −113 tkr | – |
| 2018 | 3 789 tkr | 176 tkr | – |
| 2019 | 3 487 tkr | −98 tkr | 98 tkr |
| 2020 | 3 725 tkr | 212 tkr | 244 tkr |
| 2021 | 5 170 tkr | 20 tkr | – |
| 2022 | 5 523 tkr | −534 tkr | – |
| 2023 | 6 320 tkr | −17 tkr | 208 tkr |
| 2024 | 3 856 tkr | −152 tkr | 19 tkr |
| 2025 | 3 972 tkr | 222 tkr | 219 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 27,4 % – branschmedian 53,3 %
Vinstmarginal 5,6 % – branschmedian 6,2 %
Omsättningstillväxt 3 % – branschmedian 2,7 %
Median för 37600 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022* | 2021* | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 3 972 | 3 856 | 6 320 | 5 523 | 5 170 | 3 725 | 3 487 | 3 789 | 2 368 |
| Övriga rörelseintäkter | 19 | 76 | 90 | – | – | 10 | 0 | – | – |
| Rörelseintäkter | 3 991 | 3 932 | 6 410 | – | – | 3 735 | 3 487 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 924 | 1 239 | 2 964 | – | – | 1 005 | 1 883 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 815 | 789 | 1 074 | – | – | 566 | 584 | – | – |
| Personalkostnader | 2 029 | 2 054 | 2 388 | – | – | 1 948 | 1 114 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | – | – | – | – | – | 4 | 4 | – | – |
| Rörelsekostnader | 3 768 | 4 082 | 6 426 | – | – | 3 522 | 3 583 | – | – |
| Rörelseresultat | 223 | −150 | −16 | – | – | 213 | −96 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 1 | 2 | 0 | – | – | 1 | 2 | – | – |
| Finansiella poster | −1 | −1 | −0 | – | – | −1 | −2 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 222 | −152 | −17 | −534 | 20 | 212 | −98 | 176 | −113 |
| Bokslutsdispositioner | – | – | – | – | – | −40 | 20 | – | – |
| Resultat före skatt | 222 | −152 | −17 | – | – | 172 | −78 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 21 | 0 | 2 | – | – | 27 | 0 | – | – |
| Årets resultat | 201 | −152 | −19 | – | – | 145 | −78 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022* | 2021* | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | – | – | – | – | – | 12 | 15 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 30 | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Anläggningstillgångar | 30 | – | – | – | – | 12 | 15 | – | – |
| Varulager | 0 | 6 | 6 | – | – | 4 | 9 | – | – |
| Kundfordringar | 433 | 355 | 316 | – | – | 335 | 255 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 486 | 432 | 413 | – | – | 415 | 336 | – | – |
| Kassa och bank | 286 | 63 | 219 | – | – | 538 | 84 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 772 | 501 | 639 | – | – | 957 | 429 | – | – |
| Summa tillgångar | 802 | 501 | 639 | – | – | 969 | 444 | – | – |
| Aktiekapital | 60 | 60 | 60 | – | – | 60 | 60 | – | – |
| Bundet eget kapital | 60 | 60 | 60 | – | – | 60 | 60 | – | – |
| Balanserat resultat | −41 | 110 | 167 | – | – | 38 | 116 | – | – |
| Fritt eget kapital | 159 | −41 | 148 | – | – | 184 | 38 | – | – |
| Eget kapital | 219 | 19 | 208 | – | – | 244 | 98 | – | – |
| Obeskattade reserver | – | – | – | – | – | 40 | 0 | – | – |
| Leverantörsskulder | 151 | 128 | 89 | – | – | 195 | 155 | – | – |
| Skatteskulder | – | – | – | – | – | 23 | 0 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 582 | 482 | 431 | – | – | 685 | 346 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 802 | 501 | 639 | – | – | 969 | 444 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022* | 2021* | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 3 | 3 | 4 | – | – | 5 | 3 | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 27,4 % | 3,8 % | 32,5 % | – | – | 28,4 % | 22,1 % | – | – |
| Kassalikviditet | 133 % | 103 % | 147 % | – | – | 139 % | 121 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 5,6 % | −3,9 % | −0,3 % | – | – | 5,7 % | −2,8 % | – | – |
| Vinstmarginal | 5,6 % | −3,9 % | −0,3 % | −9,7 % | 0,4 % | 5,7 % | −2,8 % | 4,7 % | −4,8 % |
| Omsättningstillväxt | 3 % | −39 % | 14,4 % | – | – | 6,8 % | −8 % | 60 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 91,4 % | −807,9 % | −9 % | – | – | 59,7 % | −79,7 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 1 324 tkr | 1 285 tkr | 1 580 tkr | – | – | 745 tkr | 1 162 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (18)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga fordringar | 30 tkr | – |
| Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden | 30 tkr | – |
| Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden tillkommande fordringar | 30 tkr | – |
| Arets resultat eget kapital | 201 tkr | −152 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 201 tkr | −152 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 152 tkr | 19 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −152 tkr | −19 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat erhallna aktieagartillskott | – | 38 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | – | 75 tkr |
| Forslag disposition | 159 tkr | −41 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 159 tkr | −41 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 45 tkr | 47 tkr |
| Lager ravaror fornodenheter | 0 | 6 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 8 tkr | 31 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 284 tkr | 203 tkr |
| Stallda sakerheter | 150 tkr | 150 tkr |
| Stallda sakerheter foretagsinteckningar | 150 tkr | 150 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 148 tkr | 151 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
SRP Bygg & Markentreprenad ABHuvudarbetsställe
Semestervägen 8, 246 32 Löddeköpinge
Bygg & hantverk
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559092-9468
Registreringsdatum
21 december 2016
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Kävlinge, Skåne län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
60 000 kr
SNI-koder
Bygg & hantverk
- SNI 43.320 – Byggnadssnickeriarbeten
- SNI 43.120 – Mark- och grundarbeten
- SNI 81.100 – Fastighetsrelaterad stödverksamhet
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-17). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.