Stabilt Berg & Betong AB
559003-1844Aktiebolagreg. 2015
Upplands Väsby, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
130 349 tkr
Resultat efter fin. poster
6 878 tkr
Soliditet
37 %
Anställda
32
Betongreparation, bergförstärkning | Stabilt Berg & Betong
Välkommen till Stabilt berg & betong - vi är proffs på betongreparationer, bergförstärkning, hydraulisk bergspräckning m.m. - kontakta oss redan idag!
stabiltberg.se
Adresser
Besöksadress
Bjursvägen 29, 194 66 Upplands Väsby
Postadress
Bjursvägen 29, 194 66 Upplands Väsby
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva entreprenadrörelse i bygg- och anläggningsbranschen inom bergarbeten, grundläggningsarbeten och betongarbeten och uthyrning av entreprenadmaskiner samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2017 | 17 036 tkr | 650 tkr | – |
| 2018 | 30 745 tkr | 2 476 tkr | – |
| 2019 | 28 001 tkr | −972 tkr | 2 602 tkr |
| 2020 | 34 754 tkr | 555 tkr | 3 026 tkr |
| 2021 | 34 994 tkr | −628 tkr | 3 027 tkr |
| 2022 | 57 147 tkr | 3 445 tkr | 5 049 tkr |
| 2023 | 71 258 tkr | 5 306 tkr | 8 180 tkr |
| 2024 | 92 170 tkr | 5 164 tkr | 11 305 tkr |
| 2025 | 130 349 tkr | 6 878 tkr | 13 007 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 37,5 % – branschmedian 55,6 %
Vinstmarginal 5,3 % – branschmedian 9,8 %
Omsättningstillväxt 41,4 % – branschmedian 3,1 %
Median för 1907 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 130 349 | 92 170 | 71 258 | 57 147 | 34 994 | 34 754 | 28 001 | 30 745 | 17 036 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 0 | 267 | 7 | 2 | 2 | 0 | – | – |
| Rörelseintäkter | 130 349 | 92 170 | 71 525 | 57 154 | 34 996 | 34 757 | 28 001 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 75 438 | 32 787 | 13 600 | 9 693 | 5 070 | 5 096 | 4 800 | – | – |
| Handelsvaror | 10 728 | 11 681 | 17 397 | 13 727 | 6 530 | 5 068 | 2 612 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 7 786 | 20 283 | 17 489 | 16 680 | 12 841 | 14 352 | 12 123 | – | – |
| Personalkostnader | 27 271 | 21 022 | 17 302 | 13 291 | 10 939 | 9 458 | 9 273 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 1 729 | 764 | 189 | 241 | 237 | 224 | 166 | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | 11 | 10 | 8 | 20 | 6 | 2 | 0 | – | – |
| Rörelsekostnader | 122 963 | 86 547 | 65 984 | 53 651 | 35 622 | 34 201 | 28 973 | – | – |
| Rörelseresultat | 7 386 | 5 623 | 5 540 | 3 503 | −626 | 556 | −972 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 157 | 8 | 20 | 4 | 3 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 666 | 467 | 254 | 61 | 5 | 1 | 0 | – | – |
| Finansiella poster | −508 | −459 | −234 | −58 | −2 | −1 | −0 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 6 878 | 5 164 | 5 306 | 3 445 | −628 | 555 | −972 | 2 476 | 650 |
| Bokslutsdispositioner | −250 | −1 180 | −1 340 | −880 | 650 | 0 | 1 110 | – | – |
| Resultat före skatt | 6 628 | 3 984 | 3 966 | 2 565 | 22 | 555 | 138 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 1 425 | 859 | 835 | 544 | 21 | 131 | 46 | – | – |
| Årets resultat | 5 203 | 3 124 | 3 131 | 2 021 | 2 | 424 | 92 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 6 619 | 7 780 | 96 | 285 | 526 | 668 | 892 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 215 | 215 | 215 | 215 | 215 | 215 | 215 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 6 834 | 7 995 | 311 | 500 | 741 | 883 | 1 107 | – | – |
| Kundfordringar | 12 695 | 13 308 | 10 669 | 6 538 | 2 827 | 3 223 | 3 063 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 27 665 | 29 984 | 22 187 | 15 957 | 7 705 | 5 900 | 5 463 | – | – |
| Kassa och bank | 7 942 | 2 156 | 3 804 | 1 359 | 1 267 | 1 619 | 1 039 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 35 607 | 32 140 | 25 991 | 17 316 | 8 972 | 7 518 | 6 501 | – | – |
| Summa tillgångar | 42 442 | 40 135 | 26 302 | 17 816 | 9 713 | 8 401 | 7 608 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 7 755 | 8 130 | 4 999 | 2 977 | 2 976 | 2 552 | 2 460 | – | – |
| Fritt eget kapital | 12 957 | 11 255 | 8 130 | 4 999 | 2 977 | 2 976 | 2 552 | – | – |
| Eget kapital | 13 007 | 11 305 | 8 180 | 5 049 | 3 027 | 3 026 | 2 602 | – | – |
| Obeskattade reserver | 3 650 | 3 400 | 2 220 | 880 | 0 | – | – | – | – |
| Långfristiga skulder | 3 883 | 6 287 | – | – | – | – | – | – | – |
| Leverantörsskulder | 8 436 | 6 160 | 5 861 | 4 700 | 2 999 | 2 644 | 2 129 | – | – |
| Skatteskulder | 758 | 1 050 | 875 | 278 | 0 | – | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 21 901 | 19 144 | 15 902 | 11 887 | 6 686 | 5 375 | 5 007 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 42 442 | 40 135 | 26 302 | 17 816 | 9 713 | 8 401 | 7 608 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 32 | 28 | 22 | 19 | 15 | 15 | 13 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 5 000 | 3 500 | – | – | – | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 37,5 % | 34,9 % | 37,8 % | 32,3 % | 31,2 % | 36 % | 34,2 % | – | – |
| Kassalikviditet | 163 % | 168 % | 163 % | 146 % | 134 % | 140 % | 130 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 5,7 % | 6,1 % | 7,8 % | 6,1 % | −1,8 % | 1,6 % | −3,5 % | – | – |
| Vinstmarginal | 5,3 % | 5,6 % | 7,4 % | 6 % | −1,8 % | 1,6 % | −3,5 % | 8,1 % | 3,8 % |
| Omsättningstillväxt | 41,4 % | 29,3 % | 24,7 % | 63,3 % | 0,7 % | 24,1 % | −8,9 % | 80,5 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 40 % | 27,6 % | 38,3 % | 40 % | 0,1 % | 14 % | 3,5 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 4 073 tkr | 3 292 tkr | 3 239 tkr | 3 008 tkr | 2 333 tkr | 2 317 tkr | 2 154 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (41)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Ackumulerade overavskrivningar | 1 950 tkr | 1 700 tkr |
| Andra langfristiga fordringar | 215 tkr | 215 tkr |
| Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden | 215 tkr | 215 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 5 203 tkr | 3 124 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 5 203 tkr | 3 124 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −3 124 tkr | −3 131 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 3 124 tkr | 3 131 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 3 500 tkr | – |
| Forandring overavskrivningar | −250 tkr | −1 700 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | 0 | 520 tkr |
| Forbattringsutgifter annans fastighet | 24 tkr | 0 |
| Forbattringsutgifter annans fastighet anskaffningsvarden | 589 tkr | 565 tkr |
| Forbattringsutgifter annans fastighet avskrivningar | 565 tkr | 565 tkr |
| Forbattringsutgifter annans fastighet forandring anskaffningsvarden inkop | 24 tkr | – |
| Forbattringsutgifter annans fastighet forandring avskrivningar arets avskrivningar | 399 | 58 tkr |
| Forslag disposition | 12 957 tkr | 11 255 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 7 957 tkr | 7 755 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 1 472 tkr | 283 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 497 tkr | 199 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 1 216 tkr | 846 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 719 tkr | 647 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 370 tkr | 222 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 72 tkr | 60 tkr |
| Langfristiga skulder forfaller senare5ar | – | 0 |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar | 6 098 tkr | 7 581 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar anskaffningsvarden | 8 674 tkr | 8 500 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar avskrivningar | 2 575 tkr | 918 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring anskaffningsvarden inkop | 174 tkr | 8 227 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring avskrivningar arets avskrivningar | 1 657 tkr | 645 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 2 497 tkr | 3 198 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 6 686 tkr | 6 332 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder kreditinstitut | 1 470 tkr | 1 470 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | 3 883 tkr | 6 287 tkr |
| Periodiseringsfonder | 1 700 tkr | 1 700 tkr |
| Skulder koncernforetag kortfristiga | 1 499 tkr | 442 tkr |
| Stallda sakerheter | 15 513 tkr | 20 246 tkr |
| Stallda sakerheter belanade fordringar | 10 160 tkr | 12 489 tkr |
| Stallda sakerheter tillgangar aganderattsforbehall | 5 353 tkr | 7 757 tkr |
| Tillgangar avsattningar skulder per typ | 3 883 tkr | 6 287 tkr |
| Upparbetad ej fakturerad intakt | 11 002 tkr | 13 195 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 3 052 tkr | 3 690 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Stabilt Berg & Betong ABHuvudarbetsställe
Bjursvägen 29, 194 66 Upplands Väsby
Bygg & hantverk
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559003-1844
Registreringsdatum
6 februari 2015
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Upplands Väsby, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Bygg & hantverk
- SNI 42.130 – Anläggning av broar och tunnlar
- SNI 42.990 – Diverse övriga anläggningsarbeten
- SNI 41.000 – Byggande av bostadshus och andra byggnader
- SNI 43.999 – Annan övrig specialiserad bygg- och anläggningsverksamhet
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-15). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.