Stadilia AB
556513-0480Aktiebolagreg. 1995
Nynäshamn, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
10 691 tkr
Resultat efter fin. poster
277 tkr
Soliditet
35 %
Anställda
2
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Trevik 87, 149 92 Nynäshamn
Postadress
c/o Fröberg, Trevik 87, 149 92 Nynäshamn
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva tillverkning och försäljning av småhus jämte därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2017 | 0 tkr | −8 tkr | – |
| 2018 | 0 tkr | −8 tkr | – |
| 2019 | 0 tkr | −7 tkr | 68 tkr |
| 2020 | 0 tkr | 2 958 tkr | 3 026 tkr |
| 2021 | 0 tkr | −1 tkr | 125 tkr |
| 2022 | 0 tkr | −8 tkr | 117 tkr |
| 2023 | 0 tkr | −10 tkr | 107 tkr |
| 2024 | 3 048 tkr | 298 tkr | 356 tkr |
| 2025 | 10 691 tkr | 277 tkr | 553 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 35,1 % – branschmedian 53,7 %
Vinstmarginal 2,6 % – branschmedian 2,9 %
Omsättningstillväxt 250,7 % – branschmedian −0 %
Median för 1290 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 10 691 | 3 048 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Rörelseintäkter | 10 691 | 3 048 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 8 949 | 2 441 | – | – | – | – | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 813 | 303 | 10 | 8 | 1 | 17 | 7 | – | – |
| Personalkostnader | 627 | 5 | – | – | – | – | – | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 19 | 0 | – | – | – | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 10 409 | 2 749 | 10 | 8 | 1 | 17 | 7 | – | – |
| Rörelseresultat | 282 | 300 | −10 | −8 | −1 | −17 | −7 | – | – |
| Resultat från andelar i koncernföretag | – | – | – | – | – | 2 975 | 0 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 0 | 0 | – | – | 0 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 5 | 2 | 0 | – | – | 0 | −0 | – | – |
| Finansiella poster | −5 | −2 | −0 | – | – | 2 975 | 0 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 277 | 298 | −10 | −8 | −1 | 2 958 | −7 | −8 | −8 |
| Resultat före skatt | 277 | 298 | −10 | −8 | −1 | 2 958 | −7 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 80 | 48 | – | – | – | – | – | – | – |
| Årets resultat | 197 | 249 | −10 | −8 | −1 | 2 958 | −7 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Immateriella anläggningstillgångar | 76 | 95 | – | – | – | – | – | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 240 | 0 | – | – | – | 0 | 0 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 316 | 95 | – | – | – | 0 | 0 | – | – |
| Varulager | 66 | 0 | – | – | – | – | – | – | – |
| Kundfordringar | 726 | 1 795 | – | – | – | – | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 774 | 1 900 | 106 | 116 | 1 502 | 3 026 | 68 | – | – |
| Kassa och bank | 422 | 0 | 2 | 1 | 0 | 1 | 0 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 1 262 | 1 900 | 108 | 117 | 1 502 | 3 026 | 68 | – | – |
| Summa tillgångar | 1 578 | 1 995 | 108 | 117 | 1 502 | 3 026 | 68 | – | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Balanserat resultat | 256 | 7 | 17 | 25 | 26 | −32 | −25 | – | – |
| Fritt eget kapital | 453 | 256 | 7 | 17 | 25 | 2 926 | −32 | – | – |
| Eget kapital | 553 | 356 | 107 | 117 | 125 | 3 026 | 68 | – | – |
| Leverantörsskulder | 366 | 1 505 | – | – | – | – | – | – | – |
| Skatteskulder | 132 | 48 | – | – | – | – | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 1 025 | 1 639 | 1 | 0 | 1 377 | 0 | 0 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 1 578 | 1 995 | 108 | 117 | 1 502 | 3 026 | 68 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 2 | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 0 | – | – | – | – | 2 900 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 35,1 % | 17,9 % | 99,4 % | 100 % | 8,3 % | 100 % | 100 % | – | – |
| Kassalikviditet | 117 % | 116 % | 17 065 % | 11 718 300 % | 109 % | – | 6 806 400 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 2,6 % | 9,8 % | – | – | – | – | – | – | – |
| Vinstmarginal | 2,6 % | 9,8 % | – | – | – | – | – | – | – |
| Omsättningstillväxt | 250,7 % | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 35,6 % | 70 % | −9,6 % | −6,6 % | −1,1 % | 97,8 % | −10,5 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 5 346 tkr | – | – | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (21)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga fordringar | 240 tkr | 0 |
| Arets resultat eget kapital | 197 tkr | 249 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 197 tkr | – |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −249 tkr | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 249 tkr | – |
| Fordringar koncernforetag kortfristiga | 0 | 104 tkr |
| Forskott till leverantorer | 66 tkr | 0 |
| Forslag disposition | 453 tkr | – |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 453 tkr | – |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 27 tkr | −1 |
| Goodwill | 76 tkr | 95 tkr |
| Goodwill anskaffningsvarden | 95 tkr | 95 tkr |
| Goodwill avskrivningar | 19 tkr | – |
| Goodwill forandring anskaffningsvarden rorelseforvarv | – | 95 tkr |
| Goodwill forandring avskrivningar arets avskrivningar | 19 tkr | – |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 21 tkr | 793 |
| Ovriga kortfristiga skulder | 527 tkr | 85 tkr |
| Reservfond | 23 | 23 |
| Stallda sakerheter | 300 tkr | 300 tkr |
| Stallda sakerheter foretagsinteckningar | 300 tkr | 300 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 0 | 1 |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Stadilia ABHuvudarbetsställe
Trevik 87, 149 92 Nynäshamn
Tillverkning & industri
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556513-0480
Registreringsdatum
24 maj 1995
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Nynäshamn, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Tillverkning & industri
- SNI 16.231 – Tillverkning av monteringsfärdiga trähus
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-07). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.