Stadsutvecklarna Projekt 1 AB
559186-4789Aktiebolagreg. 2018
Värmdö, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
0 tkr
Resultat efter fin. poster
938 tkr
Soliditet
19 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Fruviksvägen 2-6, 139 34 Värmdö
Postadress
c/o Treal Fastighetsutveckling, Fruviksvägen 2-6, 139 34 Värmdö
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva förvaltning av aktier och värdepapper samt rätt att förvärva och förvalta fast och lös egendom samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2018 | 0 tkr | −6 tkr | – |
| 2019 | 0 tkr | 1 532 tkr | 46 576 tkr |
| 2020 | 0 tkr | 403 892 tkr | 447 967 tkr |
| 2021 | 0 tkr | 270 690 tkr | 273 657 tkr |
| 2022 | 0 tkr | 13 tkr | 6 070 tkr |
| 2023 | 0 tkr | −36 tkr | 6 035 tkr |
| 2024 | 0 tkr | −7 tkr | 6 028 tkr |
| 2025 | 0 tkr | 938 tkr | 6 966 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 19 % – branschmedian 90,7 %
Vinstmarginal – – branschmedian 26,7 %
Omsättningstillväxt – – branschmedian −25,5 %
Median för 19862 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Rörelseintäkter | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – |
| Övriga externa kostnader | 49 | 36 | 39 | 28 | 39 | 29 | 21 | – |
| Rörelsekostnader | 49 | 36 | 39 | 28 | 39 | 29 | 21 | – |
| Rörelseresultat | −49 | −36 | −39 | −28 | −39 | −29 | −21 | – |
| Resultat från andelar i koncernföretag | – | – | – | 0 | 270 000 | 406 621 | 5 000 | – |
| Ränteintäkter och liknande | 1 070 | 1 113 | 1 107 | 42 | 728 | 49 | 0 | – |
| Räntekostnader och liknande | 1 088 | 1 084 | 1 104 | – | 0 | 2 750 | 3 447 | – |
| Finansiella poster | 987 | 29 | 3 | 42 | 270 728 | 403 920 | 1 553 | – |
| Resultat efter finansiella poster | 938 | −7 | −36 | 13 | 270 690 | 403 892 | 1 532 | −6 |
| Resultat före skatt | – | −7 | −36 | 13 | 270 690 | 403 892 | 1 532 | – |
| Årets resultat | 938 | −7 | −36 | 13 | 270 690 | 403 892 | 1 532 | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 36 403 | 30 999 | 28 948 | 17 | – | 0 | 176 172 | – |
| Anläggningstillgångar | 36 403 | 30 999 | 28 948 | 17 | – | 0 | 176 172 | – |
| Kortfristiga fordringar | 165 | 2 220 | 760 | 0 | 41 193 | 5 465 | 5 000 | – |
| Kassa och bank | 191 | 1 514 | 3 948 | 33 571 | 232 479 | 442 517 | 38 | – |
| Omsättningstillgångar | 356 | 3 734 | 4 708 | 33 571 | 273 672 | 447 982 | 5 038 | – |
| Summa tillgångar | 36 759 | 34 733 | 33 656 | 33 588 | 273 672 | 447 982 | 181 209 | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – |
| Balanserat resultat | 5 978 | 5 985 | 6 020 | 6 007 | 2 917 | 44 026 | 44 994 | – |
| Fritt eget kapital | 6 916 | 5 978 | 5 985 | 6 020 | 273 607 | 447 917 | 46 526 | – |
| Eget kapital | 6 966 | 6 028 | 6 035 | 6 070 | 273 657 | 447 967 | 46 576 | – |
| Långfristiga skulder | 29 778 | 28 690 | 27 606 | 27 502 | – | 0 | 134 619 | – |
| Kortfristiga skulder | 15 | 15 | 15 | 15 | 15 | 15 | 15 | – |
| Summa eget kapital och skulder | 36 759 | 34 733 | 33 656 | 33 588 | 273 672 | 447 982 | 181 209 | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Föreslagen utdelning (tkr) | – | – | – | – | 272 600 | 445 000 | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 19 % | 17,3 % | 17,9 % | 18,1 % | 100 % | 100 % | 25,7 % | – |
| Kassalikviditet | 2 373 % | 24 892 % | 31 386 % | 223 808 % | 1 824 480 % | 2 986 550 % | 33 584 % | – |
| Rörelsemarginal | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Vinstmarginal | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Omsättningstillväxt | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 13,5 % | −0,1 % | −0,6 % | 0,2 % | 98,9 % | 90,2 % | 3,3 % | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (24)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag | 4 359 tkr | 3 834 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden | 4 359 tkr | 3 834 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden inkop | 525 tkr | 3 818 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 938 tkr | −7 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 938 tkr | −7 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 7 tkr | 36 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −7 tkr | −36 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 6 966 tkr | 6 028 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 938 tkr | −7 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Fordringar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden | 32 043 tkr | – |
| Fordringar intresseforetag gemensamt styrda foretag forandring anskaffningsvarden reglerade fordringar | 5 125 tkr | – |
| Fordringar intresseforetag gemensamt styrda foretag forandring tillkommande fordringar | 10 004 tkr | – |
| Fordringar intresseforetag gemensamt styrda foretag langfristiga | 32 043 tkr | 27 164 tkr |
| Forslag disposition | 6 916 tkr | 5 978 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 6 916 tkr | 5 978 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 165 tkr | 2 220 tkr |
| Langfristiga skulder forfaller senare5ar | 29 778 tkr | 28 690 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | – | 0 |
| Ovriga langfristiga skulder | 25 728 tkr | 24 758 tkr |
| Rantekostnader liknande resultatposter skulder koncernforetag | 118 tkr | – |
| Resultat andelar intresseforetag gemensamt styrda | 1 005 tkr | – |
| Skulder koncernforetag langfristiga | 4 050 tkr | 3 932 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 15 tkr | 15 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Stadsutvecklarna Projekt 1 ABHuvudarbetsställe
Fruviksvägen 2-6, 139 34 Värmdö
Bank, finans & försäkring
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559186-4789
Registreringsdatum
17 december 2018
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Värmdö, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Bank, finans & försäkring
- SNI 64.994 – Förvaltning av och handel med värdepapper, för en begränsad och sluten krets av ägare
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.