Stag AB
559267-6240Aktiebolagreg. 2020
Skogås, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
315 tkr
Resultat efter fin. poster
−448 tkr
Soliditet
−110 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Harmonivägen 47, 142 42 Skogås
Postadress
c/o Gairat Gofforov, Harmonivägen 47, 142 42 Skogås
Verksamhetsbeskrivning
Byggverksamhet. Städverksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2022 | 407 tkr | 81 tkr | 66 tkr |
| 2023 | 1 105 tkr | −2 tkr | 75 tkr |
| 2024 | 1 563 tkr | 132 tkr | 152 tkr |
| 2025 | 315 tkr | −448 tkr | −254 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet −109,6 % – branschmedian 53,3 %
Vinstmarginal −142,2 % – branschmedian 6,2 %
Omsättningstillväxt −79,9 % – branschmedian 2,7 %
Median för 37600 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 315 | 1 563 | 1 105 | 407 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 1 | – | – |
| Rörelseintäkter | 315 | 1 564 | 1 105 | 407 |
| Råvaror och förnödenheter | 44 | 54 | 137 | 16 |
| Övriga externa kostnader | 312 | 269 | 215 | 107 |
| Personalkostnader | 193 | 1 033 | 733 | 204 |
| Av- och nedskrivningar | 43 | 69 | 19 | 0 |
| Övriga rörelsekostnader | 78 | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 670 | 1 425 | 1 104 | 326 |
| Rörelseresultat | −355 | 139 | 1 | 81 |
| Ränteintäkter och liknande | −0 | 0 | 0 | 0 |
| Räntekostnader och liknande | 92 | 6 | 3 | 0 |
| Finansiella poster | −92 | −6 | −3 | −0 |
| Resultat efter finansiella poster | −448 | 132 | −2 | 81 |
| Bokslutsdispositioner | 34 | −34 | 20 | −20 |
| Resultat före skatt | −414 | 98 | 18 | 61 |
| Skatt på årets resultat | 0 | 21 | 10 | 13 |
| Årets resultat | −414 | 77 | 8 | 48 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 208 | 257 | 77 | 0 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 15 | – | – | – |
| Anläggningstillgångar | 223 | 257 | 77 | 0 |
| Kundfordringar | 0 | 60 | 110 | 58 |
| Kortfristiga fordringar | 5 | 63 | 127 | 78 |
| Kassa och bank | 4 | 71 | 36 | 100 |
| Omsättningstillgångar | 9 | 134 | 163 | 178 |
| Summa tillgångar | 232 | 392 | 239 | 178 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 134 | 50 | 41 | −7 |
| Fritt eget kapital | −279 | 127 | 50 | 41 |
| Eget kapital | −254 | 152 | 75 | 66 |
| Obeskattade reserver | 0 | 34 | 0 | 20 |
| Långfristiga skulder | 442 | 53 | 65 | 0 |
| Leverantörsskulder | 35 | 10 | 27 | 0 |
| Skatteskulder | 5 | 29 | 24 | 13 |
| Kortfristiga skulder | 45 | 153 | 100 | 92 |
| Summa eget kapital och skulder | 232 | 392 | 239 | 178 |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 2 | 1 | 1 |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | −109,6 % | 45,6 % | 31,2 % | 46,3 % |
| Kassalikviditet | 20 % | 88 % | 163 % | 194 % |
| Rörelsemarginal | −112,8 % | 8,9 % | 0,1 % | 19,9 % |
| Vinstmarginal | −142,2 % | 8,5 % | −0,2 % | 19,9 % |
| Omsättningstillväxt | −79,9 % | 41,4 % | 171,5 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 162,7 % | 50,8 % | 10,9 % | 72,4 % |
| Omsättning per anställd | 315 tkr | 782 tkr | 1 105 tkr | 407 tkr |
Övriga poster i årsredovisningen (24)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga fordringar | 15 tkr | – |
| Arets resultat eget kapital | −414 tkr | 77 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −414 tkr | 77 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −77 tkr | −8 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 77 tkr | 8 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat erhallna aktieagartillskott | 8 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt | −254 tkr | 152 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −414 tkr | 77 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt erhallna aktieagartillskott | 8 tkr | – |
| Forandring periodiseringsfond | 34 tkr | −34 tkr |
| Forslag disposition | −279 tkr | 127 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | −279 tkr | 127 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 208 tkr | 257 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 330 tkr | 346 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 123 tkr | 88 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | 250 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 235 tkr | 250 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 34 tkr | 69 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 5 tkr | 4 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 0 | 102 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | 442 tkr | 53 tkr |
| Periodiseringsfonder | 0 | 34 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 5 tkr | 12 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 apr. 2024 – 31 mars 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 apr. 2023 – 31 mars 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 apr. 2022 – 31 mars 2023 · Inlämnad –
Stag ABHuvudarbetsställe
Harmonivägen 47, 142 42 Skogås
Bygg & hantverk
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559267-6240
Registreringsdatum
20 augusti 2020
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Huddinge, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
25 000 kr
SNI-koder
Bygg & hantverk
- SNI 43.320 – Byggnadssnickeriarbeten
- SNI 49.410 – Vägtransport, godstrafik
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.