Stall Johanna Unghanse AB
556490-1980Aktiebolagreg. 1994
Sollentuna, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
559 tkr
Resultat efter fin. poster
22 tkr
Soliditet
81 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Tunvägen 4, 192 66 Sollentuna
Postadress
Tunvägen 4, 192 66 Sollentuna
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva handel, produktutveckling och utgivning av medieprodukter, försäljning och utbildning av hopphästar, förvalta fast och lös egendom, även som idka därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2019 | 1 770 tkr | −451 tkr | – |
| 2020 | 1 521 tkr | 221 tkr | – |
| 2021 | 1 440 tkr | −137 tkr | 1 129 tkr |
| 2022 | 536 tkr | −24 tkr | 1 105 tkr |
| 2023 | 0 tkr | −323 tkr | 782 tkr |
| 2024 | 254 tkr | 114 tkr | 896 tkr |
| 2025 | 559 tkr | 22 tkr | 918 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 80,7 % – branschmedian 50,6 %
Vinstmarginal 4 % – branschmedian 2,7 %
Omsättningstillväxt 119,8 % – branschmedian 1,5 %
Median för 4690 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 559 | 254 | 0 | 536 | 1 440 | 1 521 | 1 770 |
| Rörelseintäkter | 559 | 254 | 0 | 536 | 1 440 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | – | – | 0 | 137 | 312 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 503 | 114 | 292 | 380 | 989 | – | – |
| Personalkostnader | – | 0 | 0 | 0 | 227 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 35 | 28 | 32 | 42 | 49 | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | – | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Rörelsekostnader | 537 | 143 | 325 | 560 | 1 577 | – | – |
| Rörelseresultat | 22 | 112 | −325 | −24 | −137 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 1 | 2 | 2 | 1 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | – | – | – | – | – | – |
| Finansiella poster | 0 | 2 | 2 | 1 | 0 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 22 | 114 | −323 | −24 | −137 | 221 | −451 |
| Resultat före skatt | 22 | 114 | −323 | −24 | −137 | – | – |
| Årets resultat | 22 | 114 | −323 | −24 | −137 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 89 | 12 | 41 | 73 | 115 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 89 | 12 | 41 | 73 | 115 | – | – |
| Varulager | 665 | 665 | 665 | 665 | 785 | – | – |
| Kundfordringar | 132 | 92 | 0 | 154 | 85 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 258 | 213 | 113 | 293 | 632 | – | – |
| Kassa och bank | 127 | 294 | 204 | 404 | 107 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 1 050 | 1 173 | 982 | 1 362 | 1 525 | – | – |
| Summa tillgångar | 1 139 | 1 185 | 1 023 | 1 435 | 1 640 | – | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Bundet eget kapital | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 | – | – |
| Balanserat resultat | 776 | 662 | 985 | 1 009 | 1 147 | – | – |
| Fritt eget kapital | 798 | 776 | 662 | 985 | 1 009 | – | – |
| Eget kapital | 918 | 896 | 782 | 1 105 | 1 129 | – | – |
| Leverantörsskulder | 8 | 14 | 0 | 16 | 55 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 220 | 289 | 241 | 330 | 511 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 1 139 | 1 185 | 1 023 | 1 435 | 1 640 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Föreslagen utdelning (tkr) | – | 0 | 0 | 0 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 80,7 % | 75,6 % | 76,5 % | 77 % | 68,9 % | – | – |
| Kassalikviditet | 175 % | 176 % | 132 % | 211 % | 145 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 3,9 % | 43,9 % | – | −4,6 % | −9,6 % | – | – |
| Vinstmarginal | 4 % | 44,7 % | – | −4,4 % | −9,6 % | 14,5 % | −25,5 % |
| Omsättningstillväxt | 119,8 % | – | −100 % | −62,8 % | −5,3 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 2,4 % | 12,7 % | −41,3 % | −2,2 % | −12,2 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (20)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 22 tkr | 114 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 22 tkr | 114 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −114 tkr | 323 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 114 tkr | −323 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 918 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 22 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | – |
| Forslag disposition | 798 tkr | 776 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 798 tkr | 776 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 32 tkr | 12 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 89 tkr | 12 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 458 tkr | 347 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 369 tkr | 334 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 111 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 35 tkr | 28 tkr |
| Lager ravaror fornodenheter | 665 tkr | 665 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 94 tkr | 110 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 197 tkr | 260 tkr |
| Reservfond | 20 tkr | 20 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 15 tkr | 15 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Stall Johanna Unghanse ABHuvudarbetsställe
Tunvägen 4, 192 66 Sollentuna
Träning & gym
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556490-1980
Registreringsdatum
1 juli 1994
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Sollentuna, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Träning & gym
- SNI 93.191 – Tävling med hästar
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-11-02). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.