Stall Kolsta AB
559310-3426Aktiebolagreg. 2021
Sundsvall, Västernorrlands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
217 tkr
Resultat efter fin. poster
−206 tkr
Soliditet
2 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Kolsta 172, 853 59 Sundsvall
Postadress
Kolsta 172, 853 59 Sundsvall
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva inackordering av hästar och träningsverksamhet för hästar och deras ryttare. Vidare ska bolaget hyra ut hästtransport samt ha försäljning av hästfoder, spån, strö och tillbehör samt bedriva därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2021 | – | −18 tkr | 27 tkr |
| 2022 | 100 tkr | −201 tkr | 26 tkr |
| 2023 | 216 tkr | −198 tkr | 25 tkr |
| 2024 | 266 tkr | −171 tkr | 29 tkr |
| 2025 | 217 tkr | −206 tkr | 25 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 2,1 % – branschmedian 48,9 %
Vinstmarginal −94,9 % – branschmedian 9 %
Omsättningstillväxt −18,4 % – branschmedian 4,5 %
Median för 5214 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 217 | 266 | 216 | 100 | – |
| Övriga rörelseintäkter | 10 | 9 | 7 | 3 | – |
| Rörelseintäkter | 227 | 275 | 222 | 103 | – |
| Råvaror och förnödenheter | – | – | 232 | 135 | – |
| Handelsvaror | 158 | 208 | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 163 | 162 | 112 | 126 | 4 |
| Av- och nedskrivningar | 112 | 80 | 77 | 43 | 14 |
| Rörelsekostnader | 433 | 450 | 421 | 304 | 18 |
| Rörelseresultat | −206 | −174 | −198 | −201 | −18 |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 3 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 0 | – | – | – |
| Finansiella poster | 0 | 3 | – | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −206 | −171 | −198 | −201 | −18 |
| Resultat före skatt | −206 | −171 | −198 | −201 | −18 |
| Årets resultat | −206 | −171 | −198 | −201 | −18 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 1 165 | 1 239 | 1 320 | 1 317 | 166 |
| Anläggningstillgångar | 1 165 | 1 239 | 1 320 | 1 317 | 166 |
| Varulager | 18 | 18 | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 13 | 8 | 44 | 296 | – |
| Kassa och bank | 10 | 91 | 162 | 21 | 23 |
| Omsättningstillgångar | 40 | 117 | 205 | 316 | 23 |
| Summa tillgångar | 1 205 | 1 356 | 1 525 | 1 633 | 189 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 206 | 175 | 199 | 202 | 20 |
| Fritt eget kapital | 0 | 4 | 0 | 1 | 2 |
| Eget kapital | 25 | 29 | 25 | 26 | 27 |
| Långfristiga skulder | 1 173 | 1 327 | 1 499 | 1 608 | 214 |
| Leverantörsskulder | 7 | – | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 7 | – | – | 0 | −52 |
| Summa eget kapital och skulder | 1 205 | 1 356 | 1 525 | 1 633 | 189 |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Föreslagen utdelning (tkr) | – | – | 0 | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 2,1 % | 2,1 % | 1,7 % | 1,6 % | 14,1 % |
| Kassalikviditet | 300 % | – | – | – | −43 % |
| Rörelsemarginal | −94,9 % | −65,6 % | −91,9 % | −201,9 % | – |
| Vinstmarginal | −94,9 % | −64,3 % | −91,9 % | −201,9 % | – |
| Omsättningstillväxt | −18,4 % | 23,2 % | 116,6 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −819,1 % | −592,8 % | −780,5 % | −786,4 % | −68,4 % |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (32)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | −206 tkr | −171 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −206 tkr | −171 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 171 tkr | 198 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −171 tkr | −198 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat erhallna aktieagartillskott | 202 tkr | 175 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 25 tkr | 29 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −206 tkr | −171 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt erhallna aktieagartillskott | 202 tkr | 175 tkr |
| Forbattringsutgifter annans fastighet | 1 032 tkr | 519 tkr |
| Forbattringsutgifter annans fastighet anskaffningsvarden | 1 144 tkr | 573 tkr |
| Forbattringsutgifter annans fastighet avskrivningar | 112 tkr | 54 tkr |
| Forbattringsutgifter annans fastighet forandring anskaffningsvarden omklassificeringar | 571 tkr | 1 |
| Forbattringsutgifter annans fastighet forandring avskrivningar arets avskrivningar | 57 tkr | 29 tkr |
| Forslag disposition | 126 | 4 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 126 | 4 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 126 tkr | 121 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 242 tkr | 204 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 116 tkr | 83 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 38 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 34 tkr | 30 tkr |
| Lager ravaror fornodenheter | 18 tkr | 18 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar | 7 tkr | 28 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar anskaffningsvarden | 105 tkr | 105 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar avskrivningar | 98 tkr | 77 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring avskrivningar arets avskrivningar | 21 tkr | 21 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 13 tkr | 8 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder | 1 173 tkr | 1 327 tkr |
| Pagaende nyanlaggningar forskott materiella anlaggningstillgangar | 0 | 571 tkr |
| Pagaende nyanlaggningar forskott materiella anlaggningstillgangar anskaffningsvarden | 0 | 571 tkr |
| Pagaende nyanlaggningar forskott materiella anlaggningstillgangar forandring anskaffningsvarden nedlagda utgifter | – | 0 |
| Pagaende nyanlaggningar forskott materiella anlaggningstillgangar forandring anskaffningsvarden omklassificeringar | −571 tkr | 0 |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 6 apr. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Stall Kolsta ABHuvudarbetsställe
Kolsta 172, 853 59 Sundsvall
Jordbruk, skog & fiske
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559310-3426
Registreringsdatum
6 april 2021
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Sundsvall, Västernorrlands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
25 000 kr
SNI-koder
Jordbruk, skog & fiske
- SNI 01.620 – Stödverksamhet avseende husdjursskötsel
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.