swereg

Stallbacken i Tranås AB

556555-4846Aktiebolagreg. 1998

Tillverkning & industri
Aktiv
Verksamt enligt SCB

Tranås, Jönköpings län

Nyckeltal

Räkenskapsår 2025

Omsättning

382 tkr

−34 % mot föregående år

Resultat efter fin. poster

0 tkr

−99 % mot föregående år

Soliditet

81 %

−11,1 p.e. mot föregående år

Anställda

0

Är det här ditt företag?

Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.

Adresser

Besöksadress

Stallbacken 2, 573 93 Tranås

Postadress

c/o Annette Bohman, Stallbacken 2, 573 93 Tranås

Verksamhetsbeskrivning

Bolaget skall bedriva uthyrning av box och stallplatser, även mobila, och därmed förenlig verksamhet. Företaget ska även bedriva upplevelseverksamhet med inriktning mot mat, dryck, hästar och äventyr och därmed förenlig verksamhet. Företaget ska även bedriva uthyrning av släpfordon och därmed förenlig verksamhet. Företaget ska även bedriva näthandel med häst- och stallrelaterade produkter och därmed förenlig verksamhet.

Utveckling (tkr)

Visa siffrorna som tabell
Omsättning, resultat efter finansiella poster och eget kapital per räkenskapsår, i tusental kronor
RäkenskapsårOmsättningResultatEget kapital
20175 564 tkr−333 tkr–
2018577 tkr549 tkr–
2019131 tkr−257 tkr509 tkr
202016 tkr−139 tkr370 tkr
2021−0 tkr−21 tkr350 tkr
20221 tkr−65 tkr285 tkr
2023266 tkr7 tkr292 tkr
2024581 tkr47 tkr338 tkr
2025382 tkr0 tkr339 tkr

Jämfört med branschen

Soliditet 80,8 % – branschmedian 44,7 %

Vinstmarginal 0,1 % – branschmedian 2,1 %

Omsättningstillväxt −34,3 % – branschmedian 3,8 %

Median för 1678 företag i samma bransch och storleksklass.

Resultaträkning (tkr)

Resultaträkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post20252024202320222021202020192018*2017*
Nettoomsättning3825812661−0161315775 564
Förändring av lager2702––––––
Övriga rörelseintäkter0––00––––
Rörelseintäkter4105812671016131––
Råvaror och förnödenheter224309116–0103146––
Övriga externa kostnader17222214067413222––
Personalkostnader1444–0320––
Av- och nedskrivningar–––017370––
Rörelsekostnader4105352616721155388––
Rörelseresultat−0467−65−21−139−257––
Ränteintäkter och liknande100––––––
Räntekostnader och liknande–0−0––00––
Finansiella poster100––0−0––
Resultat efter finansiella poster0477−65−21−139−257549−333
Bokslutsdispositioner––07–0135––
Resultat före skatt0477−58−21−139−122––
Årets resultat0477−58−21−139−122––

* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.

Balansräkning (tkr)

Balansräkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post20252024202320222021202020192018*2017*
Materiella anläggningstillgångar6418187676785122––
Finansiella anläggningstillgångar288307102107237155165––
Anläggningstillgångar352325289174304240287––
Varulager2922––––––
Kundfordringar2––––00––
Kortfristiga fordringar24146510424128240––
Kassa och bank14271819252849––
Omsättningstillgångar67438412349156290––
Summa tillgångar419368373297353396577––
Aktiekapital100100100100100100100––
Bundet eget kapital100100100100107107107––
Balanserat resultat238192185243264402524––
Fritt eget kapital239238192185243264402––
Eget kapital339338292285350370509––
Obeskattade reserver–––––00––
Långfristiga skulder554568–––––
Leverantörsskulder–––––00––
Skatteskulder23232311046––
Kortfristiga skulder262626442668––
Summa eget kapital och skulder419368373297353396577––

* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.

Anställda och utdelning

Medelantal anställda och föreslagen utdelning per räkenskapsår
Post20252024202320222021202020192018*2017*
Medelantal anställda000000–––
Föreslagen utdelning (tkr)––0––––––

Nyckeltal per år

Nyckeltal per räkenskapsår
Nyckeltal202520242023202220212020201920182017
Soliditet80,8 %92 %78,2 %95,9 %99 %93,5 %88,3 %––
Kassalikviditet151 %161 %323 %3 304 %1 331 %602 %428 %––
Rörelsemarginal−0,1 %8 %2,6 %−4 448,5 %685 400 %−860 %−195,4 %––
Vinstmarginal0,1 %8 %2,7 %−4 448,5 %685 400 %−860 %−195,6 %95,2 %−6 %
Omsättningstillväxt−34,3 %118,7 %18 066,8 %−48 866,7 %−100 %−87,7 %−77,2 %––
Avkastning på eget kapital0,1 %13,8 %2,5 %−20,5 %−5,9 %−37,5 %−24 %––
Omsättning per anställd–––––––––
Övriga poster i årsredovisningen (23)

Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.

Övriga poster ur årsredovisningen
Post20252024
Andra langfristiga fordringar288 tkr307 tkr
Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden288 tkr307 tkr
Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden reglerade fordringar–0
Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden tillkommande fordringar–205 tkr
Arets resultat eget kapital26947 tkr
Forandring eget kapital arets resultat arets resultat26947 tkr
Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning−47 tkr−7 tkr
Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning47 tkr7 tkr
Forandring eget kapital totalt339 tkr338 tkr
Forandring eget kapital totalt arets resultat26947 tkr
Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning00
Forslag disposition239 tkr238 tkr
Forslag disposition balanseras iny rakning239 tkr238 tkr
Forutbetalda kostnader upplupna intakter00
Inventarier verktyg installationer64 tkr18 tkr
Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden64 tkr18 tkr
Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar–169 tkr
Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop46 tkr–
Lager fardiga varor handelsvaror29 tkr2 tkr
Ovriga fordringar kortfristiga22 tkr14 tkr
Ovriga kortfristiga skulder3 tkr3 tkr
Ovriga langfristiga skulder55 tkr4 tkr
Redovisningsmedel00

Årsredovisningar

  • Räkenskapsår 2025

    Period 1 sep. 2024 – 31 aug. 2025 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2024

    Period 1 sep. 2023 – 31 aug. 2024 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2023

    Period 1 sep. 2022 – 31 aug. 2023 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2022

    Period 1 sep. 2021 – 31 aug. 2022 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2021

    Period 1 sep. 2020 – 31 aug. 2021 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2020

    Period 1 sep. 2019 – 31 aug. 2020 · Inlämnad –

  • Stallbacken i Tranås ABHuvudarbetsställe

    Stallbacken 2, 573 93 Tranås

    Tillverkning & industri

Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.

Organisationsnummer

556555-4846

Registreringsdatum

4 maj 1998

Bolagsform

Aktiebolag

Kommun och län

Tranås, Jönköpings län

Enligt postadressens postnummer

Status hos Bolagsverket

Aktiv

F-skatt

Uppgift saknas

Momsregistrering

Uppgift saknas

Arbetsgivarregistrering

Uppgift saknas

Aktiekapital

100 000 kr

SNI-koder

Tillverkning & industri

  • SNI 10.710 – Tillverkning av mjukt matbröd och färska bakverk
  • SNI 85.594 – Personalutbildning
  • SNI 01.620 – Stödverksamhet avseende husdjursskötsel
  • SNI 56.120 – Mobil restaurangverksamhet
  • SNI 77.390 – Uthyrning och leasing av diverse övrig utrustning samt diverse övriga maskiner och materiella tillgångar

Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-07). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.

Liknande företag i närheten

Visa fler