Stämmornas Entreprenad AB
559371-5740Aktiebolagreg. 2022
Uddevalla, Västra Götalands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
907 tkr
Resultat efter fin. poster
−223 tkr
Soliditet
34 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Herrestads Groröd Stämmorna, 451 94 Uddevalla
Postadress
c/o C/0 Gerhard Pettersson, Herrestads Groröd Stämmorna, 451 94 Uddevalla
Verksamhetsbeskrivning
Föremål för bolagets verksamhet är grävning, schakt, VA-entreprenad- och snöröjningsverksamhet samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2022 | – | – | – |
| 2022 | 723 tkr | 932 tkr | 957 tkr |
| 2023 | 1 327 tkr | 42 tkr | 998 tkr |
| 2024 | 1 059 tkr | −218 tkr | 781 tkr |
| 2025 | 907 tkr | −223 tkr | 558 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 33,7 % – branschmedian 53,3 %
Vinstmarginal −24,6 % – branschmedian 6,2 %
Omsättningstillväxt −14,4 % – branschmedian 2,7 %
Median för 37600 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 907 | 1 059 | 1 327 | 723 | – |
| Övriga rörelseintäkter | 11 | 13 | 13 | – | – |
| Rörelseintäkter | 919 | 1 072 | 1 341 | 723 | – |
| Handelsvaror | 82 | 209 | 340 | 124 | – |
| Övriga externa kostnader | 253 | 324 | 278 | 303 | – |
| Personalkostnader | 538 | 585 | 512 | 543 | – |
| Av- och nedskrivningar | 248 | 170 | 166 | 125 | – |
| Rörelsekostnader | 1 120 | 1 288 | 1 296 | 1 095 | – |
| Rörelseresultat | −201 | −216 | 45 | −373 | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 21 | 2 | 3 | 2 | – |
| Finansiella poster | −21 | −2 | −3 | 1 304 | – |
| Resultat efter finansiella poster | −223 | −218 | 42 | 932 | – |
| Resultat före skatt | −223 | −218 | 42 | 932 | – |
| Årets resultat | −223 | −218 | 42 | 932 | – |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 1 523 | 1 164 | 1 334 | 1 475 | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 2 | – | 0 | 0 | – |
| Anläggningstillgångar | 1 525 | 1 164 | 1 334 | 1 475 | – |
| Kundfordringar | 18 | 74 | 148 | 161 | – |
| Kortfristiga fordringar | 37 | 180 | 234 | 182 | – |
| Kassa och bank | 94 | 388 | 357 | 556 | – |
| Omsättningstillgångar | 132 | 569 | 591 | 738 | – |
| Summa tillgångar | 1 657 | 1 733 | 1 925 | 2 214 | – |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 | 25 | – |
| Balanserat resultat | 756 | 973 | 932 | – | – |
| Fritt eget kapital | 533 | 756 | 973 | 932 | – |
| Eget kapital | 558 | 781 | 998 | 957 | – |
| Långfristiga skulder | 342 | 0 | 11 | 39 | – |
| Leverantörsskulder | 26 | 36 | 33 | 40 | – |
| Skatteskulder | 1 | – | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 758 | 952 | 916 | 1 218 | – |
| Summa eget kapital och skulder | 1 657 | 1 733 | 1 925 | 2 214 | – |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 33,7 % | 45,1 % | 51,8 % | 43,2 % | – |
| Kassalikviditet | 17 % | 60 % | 65 % | 61 % | – |
| Rörelsemarginal | −22,2 % | −20,4 % | 3,4 % | −51,6 % | – |
| Vinstmarginal | −24,6 % | −20,6 % | 3,2 % | 128,9 % | – |
| Omsättningstillväxt | −14,4 % | −20,2 % | 83,5 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −39,9 % | −27,9 % | 4,2 % | 97,4 % | – |
| Omsättning per anställd | 907 tkr | 1 059 tkr | 1 327 tkr | 723 tkr | – |
Övriga poster i årsredovisningen (28)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 2 tkr | – |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden | 2 tkr | – |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden inkop | 2 tkr | – |
| Arets resultat eget kapital | −223 tkr | −218 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −223 tkr | −218 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 218 tkr | −42 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −218 tkr | 42 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 558 tkr | 781 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −223 tkr | −218 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forslag disposition | 533 tkr | 756 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 533 tkr | 756 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 20 tkr | 26 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 557 tkr | 43 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 685 tkr | 77 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 128 tkr | 34 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 608 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 93 tkr | 15 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar | 967 tkr | 1 121 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar anskaffningsvarden | 1 548 tkr | 1 548 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar avskrivningar | 581 tkr | 427 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring avskrivningar arets avskrivningar | 155 tkr | 155 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 63 | 1 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 690 tkr | 838 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder kreditinstitut | 28 tkr | 11 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | 342 tkr | 0 |
| Upparbetad ej fakturerad intakt | 0 | 78 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 12 tkr | 66 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 21 mars 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Stämmornas Entreprenad ABHuvudarbetsställe
Herrestads Groröd Stämmorna, 451 94 Uddevalla
Bygg & hantverk
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559371-5740
Registreringsdatum
21 mars 2022
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Uddevalla, Västra Götalands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
25 000 kr
SNI-koder
Bygg & hantverk
- SNI 43.120 – Mark- och grundarbeten
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.