Stark Capital AB
556827-4384Aktiebolagreg. 2010
Göteborg, Västra Götalands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
585 tkr
Resultat efter fin. poster
574 tkr
Soliditet
72 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Erik Dahlbergsgatan 11 B, 411 26 Göteborg
Postadress
c/o Lundin Revisionsbyrå Ab, Erik Dahlbergsgatan 11 B, 411 26 Göteborg
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska direkt eller indirekt bedriva förmedling av fastigheter och därmed förenlig verksamhet. Bolaget ska dessutom äga och förvalta fast och lös egendom.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2020 | 352 tkr | 341 tkr | – |
| 2021 | 268 tkr | 256 tkr | – |
| 2022 | 199 tkr | 188 tkr | 180 tkr |
| 2023 | 281 tkr | 271 tkr | 333 tkr |
| 2024 | 437 tkr | 427 tkr | 327 tkr |
| 2025 | 585 tkr | 574 tkr | 506 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 72,5 % – branschmedian 22,2 %
Vinstmarginal 98,1 % – branschmedian 13,8 %
Omsättningstillväxt 33,9 % – branschmedian 2,4 %
Median för 39392 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 585 | 437 | 281 | 199 | 268 | 352 |
| Rörelseintäkter | 585 | 437 | 281 | 199 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 11 | 11 | 11 | 11 | – | – |
| Rörelsekostnader | 11 | 11 | 11 | 11 | – | – |
| Rörelseresultat | 574 | 426 | 271 | 189 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 1 | 0 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Finansiella poster | −0 | 1 | 0 | −0 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 574 | 427 | 271 | 188 | 256 | 341 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | −80 | 47 | −47 | – | – |
| Resultat före skatt | 574 | 347 | 318 | 141 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 119 | 71 | 66 | 29 | – | – |
| Årets resultat | 455 | 276 | 253 | 112 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 709 | 503 | 391 | 209 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 709 | 503 | 391 | 209 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 77 | 67 | 25 | 59 | – | – |
| Kassa och bank | 0 | 1 | 12 | 41 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 77 | 68 | 37 | 100 | – | – |
| Summa tillgångar | 786 | 571 | 429 | 309 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 1 | 1 | 30 | 18 | – | – |
| Fritt eget kapital | 456 | 277 | 283 | 130 | – | – |
| Eget kapital | 506 | 327 | 333 | 180 | – | – |
| Obeskattade reserver | 80 | 80 | 0 | 47 | – | – |
| Skatteskulder | 190 | 137 | 66 | 34 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 200 | 164 | 96 | 82 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 786 | 571 | 429 | 309 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Föreslagen utdelning (tkr) | 295 | 276 | 282 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 72,5 % | 68,3 % | 77,7 % | 70,5 % | – | – |
| Kassalikviditet | 39 % | 41 % | 39 % | 122 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 98,2 % | 97,6 % | 96,2 % | 94,7 % | – | – |
| Vinstmarginal | 98,1 % | 97,8 % | 96,3 % | 94,6 % | 95,5 % | 97 % |
| Omsättningstillväxt | 33,9 % | 55,3 % | 41,3 % | −25,6 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 89,9 % | 84,5 % | 75,9 % | 62,3 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (22)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Agarintressen ovriga foretag | 590 tkr | 503 tkr |
| Agarintressen ovriga foretag anskaffningsvarden | 590 tkr | 503 tkr |
| Agarintressen ovriga foretag anskaffningsvarden arets resultat andel | 585 tkr | 437 tkr |
| Agarintressen ovriga foretag anskaffningsvarden forsaljningar | 498 tkr | 325 tkr |
| Andra langfristiga fordringar | 119 tkr | – |
| Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden | 119 tkr | – |
| Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden tillkommande fordringar | 119 tkr | – |
| Arets resultat eget kapital | 455 tkr | 276 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 455 tkr | 276 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −276 tkr | −253 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 276 tkr | 253 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 276 tkr | 282 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | 0 | −80 tkr |
| Forslag disposition | 456 tkr | 277 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 161 tkr | 921 |
| Forslag disposition utdelning annan utdelning | 295 tkr | 276 tkr |
| Innehav agarintressen ovriga foretag redovisat varde | 590 tkr | 503 tkr |
| Innehav andelar agarintressen ovriga foretag kapitalandel | 0,005 | 0,005 |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 77 tkr | 67 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 0 | 17 tkr |
| Periodiseringsfonder | 80 tkr | 80 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 10 tkr | 10 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Stark Capital ABHuvudarbetsställe
Erik Dahlbergsgatan 11 B, 411 26 Göteborg
Fastighet & mäklare
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556827-4384
Registreringsdatum
24 november 2010
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Göteborg, Västra Götalands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Fastighet & mäklare
- SNI 68.310 – Förmedling avseende fastighetsverksamhet
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.