Startklar Transport & Uthyrning i Norr AB
559125-1524Aktiebolagreg. 2017
Luleå, Norrbottens län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
1 052 tkr
Resultat efter fin. poster
−378 tkr
Soliditet
−27 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Edvägen 101, 975 95 Luleå
Postadress
Edvägen 101, 975 95 Luleå
Verksamhetsbeskrivning
Godstransporter och flyttjänster åt företag och privatpersoner genom vägtransporter. Uthyrning av Lastbil med eller utan förare. Uthyrning av bygg & anläggningsmaskiner med eller utan förare samt övriga maskiner och materiella tillgångar och personaluthyrning. Handel och förvaltning av värdepapper.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2018 | 495 tkr | 81 tkr | 112 tkr |
| 2019 | 925 tkr | 44 tkr | 137 tkr |
| 2020 | 781 tkr | 90 tkr | 157 tkr |
| 2021 | 891 tkr | 167 tkr | 256 tkr |
| 2022 | 1 080 tkr | 109 tkr | 170 tkr |
| 2023 | 606 tkr | 95 tkr | 243 tkr |
| 2024 | 2 934 tkr | 66 tkr | 293 tkr |
| 2025 | 1 052 tkr | −378 tkr | −85 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet −27,4 % – branschmedian 22,2 %
Vinstmarginal −35,9 % – branschmedian 13,8 %
Omsättningstillväxt −64,1 % – branschmedian 2,4 %
Median för 39296 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 052 | 2 934 | 606 | 1 080 | 891 | 781 | 925 | 495 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 0 | 138 | 108 | 93 | 330 | 382 | 194 |
| Rörelseintäkter | 1 052 | 2 934 | 744 | 1 188 | 984 | 1 111 | 1 307 | 690 |
| Handelsvaror | 1 060 | 2 425 | 8 | – | – | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 283 | 397 | 235 | 575 | 323 | 399 | 468 | 242 |
| Personalkostnader | 70 | −19 | 243 | 383 | 302 | 490 | 775 | 328 |
| Av- och nedskrivningar | 15 | 62 | 130 | 125 | 182 | 118 | 9 | 29 |
| Övriga rörelsekostnader | 0 | – | – | – | 0 | 1 | – | – |
| Rörelsekostnader | 1 428 | 2 866 | 616 | 1 083 | 807 | 1 008 | 1 251 | 599 |
| Rörelseresultat | −376 | 68 | 128 | 105 | 177 | 103 | 56 | 90 |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 2 | 2 | 33 | 24 | 10 | 13 | 12 | 9 |
| Finansiella poster | −2 | −2 | −33 | −24 | −10 | −13 | −12 | −9 |
| Resultat efter finansiella poster | −378 | 66 | 95 | 109 | 167 | 90 | 44 | 81 |
| Bokslutsdispositioner | – | – | 0 | 42 | −42 | – | −11 | 0 |
| Resultat före skatt | −378 | 66 | 95 | 123 | 125 | 90 | 32 | 81 |
| Skatt på årets resultat | 0 | 16 | 22 | 30 | 26 | 19 | 7 | 19 |
| Årets resultat | −378 | 50 | 74 | 93 | 99 | 71 | 25 | 62 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 60 | 30 | 62 | 192 | 297 | 454 | 599 | 191 |
| Anläggningstillgångar | 60 | 30 | 62 | 192 | 297 | 454 | 599 | 191 |
| Kundfordringar | 99 | 1 196 | 19 | 19 | 0 | 0 | 107 | 0 |
| Kortfristiga fordringar | 130 | 1 443 | 218 | 39 | 0 | 0 | 107 | 59 |
| Kassa och bank | 119 | −4 | 96 | 325 | 504 | 384 | 3 | 149 |
| Omsättningstillgångar | 249 | 1 439 | 314 | 364 | 504 | 384 | 111 | 209 |
| Summa tillgångar | 309 | 1 469 | 376 | 556 | 801 | 838 | 710 | 399 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 243 | 193 | 120 | 26 | 107 | 37 | 62 | 0 |
| Fritt eget kapital | −135 | 243 | 193 | 120 | 206 | 107 | 87 | 62 |
| Eget kapital | −85 | 293 | 243 | 170 | 256 | 157 | 137 | 112 |
| Obeskattade reserver | – | – | – | 0 | 42 | 0 | 11 | 0 |
| Långfristiga skulder | – | – | 0 | 120 | 356 | 511 | 546 | 173 |
| Leverantörsskulder | 4 | 862 | – | – | 0 | 4 | 8 | 0 |
| Skatteskulder | – | 0 | 56 | 30 | 26 | 19 | 7 | 40 |
| Kortfristiga skulder | 393 | 1 175 | 132 | 267 | 147 | 169 | 15 | 115 |
| Summa eget kapital och skulder | 309 | 1 469 | 376 | 556 | 801 | 838 | 710 | 399 |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 2 | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | −27,4 % | 20 % | 64,8 % | 30,5 % | 36,2 % | 18,8 % | 20,5 % | 27,9 % |
| Kassalikviditet | 63 % | 122 % | 237 % | 137 % | 343 % | 227 % | 718 % | 182 % |
| Rörelsemarginal | −35,7 % | 2,3 % | 21,1 % | 9,7 % | 19,9 % | 13,2 % | 6 % | 18,2 % |
| Vinstmarginal | −35,9 % | 2,3 % | 15,7 % | 10,1 % | 18,7 % | 11,5 % | 4,7 % | 16,3 % |
| Omsättningstillväxt | −64,1 % | 384,2 % | −43,9 % | 21,2 % | 14 % | −15,5 % | 86,7 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 446,6 % | 17,1 % | 30,3 % | 54,9 % | 38,7 % | 45 % | 18,5 % | 55,2 % |
| Omsättning per anställd | 1 052 tkr | 2 934 tkr | 606 tkr | 1 080 tkr | 891 tkr | 781 tkr | 462 tkr | – |
Övriga poster i årsredovisningen (17)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | −378 tkr | 50 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −378 tkr | 50 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −50 tkr | −74 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 50 tkr | 74 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | −85 tkr | 293 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −378 tkr | 50 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forslag disposition | −135 tkr | 243 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | −135 tkr | 243 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 60 tkr | 30 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 548 tkr | 503 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 489 tkr | 474 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 45 tkr | 30 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 15 tkr | 62 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 31 tkr | 247 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 374 tkr | 299 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 15 tkr | 15 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2019
Period 1 jan. 2019 – 31 dec. 2019 · Inlämnad –
Startklar Transport & Uthyrning i Norr ABHuvudarbetsställe
Edvägen 101, 975 95 Luleå
Fastighet & mäklare
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559125-1524
Registreringsdatum
14 september 2017
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Luleå, Norrbottens län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Fastighet & mäklare
- SNI 68.320 – Annan fastighetsförmedling och fastighetsförvaltning på uppdrag
- SNI 43.991 – Uthyrning av bygg- och anläggningsmaskiner med förare
- SNI 78.201 – Personaluthyrning
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-22). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.