Stawe Holding AB
556325-4191Aktiebolagreg. 1988
Kungsbacka, Hallands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
0 tkr
Resultat efter fin. poster
15 316 tkr
Soliditet
99 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Gamla Höglandavägen 20, 434 95 Kungsbacka
Postadress
c/o Staffan Johannisson, Gamla Höglandavägen 20, 434 95 Kungsbacka
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska äga och förvalta fast och lös egendom och driva därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2018 | 0 tkr | 0 tkr | – |
| 2019 | 0 tkr | 25 209 tkr | 25 446 tkr |
| 2020 | 0 tkr | 0 tkr | 25 146 tkr |
| 2021 | 0 tkr | 0 tkr | 24 881 tkr |
| 2022 | 0 tkr | 1 tkr | 24 634 tkr |
| 2023 | 0 tkr | 16 tkr | 24 325 tkr |
| 2024 | 0 tkr | 11 tkr | 23 934 tkr |
| 2025 | 0 tkr | 15 316 tkr | 38 731 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 99,5 %
Vinstmarginal –
Omsättningstillväxt –
Branschmedian visas när minst fem jämförbara företag finns.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Rörelseintäkter | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – |
| Övriga externa kostnader | 12 | – | – | – | – | 0 | 38 | – |
| Rörelsekostnader | 12 | – | – | – | – | 0 | 38 | – |
| Rörelseresultat | −12 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | −38 | – |
| Resultat från andelar i koncernföretag | – | – | – | – | – | 0 | 21 247 | – |
| Ränteintäkter och liknande | 107 | 11 | 16 | 1 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | – | 0 | 0 | – | – | – | – | – |
| Finansiella poster | 15 328 | 11 | 16 | 1 | – | 0 | 25 247 | – |
| Resultat efter finansiella poster | 15 316 | 11 | 16 | 1 | 0 | 0 | 25 209 | 0 |
| Resultat före skatt | 15 316 | 11 | 16 | 1 | 0 | 0 | 25 209 | – |
| Skatt på årets resultat | 7 | – | – | 0 | 38 | – | – | – |
| Årets resultat | 15 117 | −211 | −129 | −66 | −85 | 0 | 25 209 | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 0 | 23 700 | 23 700 | 23 700 | 21 200 | 21 200 | 200 | – |
| Anläggningstillgångar | 0 | 23 700 | 23 700 | 23 700 | 21 200 | 21 200 | 200 | – |
| Kortfristiga fordringar | 2 | 145 | 7 | 0 | 1 251 | 2 501 | 2 882 | – |
| Kassa och bank | 38 940 | 468 | 774 | 1 060 | 2 489 | 1 591 | 26 509 | – |
| Omsättningstillgångar | 38 942 | 613 | 782 | 1 060 | 3 740 | 4 092 | 29 392 | – |
| Summa tillgångar | 38 942 | 24 313 | 24 482 | 24 760 | 24 940 | 25 292 | 29 592 | – |
| Aktiekapital | 150 | 150 | 150 | 150 | 150 | 150 | 150 | – |
| Bundet eget kapital | 180 | 180 | 180 | 180 | 180 | 180 | 180 | – |
| Balanserat resultat | 23 434 | 23 965 | 24 274 | 24 521 | 24 786 | 24 966 | 57 | – |
| Fritt eget kapital | 38 551 | 23 754 | 24 145 | 24 454 | 24 701 | 24 966 | 25 266 | – |
| Eget kapital | 38 731 | 23 934 | 24 325 | 24 634 | 24 881 | 25 146 | 25 446 | – |
| Skatteskulder | 199 | 367 | 145 | 68 | 48 | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 210 | 379 | 157 | 126 | 59 | 146 | 4 146 | – |
| Summa eget kapital och skulder | 38 942 | 24 313 | 24 482 | 24 760 | 24 940 | 25 292 | 29 592 | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 99,5 % | 98,4 % | 99,4 % | 99,5 % | 99,8 % | 99,4 % | 86 % | – |
| Kassalikviditet | 18 514 % | 162 % | 499 % | 840 % | 6 289 % | 2 809 % | 709 % | – |
| Rörelsemarginal | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Vinstmarginal | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Omsättningstillväxt | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 39 % | −0,9 % | −0,5 % | −0,3 % | −0,3 % | 0 % | 99,1 % | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (26)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga fordringar | 0 | 23 500 tkr |
| Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden | 0 | 23 500 tkr |
| Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden reglerade fordringar | 23 500 tkr | – |
| Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden tillkommande fordringar | – | 0 |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 0 | 200 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden | 0 | 200 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden forsaljningar | 3 700 tkr | – |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden inkop | 3 500 tkr | – |
| Arets resultat eget kapital | 15 117 tkr | −211 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 15 117 tkr | −211 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 211 tkr | 129 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −211 tkr | −129 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 320 tkr | 180 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 38 731 tkr | 23 934 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 15 117 tkr | −211 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 320 tkr | 180 tkr |
| Forslag disposition | 38 551 tkr | 23 754 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 42 tkr | 23 434 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 2 tkr | 145 tkr |
| Ovriga skatter | 192 tkr | 222 tkr |
| Reservfond | 30 tkr | 30 tkr |
| Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar | 15 221 tkr | – |
| Stallda sakerheter | 4 000 tkr | 4 000 tkr |
| Stallda sakerheter foretagsinteckningar | 4 000 tkr | 4 000 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 12 tkr | 12 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Stawe Holding ABHuvudarbetsställe
Gamla Höglandavägen 20, 434 95 Kungsbacka
Övrig verksamhet
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556325-4191
Registreringsdatum
27 maj 1988
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Kungsbacka, Hallands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
150 000 kr
SNI-koder
Övrig verksamhet
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-11-01). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.