Steakhouse 75 AB
559469-7939Aktiebolagreg. 2024
Mariestad, Västra Götalands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
4 015 tkr
Resultat efter fin. poster
410 tkr
Soliditet
29 %
Anställda
3
Steakhouse 75
steakhouse75.se
Adresser
Besöksadress
Österlånggatan 23, 542 30 Mariestad
Postadress
c/o Steakhouse75ab, Österlånggatan 23, 542 30 Mariestad
Verksamhetsbeskrivning
Företaget ska bedriva pub o restaurang med musikevenemang.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2024 | – | – | – |
| 2024 | 1 353 tkr | 80 tkr | 88 tkr |
| 2025 | 4 015 tkr | 410 tkr | 413 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 29,3 % – branschmedian 42,8 %
Vinstmarginal 10,2 % – branschmedian 2,9 %
Omsättningstillväxt 196,8 % – branschmedian 2,2 %
Median för 15145 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2024 |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 4 015 | 1 353 | – |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 75 | – |
| Rörelseintäkter | 4 015 | 1 428 | – |
| Råvaror och förnödenheter | 0 | −136 | – |
| Handelsvaror | 1 333 | 647 | – |
| Övriga externa kostnader | 885 | 400 | – |
| Personalkostnader | 1 301 | 380 | – |
| Av- och nedskrivningar | 80 | 54 | – |
| Rörelsekostnader | 3 599 | 1 345 | – |
| Rörelseresultat | 416 | 83 | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 0 | – |
| Räntekostnader och liknande | 6 | 3 | – |
| Finansiella poster | −6 | −3 | – |
| Resultat efter finansiella poster | 410 | 80 | – |
| Resultat före skatt | 410 | 80 | – |
| Skatt på årets resultat | 85 | 16 | – |
| Årets resultat | 325 | 63 | – |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2024 |
|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 306 | 346 | – |
| Anläggningstillgångar | 306 | 346 | – |
| Varulager | 154 | 136 | – |
| Kundfordringar | 5 | 9 | – |
| Kortfristiga fordringar | 60 | 104 | – |
| Kassa och bank | 891 | 282 | – |
| Omsättningstillgångar | 1 105 | 521 | – |
| Summa tillgångar | 1 411 | 868 | – |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | – |
| Balanserat resultat | 63 | – | – |
| Fritt eget kapital | 388 | 63 | – |
| Eget kapital | 413 | 88 | – |
| Långfristiga skulder | 400 | 400 | – |
| Leverantörsskulder | 208 | 130 | – |
| Skatteskulder | 33 | −10 | – |
| Kortfristiga skulder | 598 | 379 | – |
| Summa eget kapital och skulder | 1 411 | 868 | – |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2024 |
|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 3 | 1 | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2024 |
|---|---|---|---|
| Soliditet | 29,3 % | 10,2 % | – |
| Kassalikviditet | 159 % | 102 % | – |
| Rörelsemarginal | 10,4 % | 6,1 % | – |
| Vinstmarginal | 10,2 % | 5,9 % | – |
| Omsättningstillväxt | 196,8 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 78,6 % | 71,7 % | – |
| Omsättning per anställd | 1 338 tkr | 1 353 tkr | – |
Övriga poster i årsredovisningen (22)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 325 tkr | 63 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 325 tkr | 63 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −63 tkr | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 63 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt | 413 tkr | 88 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 325 tkr | 63 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | – |
| Forskott fran kunder | 2 tkr | 800 |
| Forslag disposition | 388 tkr | 63 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 388 tkr | 63 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 40 tkr | 67 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 306 tkr | 346 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 440 tkr | 400 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 134 tkr | 54 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 40 tkr | 400 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 80 tkr | 54 tkr |
| Lager ravaror fornodenheter | 154 tkr | 136 tkr |
| Langfristiga skulder forfaller senare5ar | 400 tkr | 400 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 14 tkr | 28 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 342 tkr | 249 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder | 400 tkr | 400 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 13 tkr | 10 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 okt. 2024 – 30 sep. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 29 jan. 2024 – 30 sep. 2024 · Inlämnad –
Steakhouse 75 ABHuvudarbetsställe
Österlånggatan 23, 542 30 Mariestad
Restaurang & café
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559469-7939
Registreringsdatum
29 januari 2024
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Mariestad, Västra Götalands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
25 000 kr
SNI-koder
Restaurang & café
- SNI 56.110 – Restaurangverksamhet
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.