Stefan Haslum Kontor Aktiebolag
556582-0577Aktiebolagreg. 1999
Stockholm, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2024Omsättning
0 tkr
Resultat efter fin. poster
533 tkr
Soliditet
98 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Upplandsgatan 67, 113 28 Stockholm
Postadress
Upplandsgatan 67, 113 28 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva management inom kontorsdetaljhandeln jämte därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2019 | 0 tkr | 736 tkr | – |
| 2020 | 0 tkr | −53 tkr | – |
| 2021 | 0 tkr | 160 tkr | 755 tkr |
| 2022 | 8 tkr | 136 tkr | 891 tkr |
| 2023 | 0 tkr | 835 tkr | 1 726 tkr |
| 2024 | 0 tkr | 533 tkr | 1 073 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 97,9 % – branschmedian 90,8 %
Vinstmarginal – – branschmedian 26,7 %
Omsättningstillväxt – – branschmedian −25,6 %
Median för 19993 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 8 | 0 | 0 | 0 |
| Rörelseintäkter | 0 | 0 | 8 | 0 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 73 | 61 | 32 | 44 | – | – |
| Personalkostnader | 5 | 0 | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 79 | 61 | 32 | 44 | – | – |
| Rörelseresultat | −79 | −61 | −24 | −44 | – | – |
| Resultat från andelar i koncernföretag | 573 | 0 | 73 | 414 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 39 | 0 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | – | – | 0 | 0 | – | – |
| Finansiella poster | 612 | 896 | 159 | 203 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 533 | 835 | 136 | 160 | −53 | 736 |
| Resultat före skatt | 533 | 835 | 136 | 160 | – | – |
| Årets resultat | 533 | 835 | 136 | 160 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 868 | 870 | 870 | 870 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 868 | 870 | 870 | 870 | – | – |
| Kundfordringar | – | – | 10 | 0 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 17 | 10 | 84 | 422 | – | – |
| Kortfristiga placeringar | – | – | 375 | 289 | – | – |
| Kassa och bank | 212 | 1 733 | 446 | 64 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 229 | 1 743 | 905 | 775 | – | – |
| Summa tillgångar | 1 097 | 2 614 | 1 775 | 1 645 | – | – |
| Aktiekapital | 368 | 368 | 368 | 368 | – | – |
| Bundet eget kapital | 442 | 442 | 442 | 442 | – | – |
| Balanserat resultat | 98 | 449 | 314 | 154 | – | – |
| Fritt eget kapital | 631 | 1 284 | 449 | 314 | – | – |
| Eget kapital | 1 073 | 1 726 | 891 | 755 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 23 | 888 | 884 | 890 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 1 097 | 2 614 | 1 775 | 1 645 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 97,9 % | 66 % | 50,2 % | 45,9 % | – | – |
| Kassalikviditet | 974 % | 196 % | 102 % | 87 % | – | – |
| Rörelsemarginal | – | – | −295,5 % | – | – | – |
| Vinstmarginal | – | – | 1 700 % | – | – | – |
| Omsättningstillväxt | – | −100 % | – | – | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 49,7 % | 48,4 % | 15,2 % | 21,2 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (18)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2024 | 2023 |
|---|---|---|
| Andelar koncernforetag | 868 tkr | 870 tkr |
| Andelar koncernforetag anskaffningsvarden | 868 tkr | 870 tkr |
| Andelar koncernforetag forandring anskaffningsvarden forsaljningar | 3 tkr | 0 |
| Arets resultat eget kapital | 533 tkr | 835 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 835 tkr | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 836 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt | 1 073 tkr | 1 726 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 533 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | – |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 836 tkr | – |
| Forslag disposition | 631 tkr | – |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 631 tkr | – |
| Nedskrivningar finansiella anlaggningstillgangar kortfristiga placeringar | 0 | −135 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 17 tkr | 10 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 493 | 865 tkr |
| Reservfond | 74 tkr | 74 tkr |
| Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar | 0 | 761 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 23 tkr | 23 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Stefan Haslum Kontor AktiebolagHuvudarbetsställe
Upplandsgatan 67, 113 28 Stockholm
Holdingbolag
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556582-0577
Registreringsdatum
29 december 1999
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
368 000 kr
SNI-koder
Holdingbolag
- SNI 64.212 – Holdingverksamhet i icke-finansiella koncerner
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-11-03). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.