Stefan Persson MusicMedia AB
556918-1216Aktiebolagreg. 2013
Värmdö, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
334 tkr
Resultat efter fin. poster
−10 tkr
Soliditet
56 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Rogestavägen 36 B, 139 36 Värmdö
Postadress
Rogestavägen 36 B, 139 36 Värmdö
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolaget ska bedriva artistisk verksamhet, litterär verksamhet, studioverksamhet, musik- och ljudredigering, musikarrangering, musikkomponering, musikkonsultation, musikproducent, musiklärare, ljud- och ljustekniker, ljudläggning, ljuddesign, skivbolagsverksamhet, förlags- verksamhet, konsulttjänster inom eventverksamhet, fotografering, fotoredigering, videoinspelning, videoredigering, filmproduktion, energirådgivning, elektronik, hållbarhetsfrågor, hållbarhets- utveckling, företagsutveckling, utemiljö och grönytor, installation och service av marinelektronik, fordonselektronik, ljudkomponenter, solceller, energilager, batterier, larm, kamera- övervakning och vitvaror, webbproduktion, grönyteskötsel, trädgårdsskötsel, ledarskapsutbildning samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2016 | 842 tkr | 2 tkr | – |
| 2017 | 531 tkr | −179 tkr | – |
| 2018 | 914 tkr | 380 tkr | 289 tkr |
| 2019 | 526 tkr | 45 tkr | 183 tkr |
| 2020 | 326 tkr | −130 tkr | 81 tkr |
| 2021 | 348 tkr | −25 tkr | 78 tkr |
| 2022 | 710 tkr | −25 tkr | 53 tkr |
| 2023 | 741 tkr | 211 tkr | 237 tkr |
| 2024 | 370 tkr | 239 tkr | 378 tkr |
| 2025 | 334 tkr | −10 tkr | 377 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 56,3 % – branschmedian 72 %
Vinstmarginal −3 % – branschmedian 12 %
Omsättningstillväxt −9,7 % – branschmedian −2 %
Median för 7318 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 334 | 370 | 741 | 710 | 348 | 326 | 526 | 914 | 531 | 842 |
| Övriga rörelseintäkter | – | 0 | 50 | 0 | 231 | 43 | 0 | 10 | – | – |
| Rörelseintäkter | 334 | 370 | 791 | 710 | 579 | 369 | 526 | 924 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 6 | 1 | 25 | 31 | 1 | 0 | 21 | 38 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 123 | 109 | 127 | 123 | 216 | 146 | 167 | 230 | – | – |
| Personalkostnader | 215 | 22 | 428 | 498 | 302 | 266 | 205 | 190 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | – | – | 0 | 80 | 80 | 80 | 80 | 80 | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | 0 | 0 | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 344 | 132 | 580 | 732 | 599 | 492 | 473 | 539 | – | – |
| Rörelseresultat | −10 | 238 | 211 | −22 | −21 | −123 | 53 | 385 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 1 | 1 | 0 | – | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 0 | 1 | 3 | 4 | 7 | 8 | 5 | – | – |
| Finansiella poster | 0 | 1 | 1 | −3 | −4 | −7 | −8 | −5 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −10 | 239 | 211 | −25 | −25 | −130 | 45 | 380 | −179 | 2 |
| Bokslutsdispositioner | 8 | −60 | – | 0 | 23 | 77 | −14 | −86 | – | – |
| Resultat före skatt | −2 | 179 | 211 | −25 | −2 | −52 | 31 | 294 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 0 | 37 | 28 | – | – | 0 | 7 | 30 | – | – |
| Årets resultat | −2 | 141 | 184 | −25 | −2 | −52 | 24 | 263 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | – | – | 0 | 0 | 80 | 160 | 240 | 320 | – | – |
| Anläggningstillgångar | – | – | 0 | 0 | 80 | 160 | 240 | 320 | – | – |
| Kundfordringar | 10 | 16 | 35 | 0 | 5 | 0 | 110 | 90 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 68 | 45 | 42 | 55 | 95 | 10 | 141 | 123 | – | – |
| Kassa och bank | 674 | 557 | 396 | 194 | 94 | 132 | 367 | 452 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 742 | 603 | 437 | 249 | 189 | 142 | 507 | 575 | – | – |
| Summa tillgångar | 742 | 603 | 437 | 249 | 269 | 302 | 747 | 895 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 328 | 187 | 3 | 28 | 31 | 83 | 109 | −25 | – | – |
| Fritt eget kapital | 327 | 328 | 187 | 3 | 28 | 31 | 133 | 239 | – | – |
| Eget kapital | 377 | 378 | 237 | 53 | 78 | 81 | 183 | 289 | – | – |
| Obeskattade reserver | 52 | 60 | – | – | 0 | 23 | 100 | 86 | – | – |
| Långfristiga skulder | – | – | – | 0 | 40 | 101 | 159 | 216 | – | – |
| Leverantörsskulder | 2 | 2 | 3 | 12 | 10 | 3 | 3 | 12 | – | – |
| Skatteskulder | 0 | 31 | 21 | – | 0 | 7 | 37 | 30 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 314 | 164 | 200 | 196 | 151 | 98 | 305 | 304 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 742 | 603 | 437 | 249 | 269 | 302 | 747 | 895 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 0 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 0 | 0 | 0 | – | – | – | 50 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 56,3 % | 70,7 % | 54,2 % | 21,4 % | 29,1 % | 32,7 % | 35,1 % | 39,9 % | – | – |
| Kassalikviditet | 237 % | 367 % | 218 % | 127 % | 125 % | 145 % | 166 % | 189 % | – | – |
| Rörelsemarginal | −3,1 % | 64,3 % | 28,4 % | −3,1 % | −5,9 % | −37,7 % | 10 % | 42,1 % | – | – |
| Vinstmarginal | −3 % | 64,6 % | 28,5 % | −3,5 % | −7,2 % | −39,9 % | 8,6 % | 41,6 % | −33,7 % | 0,2 % |
| Omsättningstillväxt | −9,7 % | −50,1 % | 4,4 % | 104 % | 6,8 % | −38 % | −42,4 % | 72,1 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −0,5 % | 37,3 % | 77,5 % | −46,9 % | −3,1 % | −64,7 % | 13,1 % | 91,2 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 334 tkr | – | 741 tkr | 710 tkr | 348 tkr | 326 tkr | 526 tkr | 914 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (17)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | −2 tkr | 141 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −2 tkr | 141 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −141 tkr | −184 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 141 tkr | 184 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | 8 tkr | −60 tkr |
| Forslag disposition | 327 tkr | 328 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 327 tkr | 328 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 28 tkr | 28 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | – | 0 |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | – | 0 |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | – | 0 |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | – | 0 |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar | – | 0 |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 30 tkr | 1 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 309 tkr | 129 tkr |
| Periodiseringsfonder | 52 tkr | 60 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 3 tkr | 3 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2019
Period 1 jan. 2019 – 31 dec. 2019 · Inlämnad –
Stefan Persson MusicMedia ABHuvudarbetsställe
Rogestavägen 36 B, 139 36 Värmdö
Kultur & nöje
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556918-1216
Registreringsdatum
4 januari 2013
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Värmdö, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Kultur & nöje
- SNI 90.200 – Scenkonst
- SNI 59.200 – Ljudinspelning och musikutgivning
- SNI 59.110 – Produktion av film, video och tv-program
- SNI 74.200 – Fotoverksamhet
- SNI 85.522 – Övrig musik-, dans- och kulturell utbildning
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.