Stefan Uhlin AB
556903-1791Aktiebolagreg. 2012
Hägersten, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
0 tkr
Resultat efter fin. poster
−13 tkr
Soliditet
93 %
Anställda
0
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Haeffnersvägen 24, 129 38 Hägersten
Postadress
Haeffnersvägen 24, 129 38 Hägersten
Verksamhetsbeskrivning
Konsultation inom teknik och handel med utländska och svenska bolag inom stålindustri. Coaching- och konsultation inom friskvård och personlig träning. Litterärt skapande och försäljning.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2015 | 2 233 tkr | 895 tkr | – |
| 2016 | 2 270 tkr | 744 tkr | – |
| 2017 | 2 278 tkr | 700 tkr | – |
| 2018 | 2 483 tkr | 858 tkr | 1 064 tkr |
| 2019 | 3 507 tkr | 2 025 tkr | 1 933 tkr |
| 2020 | 2 287 tkr | 1 029 tkr | 2 328 tkr |
| 2021 | 1 918 tkr | 414 tkr | 2 637 tkr |
| 2022 | 1 158 tkr | 479 tkr | 2 827 tkr |
| 2023 | 592 tkr | 522 tkr | 3 002 tkr |
| 2024 | 0 tkr | 484 tkr | 3 414 tkr |
| 2025 | 0 tkr | −13 tkr | 3 507 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 92,9 % – branschmedian 54 %
Vinstmarginal – – branschmedian 3,7 %
Omsättningstillväxt – – branschmedian −0,7 %
Median för 18828 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* | 2015* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 592 | 1 158 | 1 918 | 2 287 | 3 507 | 2 483 | 2 278 | 2 270 | 2 233 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 3 | 7 | 0 | 1 | – | – | – | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 0 | 3 | 600 | 1 158 | 1 919 | 2 287 | 3 507 | 2 483 | – | – | – |
| Handelsvaror | – | – | – | 0 | 18 | – | – | – | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 23 | 21 | 171 | 273 | 433 | 373 | 552 | 571 | – | – | – |
| Personalkostnader | 0 | 0 | 8 | 309 | 1 021 | 830 | 901 | 1 025 | – | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 0 | 12 | 12 | 12 | 18 | 18 | 5 | 5 | – | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | – | 0 | −114 | 84 | 14 | 37 | 22 | 22 | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 23 | 34 | 77 | 679 | 1 503 | 1 258 | 1 480 | 1 623 | – | – | – |
| Rörelseresultat | −23 | −30 | 522 | 480 | 417 | 1 029 | 2 027 | 859 | – | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 1 | 0 | 0 | – | – | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 5 | 0 | 0 | 3 | 0 | 1 | 1 | – | – | – |
| Finansiella poster | 10 | 514 | 0 | −0 | −3 | −0 | −1 | −1 | – | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −13 | 484 | 522 | 479 | 414 | 1 029 | 2 025 | 858 | 700 | 744 | 895 |
| Bokslutsdispositioner | 404 | 176 | −2 | 212 | 242 | −142 | −457 | −241 | – | – | – |
| Resultat före skatt | 390 | 659 | 521 | 691 | 656 | 887 | 1 569 | 617 | – | – | – |
| Skatt på årets resultat | 87 | 43 | 124 | 152 | 147 | 201 | 350 | 159 | – | – | – |
| Årets resultat | 303 | 617 | 397 | 540 | 509 | 685 | 1 219 | 458 | – | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* | 2015* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 0 | 0 | 12 | 24 | 36 | 54 | 11 | 16 | – | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 4 374 | 4 364 | 4 247 | 3 447 | 3 407 | 3 407 | 2 623 | 1 843 | – | – | – |
| Anläggningstillgångar | 4 374 | 4 364 | 4 259 | 3 471 | 3 443 | 3 461 | 2 634 | 1 859 | – | – | – |
| Kundfordringar | – | – | – | – | 0 | 150 | 302 | 179 | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | – | 0 | 103 | 397 | 607 | 747 | 859 | 628 | – | – | – |
| Kassa och bank | 19 | 252 | 247 | 523 | 564 | 529 | 520 | 314 | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 19 | 252 | 350 | 920 | 1 171 | 1 276 | 1 378 | 942 | – | – | – |
| Summa tillgångar | 4 393 | 4 616 | 4 608 | 4 391 | 4 614 | 4 737 | 4 012 | 2 801 | – | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – | – |
| Balanserat resultat | 3 154 | 2 747 | 2 555 | 2 238 | 2 612 | 1 593 | 664 | 556 | – | – | – |
| Fritt eget kapital | 3 457 | 3 364 | 2 952 | 2 777 | 2 587 | 2 278 | 1 883 | 1 014 | – | – | – |
| Eget kapital | 3 507 | 3 414 | 3 002 | 2 827 | 2 637 | 2 328 | 1 933 | 1 064 | – | – | – |
| Obeskattade reserver | 720 | 1 123 | 1 299 | 1 298 | 1 510 | 1 751 | 1 609 | 1 153 | – | – | – |
| Leverantörsskulder | 10 | 10 | 4 | 4 | 4 | 8 | 47 | 21 | – | – | – |
| Skatteskulder | 128 | 40 | 275 | 152 | 415 | 621 | 386 | 193 | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 166 | 79 | 307 | 266 | 467 | 657 | 470 | 584 | – | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 4 393 | 4 616 | 4 608 | 4 391 | 4 614 | 4 737 | 4 012 | 2 801 | – | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* | 2015* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 0 | 0 | 0.5 | 0.5 | 2 | 1 | 1 | 1 | – | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | – | 210 | – | 222 | 350 | 200 | 290 | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 | 2015 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 92,9 % | 93,3 % | 87,5 % | 87,9 % | 83,1 % | 78,5 % | 80 % | 70,7 % | – | – | – |
| Kassalikviditet | 11 % | 320 % | 114 % | 346 % | 251 % | 194 % | 293 % | 161 % | – | – | – |
| Rörelsemarginal | – | – | 88,3 % | 41,4 % | 21,7 % | 45 % | 57,8 % | 34,6 % | – | – | – |
| Vinstmarginal | – | – | 88,2 % | 41,4 % | 21,6 % | 45 % | 57,7 % | 34,6 % | 30,7 % | 32,8 % | 40,1 % |
| Omsättningstillväxt | – | −100 % | −48,9 % | −39,6 % | −16,1 % | −34,8 % | 41,2 % | 9 % | – | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 8,6 % | 18,1 % | 13,2 % | 19,1 % | 19,3 % | 29,4 % | 63,1 % | 43,1 % | – | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | 1 184 tkr | 2 316 tkr | 959 tkr | 2 287 tkr | 3 507 tkr | 2 483 tkr | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (23)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga fordringar | 4 374 tkr | 4 364 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 303 tkr | 617 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 303 tkr | 617 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −617 tkr | −397 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 617 tkr | 397 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 210 tkr | 205 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 3 507 tkr | 3 414 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 303 tkr | 617 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 210 tkr | 205 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | 404 tkr | 176 tkr |
| Forslag disposition | 3 457 tkr | 3 364 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 3 135 tkr | 3 154 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 0 | 0 |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 88 tkr | 88 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 88 tkr | 88 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 0 | 12 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | – | 0 |
| Ovriga kortfristiga skulder | 28 tkr | 28 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder kreditinstitut | – | 0 |
| Periodiseringsfonder | 720 tkr | 1 123 tkr |
| Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar | 10 tkr | 518 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 1 | – |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2019
Period 1 jan. 2019 – 31 dec. 2019 · Inlämnad –
Stefan Uhlin ABHuvudarbetsställe
Haeffnersvägen 24, 129 38 Hägersten
Butik & handel
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556903-1791
Registreringsdatum
7 september 2012
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Butik & handel
- SNI 46.141 – Provisionshandel med maskiner, industriell utrustning, fartyg och luftfartyg utom kontorsutrustning och datorer
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.