Stefan Vennberg AB
559177-6009Aktiebolagreg. 2018
Trollhättan, Västra Götalands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
−0 tkr
Resultat efter fin. poster
1 443 tkr
Soliditet
100 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Sandhemsvägen 176, 461 42 Trollhättan
Postadress
Sandhemsvägen 176, 461 42 Trollhättan
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolaget ska äga och förvalta aktier och andra värdepapper där bolagets ägarandel och kapitalandel ej får överstiga 50 procent, samt äga och förvalta fastigheter.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2019 | 0 tkr | 390 tkr | – |
| 2020 | – | −34 tkr | 406 tkr |
| 2021 | – | −47 tkr | 359 tkr |
| 2022 | – | 1 566 tkr | 1 925 tkr |
| 2023 | −0 tkr | 946 tkr | 2 871 tkr |
| 2024 | −0 tkr | 1 432 tkr | 4 113 tkr |
| 2025 | −0 tkr | 1 443 tkr | 5 556 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 100 %
Vinstmarginal −144 285 000 %
Omsättningstillväxt 0 %
Branschmedian visas när minst fem jämförbara företag finns.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | −0 | −0 | −0 | – | – | – | 0 |
| Rörelseintäkter | −0 | −0 | −0 | – | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 6 | 9 | 5 | 5 | 5 | 9 | – |
| Rörelsekostnader | 6 | 9 | 5 | 5 | 5 | 9 | – |
| Rörelseresultat | −6 | −9 | −5 | −5 | −5 | −9 | – |
| Ränteintäkter och liknande | 17 | 10 | 0 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | – | 0 | 0 | 30 | 42 | 25 | – |
| Finansiella poster | 1 449 | 1 441 | 951 | 1 572 | −41 | −25 | – |
| Resultat efter finansiella poster | 1 443 | 1 432 | 946 | 1 566 | −47 | −34 | 390 |
| Resultat före skatt | 1 443 | 1 432 | 946 | 1 566 | −47 | −34 | – |
| Årets resultat | 1 443 | 1 432 | 946 | 1 566 | −47 | −34 | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 2 636 | 2 636 | 1 915 | 1 604 | 1 604 | 1 604 | – |
| Anläggningstillgångar | 2 636 | 2 636 | 1 915 | 1 604 | 1 604 | 1 604 | – |
| Kassa och bank | 2 922 | 1 479 | 957 | 373 | 0 | 6 | – |
| Omsättningstillgångar | 2 922 | 1 479 | 957 | 373 | 0 | 6 | – |
| Summa tillgångar | 5 557 | 4 114 | 2 871 | 1 977 | 1 604 | 1 610 | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – |
| Balanserat resultat | 4 063 | 2 631 | 1 875 | 309 | 356 | 390 | – |
| Fritt eget kapital | 5 506 | 4 063 | 2 821 | 1 875 | 309 | 356 | – |
| Eget kapital | 5 556 | 4 113 | 2 871 | 1 925 | 359 | 406 | – |
| Långfristiga skulder | – | – | – | 0 | 1 204 | 1 204 | – |
| Kortfristiga skulder | 1 | 1 | 0 | 52 | 41 | 0 | – |
| Summa eget kapital och skulder | 5 557 | 4 114 | 2 871 | 1 977 | 1 604 | 1 610 | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Föreslagen utdelning (tkr) | 1 045 | 0 | 190 | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 100 % | 100 % | 100 % | 97,4 % | 22,4 % | 25,2 % | – |
| Kassalikviditet | 237 155 % | 120 040 % | 95 679 700 % | 721 % | 0 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 568 500 % | 910 300 % | 522 900 % | – | – | – | – |
| Vinstmarginal | −144 285 000 % | −143 187 000 % | −94 588 800 % | – | – | – | – |
| Omsättningstillväxt | 0 % | 0 % | – | – | – | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 26 % | 34,8 % | 32,9 % | 81,4 % | −13 % | −8,3 % | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (13)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 2 636 tkr | 2 636 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden | 2 636 tkr | 2 636 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden inkop | – | 721 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 1 443 tkr | 1 432 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 1 443 tkr | 1 432 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −1 432 tkr | −946 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 1 432 tkr | 946 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | – | 190 tkr |
| Forslag disposition | 5 506 tkr | 4 063 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 4 461 tkr | 4 063 tkr |
| Forslag disposition utdelning annan utdelning | 1 045 tkr | – |
| Ovriga kortfristiga skulder | 1 tkr | 1 tkr |
| Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar | 1 431 tkr | 1 431 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 juni 2024 – 31 maj 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 juni 2023 – 31 maj 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 juni 2022 – 31 maj 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 juni 2021 – 31 maj 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 juni 2020 – 31 maj 2021 · Inlämnad –
Stefan Vennberg ABHuvudarbetsställe
Sandhemsvägen 176, 461 42 Trollhättan
Övrig verksamhet
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559177-6009
Registreringsdatum
31 oktober 2018
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Trollhättan, Västra Götalands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Övrig verksamhet
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-23). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.