Stefan Vidlund Holding AB
559006-1486Aktiebolagreg. 2015
Borås, Västra Götalands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
0 tkr
Resultat efter fin. poster
239 tkr
Soliditet
71 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Segloravägen 6, 504 64 Borås
Postadress
Segloravägen 6, 504 64 Borås
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska äga och förvalta andra bolag företrädesvis i trafikskolebranschen. Bolaget ska även ägna sig åt personal- uthyrning och äga och förvalta fast och lös egendom och därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2017 | 112 tkr | 101 tkr | – |
| 2018 | 124 tkr | 213 tkr | – |
| 2019 | 0 tkr | 109 tkr | 361 tkr |
| 2020 | 0 tkr | 167 tkr | 528 tkr |
| 2021 | 0 tkr | 236 tkr | 584 tkr |
| 2022 | 0 tkr | 239 tkr | 623 tkr |
| 2023 | 0 tkr | −14 tkr | 459 tkr |
| 2024 | 0 tkr | 45 tkr | 504 tkr |
| 2025 | 0 tkr | 239 tkr | 543 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 71 % – branschmedian 90,7 %
Vinstmarginal – – branschmedian 26,7 %
Omsättningstillväxt – – branschmedian −25,5 %
Median för 19862 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 124 | 112 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 54 | – | – | – | – | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 0 | 54 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 11 | 11 | 14 | 11 | 14 | 13 | 11 | – | – |
| Rörelsekostnader | 11 | 11 | 14 | 11 | 14 | 13 | 11 | – | – |
| Rörelseresultat | −11 | 44 | −14 | −11 | −14 | −13 | −11 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 1 | – | – | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | – | 0 | 0 | – | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Finansiella poster | 250 | 1 | −0 | 250 | 250 | 180 | 120 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 239 | 45 | −14 | 239 | 236 | 167 | 109 | 213 | 101 |
| Resultat före skatt | 239 | 45 | −14 | 239 | 236 | 167 | 109 | – | – |
| Årets resultat | 239 | 45 | −14 | 239 | 236 | 167 | 109 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 500 | 500 | 500 | 500 | 500 | 500 | 500 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 500 | 500 | 500 | 500 | 500 | 500 | 500 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 153 | 2 | 30 | 30 | 42 | 85 | 23 | – | – |
| Kassa och bank | 112 | 85 | 168 | 378 | 222 | 127 | 81 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 264 | 88 | 198 | 408 | 264 | 212 | 104 | – | – |
| Summa tillgångar | 764 | 588 | 698 | 908 | 764 | 712 | 604 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 254 | 409 | 423 | 334 | 298 | 311 | 202 | – | – |
| Fritt eget kapital | 493 | 454 | 409 | 573 | 534 | 478 | 311 | – | – |
| Eget kapital | 543 | 504 | 459 | 623 | 584 | 528 | 361 | – | – |
| Långfristiga skulder | 222 | 84 | 104 | 199 | 179 | 184 | 242 | – | – |
| Kortfristiga skulder | – | 0 | 135 | 85 | – | – | – | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 764 | 588 | 698 | 908 | 764 | 712 | 604 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Föreslagen utdelning (tkr) | 50 | 200 | – | 150 | 200 | 180 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 71 % | 85,7 % | 65,8 % | 68,7 % | 76,5 % | 74,1 % | 59,8 % | – | – |
| Kassalikviditet | – | – | 147 % | 480 % | – | – | – | – | – |
| Rörelsemarginal | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Vinstmarginal | – | – | – | – | – | – | – | 172,2 % | 90,6 % |
| Omsättningstillväxt | – | – | – | – | – | – | −100 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 44,1 % | 8,8 % | −3,1 % | 38,3 % | 40,5 % | 31,6 % | 30,2 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (24)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag | 500 tkr | 500 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden | 500 tkr | 500 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 239 tkr | 45 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 239 tkr | 45 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −45 tkr | 14 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat utdelning | 0 | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 45 tkr | −14 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 200 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt | 543 tkr | 504 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 239 tkr | 45 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 200 tkr | – |
| Fordringar intresseforetag gemensamt styrda foretag kortfristiga | 150 tkr | – |
| Forslag disposition | 493 tkr | 454 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 443 tkr | 254 tkr |
| Innehav andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag antal andelar | 100 | 500 |
| Innehav andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag arets resultat | 1 012 tkr | 703 tkr |
| Innehav andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag eget kapital | 3 633 tkr | 3 121 tkr |
| Innehav andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag kapitalandel | 0,5 | 0,5 |
| Innehav andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag redovisat varde | 500 tkr | 500 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 3 tkr | 2 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder | 222 tkr | 84 tkr |
| Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar | 250 tkr | – |
| Skulder intresseforetag gemensamt styrda foretag kortfristiga | – | 0 |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 sep. 2024 – 31 aug. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 sep. 2023 – 31 aug. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 sep. 2022 – 31 aug. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 sep. 2021 – 31 aug. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 sep. 2020 – 31 aug. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 sep. 2019 – 31 aug. 2020 · Inlämnad –
Stefan Vidlund Holding ABHuvudarbetsställe
Segloravägen 6, 504 64 Borås
Holdingbolag
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559006-1486
Registreringsdatum
4 mars 2015
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Borås, Västra Götalands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Holdingbolag
- SNI 64.211 – Holdingverksamhet i finansiella koncerner
- SNI 85.690 – Övrig stödverksamhet för utbildningsväsendet
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-15). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.