Stekhuset i Kalmar AB
556723-7424Aktiebolagreg. 2007
Kalmar, Kalmar län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
387 tkr
Resultat efter fin. poster
−221 tkr
Soliditet
−1 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Skeppsbron 1, 392 31 Kalmar
Postadress
c/o Stekhuset i Kalmar, Skeppsbron 1, 392 31 Kalmar
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva restaurang- och kaférörelse samt fastighetsförvaltning jämte därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2022 | 508 tkr | −10 tkr | – |
| 2023 | 441 tkr | −129 tkr | – |
| 2024 | 493 tkr | −98 tkr | 158 tkr |
| 2025 | 387 tkr | −221 tkr | −63 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet −0,9 % – branschmedian 22,2 %
Vinstmarginal −57,1 % – branschmedian 13,8 %
Omsättningstillväxt −21,5 % – branschmedian 2,4 %
Median för 39296 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023* | 2022* |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 387 | 493 | 441 | 508 |
| Rörelseintäkter | 387 | 493 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 264 | 235 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 141 | 140 | – | – |
| Rörelsekostnader | 404 | 375 | – | – |
| Rörelseresultat | −18 | 117 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 6 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 203 | 222 | – | – |
| Finansiella poster | −203 | −215 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −221 | −98 | −129 | −10 |
| Resultat före skatt | −221 | −98 | – | – |
| Årets resultat | −221 | −98 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023* | 2022* |
|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 6 289 | 6 055 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 262 | 262 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 6 551 | 6 317 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 63 | 64 | – | – |
| Kassa och bank | 60 | 178 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 123 | 242 | – | – |
| Summa tillgångar | 6 674 | 6 560 | – | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | – | – |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | – | – |
| Balanserat resultat | 58 | 156 | – | – |
| Fritt eget kapital | −163 | 58 | – | – |
| Eget kapital | −63 | 158 | – | – |
| Långfristiga skulder | 6 550 | 6 167 | – | – |
| Skatteskulder | 35 | 47 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 186 | 234 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 6 674 | 6 560 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | −0,9 % | 2,4 % | – | – |
| Kassalikviditet | 66 % | 104 % | – | – |
| Rörelsemarginal | −4,6 % | 23,8 % | – | – |
| Vinstmarginal | −57,1 % | −19,9 % | −29,3 % | −2 % |
| Omsättningstillväxt | −21,5 % | 11,8 % | −13,2 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 352,6 % | −62 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (29)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | −221 tkr | −98 tkr |
| Byggnader mark | 6 289 tkr | 6 055 tkr |
| Byggnader mark anskaffningsvarden | 8 081 tkr | 7 707 tkr |
| Byggnader mark avskrivningar | 1 792 tkr | 1 652 tkr |
| Byggnader mark forandring anskaffningsvarden inkop | 374 tkr | – |
| Byggnader mark forandring avskrivningar arets avskrivningar | 141 tkr | 125 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −221 tkr | – |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 98 tkr | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −98 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt | −63 tkr | 158 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −221 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | – |
| Fordringar koncernforetag langfristiga | 262 tkr | 262 tkr |
| Fordringar koncernforetag langfristiga anskaffningsvarden | 262 tkr | 262 tkr |
| Fordringar koncernforetag langfristiga forandring anskaffningsvarden tillkommande fordringar | – | 170 tkr |
| Forslag disposition | −163 tkr | – |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | −163 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer | 0 | 0 |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 227 tkr | 227 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 227 tkr | 227 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | – | 15 tkr |
| Langfristiga skulder forfaller senare5ar | 6 060 tkr | 5 637 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 63 tkr | 64 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 127 tkr | 141 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder | −120 tkr | −120 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | 6 670 tkr | 6 287 tkr |
| Stallda sakerheter | 6 770 tkr | 6 720 tkr |
| Stallda sakerheter fastighetsinteckningar | 6 770 tkr | 6 720 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 24 tkr | 45 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Stekhuset i Kalmar ABHuvudarbetsställe
Skeppsbron 1, 392 31 Kalmar
Fastighet & mäklare
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556723-7424
Registreringsdatum
14 februari 2007
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Kalmar, Kalmar län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Fastighet & mäklare
- SNI 68.203 – Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.