Stella Group Solution AB
559319-1082Aktiebolagreg. 2021
Västervik, Kalmar län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2024Omsättning
929 tkr
Resultat efter fin. poster
−388 tkr
Soliditet
13 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Sjöstadsvägen 8 A, 593 44 Västervik
Postadress
Sjöstadsvägen 8 A, 593 44 Västervik
Verksamhetsbeskrivning
Projektledning, konsultverksamhet, kalkyler, montagearbeten inom bygg och inredning, bemanning och därmed förenlig verksamhet
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2022 | 3 486 tkr | −154 tkr | 180 tkr |
| 2023 | 1 733 tkr | −33 tkr | 148 tkr |
| 2024 | 929 tkr | −388 tkr | 60 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 13,4 % – branschmedian 53,3 %
Vinstmarginal −41,8 % – branschmedian 6,2 %
Omsättningstillväxt −46,4 % – branschmedian 2,7 %
Median för 37600 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 929 | 1 733 | 3 486 |
| Övriga rörelseintäkter | 330 | 66 | 0 |
| Rörelseintäkter | 1 259 | 1 799 | 3 486 |
| Råvaror och förnödenheter | 704 | 1 059 | 1 214 |
| Övriga externa kostnader | 646 | 423 | 561 |
| Personalkostnader | 265 | 340 | 1 861 |
| Av- och nedskrivningar | 31 | 6 | 2 |
| Rörelsekostnader | 1 647 | 1 828 | 3 638 |
| Rörelseresultat | −387 | −29 | −152 |
| Ränteintäkter och liknande | 2 | 3 | 0 |
| Räntekostnader och liknande | 3 | 7 | 2 |
| Finansiella poster | −1 | −4 | −2 |
| Resultat efter finansiella poster | −388 | −33 | −154 |
| Resultat före skatt | −388 | −33 | −154 |
| Årets resultat | −388 | −33 | −154 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 160 | 23 | 29 |
| Anläggningstillgångar | 160 | 23 | 29 |
| Varulager | – | 0 | 15 |
| Kundfordringar | 5 | 12 | 255 |
| Kortfristiga fordringar | 84 | 88 | 284 |
| Kassa och bank | 200 | 344 | 125 |
| Omsättningstillgångar | 283 | 432 | 424 |
| Summa tillgångar | 443 | 455 | 452 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 423 | 155 | 310 |
| Fritt eget kapital | 35 | 123 | 155 |
| Eget kapital | 60 | 148 | 180 |
| Leverantörsskulder | 218 | 5 | 74 |
| Skatteskulder | – | 0 | −189 |
| Kortfristiga skulder | 384 | 307 | 272 |
| Summa eget kapital och skulder | 443 | 455 | 452 |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|
| Soliditet | 13,4 % | 32,5 % | 39,9 % |
| Kassalikviditet | 74 % | 141 % | 150 % |
| Rörelsemarginal | −41,7 % | −1,7 % | −4,4 % |
| Vinstmarginal | −41,8 % | −1,9 % | −4,4 % |
| Omsättningstillväxt | −46,4 % | −50,3 % | – |
| Avkastning på eget kapital | −651,6 % | −22,1 % | −85,4 % |
| Omsättning per anställd | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (23)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2024 | 2023 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | −388 tkr | −33 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −388 tkr | −33 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 33 tkr | 154 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −33 tkr | −154 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat erhallna aktieagartillskott | 300 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt | 60 tkr | 148 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −388 tkr | −33 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt erhallna aktieagartillskott | 300 tkr | – |
| Forskott till leverantorer | – | 0 |
| Forslag disposition | 35 tkr | 123 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 35 tkr | 123 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | – | 0 |
| Inventarier verktyg installationer | 160 tkr | 23 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 199 tkr | 30 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 39 tkr | 8 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 169 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 31 tkr | 6 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 79 tkr | 77 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 91 tkr | 11 tkr |
| Skulder intresseforetag gemensamt styrda foretag kortfristiga | – | 0 |
| Tillgangar avsattningar skulder per typ | – | 0 |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 75 tkr | 291 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Stella Group Solution ABHuvudarbetsställe
Sjöstadsvägen 8 A, 593 44 Västervik
Bygg & hantverk
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559319-1082
Registreringsdatum
25 maj 2021
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Västervik, Kalmar län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
25 000 kr
SNI-koder
Bygg & hantverk
- SNI 43.320 – Byggnadssnickeriarbeten
- SNI 43.330 – Golv- och väggbeläggningsarbeten
- SNI 43.310 – Puts-, fasad- och stuckatörsarbeten
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.