STELLA Life Science Aktiebolag
559257-6069Aktiebolagreg. 2020
Hovås, Västra Götalands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
451 tkr
Resultat efter fin. poster
213 tkr
Soliditet
66 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Hovås Arkitektväg 12, 436 50 Hovås
Postadress
c/o Staffan Ternström, Hovås Arkitektväg 12, 436 50 Hovås
Verksamhetsbeskrivning
Konsultverksamhet och investeringsverksamhet inom Life sciences och medicinsk teknik. Konsulttjänster inom ledarskap. Investering i fastigheter och uthyrning.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2021 | 1 068 tkr | 915 tkr | 741 tkr |
| 2022 | 629 tkr | 541 tkr | 981 tkr |
| 2023 | 320 tkr | 398 tkr | 1 290 tkr |
| 2024 | 688 tkr | 541 tkr | 1 717 tkr |
| 2025 | 451 tkr | 213 tkr | 1 954 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 65,7 % – branschmedian 74,7 %
Vinstmarginal 47,3 % – branschmedian 20,5 %
Omsättningstillväxt −34,4 % – branschmedian −5,6 %
Median för 46722 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 451 | 688 | 320 | 629 | 1 068 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 6 | 0 | 0 | – |
| Rörelseintäkter | 451 | 694 | 320 | 629 | 1 068 |
| Råvaror och förnödenheter | 18 | 9 | 10 | 0 | 3 |
| Övriga externa kostnader | 188 | 159 | 207 | 84 | 128 |
| Personalkostnader | 59 | 19 | 7 | 2 | 21 |
| Övriga rörelsekostnader | – | 0 | 0 | 2 | 1 |
| Rörelsekostnader | 266 | 188 | 224 | 87 | 154 |
| Rörelseresultat | 185 | 506 | 96 | 542 | 915 |
| Ränteintäkter och liknande | 28 | 36 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 1 | 31 | 1 | 0 |
| Finansiella poster | 28 | 35 | 302 | −1 | −0 |
| Resultat efter finansiella poster | 213 | 541 | 398 | 541 | 915 |
| Resultat före skatt | 213 | 541 | 398 | 541 | 915 |
| Skatt på årets resultat | 45 | 114 | 88 | 118 | 199 |
| Årets resultat | 236 | 427 | 310 | 423 | 716 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | – | 0 | 1 205 | 205 | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 800 | 800 | 800 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 800 | 800 | 2 005 | 205 | – |
| Kundfordringar | 77 | 41 | 73 | 0 | 355 |
| Kortfristiga fordringar | 221 | 229 | 144 | 1 | 355 |
| Kassa och bank | 1 952 | 1 681 | 577 | 1 002 | 842 |
| Omsättningstillgångar | 2 173 | 1 910 | 720 | 1 002 | 1 197 |
| Summa tillgångar | 2 973 | 2 710 | 2 725 | 1 207 | 1 197 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 1 692 | 1 265 | 956 | 533 | 0 |
| Fritt eget kapital | 1 929 | 1 692 | 1 265 | 956 | 716 |
| Eget kapital | 1 954 | 1 717 | 1 290 | 981 | 741 |
| Långfristiga skulder | – | – | – | 0 | 1 |
| Leverantörsskulder | – | 0 | – | – | – |
| Skatteskulder | – | 0 | 0 | 153 | 126 |
| Kortfristiga skulder | 1 019 | 993 | 1 435 | 227 | 456 |
| Summa eget kapital och skulder | 2 973 | 2 710 | 2 725 | 1 207 | 1 197 |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | – | – | 2 | 1 | 1 |
| Föreslagen utdelning (tkr) | – | – | 0 | 187 | 183 |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 65,7 % | 63,4 % | 47,3 % | 81,2 % | 61,9 % |
| Kassalikviditet | 213 % | 192 % | 50 % | 442 % | 263 % |
| Rörelsemarginal | 41,1 % | 73,6 % | 30 % | 86,2 % | 85,6 % |
| Vinstmarginal | 47,3 % | 78,7 % | 124,2 % | 86,1 % | 85,6 % |
| Omsättningstillväxt | −34,4 % | 114,7 % | −49,1 % | −41,1 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 12,1 % | 24,9 % | 24 % | 43,1 % | 96,6 % |
| Omsättning per anställd | – | – | 160 tkr | 629 tkr | 1 068 tkr |
Övriga poster i årsredovisningen (19)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag | 800 tkr | 800 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden | 800 tkr | 800 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag nedskrivningar | – | 0 |
| Arets resultat eget kapital | 236 tkr | 427 tkr |
| Byggnader mark | – | 0 |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 236 tkr | 427 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −427 tkr | −310 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 427 tkr | 310 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 1 954 tkr | 1 717 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 236 tkr | 427 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forslag disposition | 1 929 tkr | 1 692 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 1 929 tkr | 1 692 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | – | 3 tkr |
| Innehav andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag antal andelar | 333 | 333 |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 143 tkr | 184 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 1 011 tkr | 984 tkr |
| Ovriga skatter | −69 tkr | – |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 9 tkr | 9 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 maj 2024 – 30 apr. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 maj 2023 – 30 apr. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 maj 2022 – 30 apr. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 maj 2021 – 30 apr. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 29 maj 2020 – 30 apr. 2021 · Inlämnad –
STELLA Life Science AktiebolagHuvudarbetsställe
Hovås Arkitektväg 12, 436 50 Hovås
Konsulttjänster
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559257-6069
Registreringsdatum
29 maj 2020
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Göteborg, Västra Götalands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
25 000 kr
SNI-koder
Konsulttjänster
- SNI 70.200 – Konsultverksamhet avseende företags organisation
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.