Sten, mark och trädgårdsanläggning i mellansverige AB
556970-5337Aktiebolagreg. 2014
Söderhamn, Gävleborgs län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
2 738 tkr
Resultat efter fin. poster
853 tkr
Soliditet
80 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Ringvägen 8, 826 39 Söderhamn
Postadress
Ringvägen 8, 826 39 Söderhamn
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolaget ska bedriva entreprenad inom branscherna mark och anläggning samt även inom bygg och plattsättning.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2019 | 672 tkr | 926 tkr | – |
| 2020 | 500 tkr | 88 tkr | – |
| 2021 | 999 tkr | 198 tkr | 991 tkr |
| 2022 | 2 784 tkr | 1 099 tkr | 1 571 tkr |
| 2023 | 3 338 tkr | 787 tkr | 1 624 tkr |
| 2024 | 2 390 tkr | −447 tkr | 1 505 tkr |
| 2025 | 2 738 tkr | 853 tkr | 2 175 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 79,6 % – branschmedian 53,3 %
Vinstmarginal 31,2 % – branschmedian 6,2 %
Omsättningstillväxt 14,6 % – branschmedian 2,7 %
Median för 37600 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 738 | 2 390 | 3 338 | 2 784 | 999 | 500 | 672 |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | 156 | 207 | 43 | – | – |
| Rörelseintäkter | 2 738 | 2 390 | 3 494 | 2 991 | 1 042 | – | – |
| Handelsvaror | 74 | 197 | 496 | 306 | 157 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 635 | 1 754 | 1 111 | 980 | 454 | – | – |
| Personalkostnader | 896 | 535 | 771 | 256 | 10 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 264 | 276 | 276 | 300 | 165 | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | 0 | 33 | – | 0 | 7 | – | – |
| Rörelsekostnader | 1 868 | 2 795 | 2 653 | 1 841 | 794 | – | – |
| Rörelseresultat | 870 | −405 | 841 | 1 150 | 249 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 16 | 42 | 54 | 50 | 51 | – | – |
| Finansiella poster | −16 | −42 | −54 | −50 | −51 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 853 | −447 | 787 | 1 099 | 198 | 88 | 926 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 564 | −200 | −364 | 0 | – | – |
| Resultat före skatt | 853 | 117 | 587 | 735 | 198 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 184 | 36 | 134 | 155 | 41 | – | – |
| Årets resultat | 670 | 81 | 453 | 580 | 157 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 113 | 376 | 686 | 920 | 1 318 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 13 | 13 | 25 | 25 | 25 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 125 | 389 | 711 | 945 | 1 343 | – | – |
| Kundfordringar | 593 | 0 | 613 | 1 211 | 120 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 1 262 | 423 | 1 119 | 1 357 | 722 | – | – |
| Kassa och bank | 1 345 | 1 340 | 1 767 | 957 | 403 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 2 607 | 1 763 | 2 886 | 2 314 | 1 124 | – | – |
| Summa tillgångar | 2 732 | 2 152 | 3 597 | 3 259 | 2 468 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 1 455 | 1 374 | 1 121 | 941 | 784 | – | – |
| Fritt eget kapital | 2 125 | 1 455 | 1 574 | 1 521 | 941 | – | – |
| Eget kapital | 2 175 | 1 505 | 1 624 | 1 571 | 991 | – | – |
| Obeskattade reserver | – | – | 564 | 364 | 0 | – | – |
| Långfristiga skulder | 0 | 60 | 300 | 540 | 780 | – | – |
| Leverantörsskulder | 41 | 10 | 12 | 47 | 65 | – | – |
| Skatteskulder | – | – | 232 | 172 | 39 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 558 | 587 | 1 109 | 784 | 697 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 2 732 | 2 152 | 3 597 | 3 259 | 2 468 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 0 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 400 | – | 200 | 400 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 79,6 % | 69,9 % | 57,6 % | 57,1 % | 40,2 % | – | – |
| Kassalikviditet | 467 % | 300 % | 260 % | 295 % | 161 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 31,8 % | −17 % | 25,2 % | 41,3 % | 24,9 % | – | – |
| Vinstmarginal | 31,2 % | −18,7 % | 23,6 % | 39,5 % | 19,8 % | 17,6 % | 137,8 % |
| Omsättningstillväxt | 14,6 % | −28,4 % | 19,9 % | 178,7 % | 99,8 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 30,8 % | 5,4 % | 27,9 % | 36,9 % | 15,9 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 2 738 tkr | 2 390 tkr | 3 338 tkr | 2 784 tkr | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (35)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andelar koncernforetag | 13 tkr | 13 tkr |
| Andelar koncernforetag anskaffningsvarden | 13 tkr | 13 tkr |
| Andelar koncernforetag forandring anskaffningsvarden forsaljningar | 0 | 13 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 670 tkr | 81 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 81 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt | 2 175 tkr | 1 505 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 670 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | – |
| Forandring overavskrivningar | 0 | 113 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | 0 | 451 tkr |
| Fordringar koncernforetag kortfristiga | 396 tkr | 0 |
| Forslag disposition | 2 125 tkr | – |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 1 725 tkr | – |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 240 tkr | 121 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 0 | 0 |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 22 tkr | 22 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 22 tkr | 22 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | 0 | 42 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 0 | 0 |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 0 | 8 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar | 0 | 16 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar | 113 tkr | 376 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar anskaffningsvarden | 1 325 tkr | 1 325 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar avskrivningar | 1 212 tkr | 949 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | 0 | 15 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring avskrivningar arets avskrivningar | 264 tkr | 268 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar | 0 | 7 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 33 tkr | 182 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 407 tkr | 292 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder kreditinstitut | 60 tkr | 240 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | 0 | 60 tkr |
| Stallda sakerheter | 1 340 tkr | 1 340 tkr |
| Stallda sakerheter foretagsinteckningar | 1 340 tkr | 1 340 tkr |
| Upparbetad ej fakturerad intakt | 0 | 121 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 49 tkr | 45 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Sten, mark och trädgårdsanläggning i mellansverige ABHuvudarbetsställe
Ringvägen 8, 826 39 Söderhamn
Bygg & hantverk
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556970-5337
Registreringsdatum
5 maj 2014
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Söderhamn, Gävleborgs län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Bygg & hantverk
- SNI 43.120 – Mark- och grundarbeten
- SNI 43.999 – Annan övrig specialiserad bygg- och anläggningsverksamhet
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-14). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.