Stenalyckan Halmstad AB
556646-4102Aktiebolagreg. 2003
Halmstad, Hallands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
315 tkr
Resultat efter fin. poster
58 tkr
Soliditet
10 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Hamngatan 17, 302 43 Halmstad
Postadress
Hamngatan 17, 302 43 Halmstad
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet är bolaget skall bedriva fastighetsförvaltning, försäljning av skor och skoutensilier , bedriva café och restaurangverksamhet, försäljning av livsmedel, handel med värdepapper och därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2017 | 211 tkr | 48 tkr | – |
| 2018 | 357 tkr | 57 tkr | – |
| 2019 | 375 tkr | 92 tkr | 326 tkr |
| 2020 | 322 tkr | 70 tkr | 337 tkr |
| 2021 | 366 tkr | 3 tkr | 339 tkr |
| 2022 | 364 tkr | 66 tkr | 343 tkr |
| 2023 | 386 tkr | 70 tkr | 350 tkr |
| 2024 | 356 tkr | 142 tkr | 352 tkr |
| 2025 | 315 tkr | 58 tkr | 253 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 10 % – branschmedian 22,2 %
Vinstmarginal 18,4 % – branschmedian 13,8 %
Omsättningstillväxt −11,5 % – branschmedian 2,4 %
Median för 39296 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 315 | 356 | 386 | 364 | 366 | 322 | 375 | 357 | 211 |
| Övriga rörelseintäkter | – | 0 | −6 | 15 | – | – | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 315 | 356 | 380 | 379 | 366 | 322 | 375 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 142 | 84 | 183 | 195 | 256 | 151 | 184 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 83 | 83 | 83 | 82 | 82 | 82 | 82 | – | – |
| Rörelsekostnader | 225 | 167 | 266 | 276 | 338 | 233 | 266 | – | – |
| Rörelseresultat | 89 | 189 | 114 | 103 | 28 | 89 | 109 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 0 | 0 | −13 | −9 | 3 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 32 | 47 | 45 | 24 | 17 | 22 | 18 | – | – |
| Finansiella poster | −31 | −47 | −44 | −36 | −25 | −19 | −18 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 58 | 142 | 70 | 66 | 3 | 70 | 92 | 57 | 48 |
| Bokslutsdispositioner | −57 | −140 | −60 | −62 | 0 | −55 | 0 | – | – |
| Resultat före skatt | 1 | 2 | 10 | 4 | 3 | 15 | 92 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 0 | 0 | 2 | 1 | 1 | 3 | 20 | – | – |
| Årets resultat | 1 | 2 | 8 | 3 | 2 | 12 | 72 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 2 499 | 2 582 | 2 666 | 2 720 | 2 802 | 2 884 | 2 966 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | – | – | – | – | – | 0 | 87 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 2 499 | 2 582 | 2 666 | 2 720 | 2 802 | 2 884 | 3 053 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 22 | 22 | 22 | 59 | 59 | 36 | 26 | – | – |
| Kortfristiga placeringar | – | – | – | 0 | 20 | 10 | 14 | – | – |
| Kassa och bank | 8 | 26 | 2 | 12 | 38 | 135 | 6 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 30 | 48 | 24 | 71 | 118 | 181 | 46 | – | – |
| Summa tillgångar | 2 529 | 2 630 | 2 689 | 2 792 | 2 920 | 3 065 | 3 099 | – | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Balanserat resultat | 152 | 250 | 243 | 239 | 237 | 226 | 153 | – | – |
| Fritt eget kapital | 153 | 252 | 250 | 243 | 239 | 237 | 226 | – | – |
| Eget kapital | 253 | 352 | 350 | 343 | 339 | 337 | 326 | – | – |
| Långfristiga skulder | 2 201 | 2 205 | 2 249 | 2 370 | 2 402 | 2 664 | 2 660 | – | – |
| Leverantörsskulder | 9 | 0 | 25 | 12 | 13 | 5 | 33 | – | – |
| Skatteskulder | – | – | – | – | 0 | 0 | 26 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 75 | 74 | 90 | 79 | 179 | 63 | 114 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 2 529 | 2 630 | 2 689 | 2 792 | 2 920 | 3 065 | 3 099 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Föreslagen utdelning (tkr) | – | 100 | 0 | 0 | – | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 10 % | 13,4 % | 13 % | 12,3 % | 11,6 % | 11 % | 10,5 % | – | – |
| Kassalikviditet | 40 % | 65 % | 26 % | 91 % | 66 % | 287 % | 41 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 28,3 % | 53 % | 29,5 % | 28,2 % | 7,6 % | 27,6 % | 29,2 % | – | – |
| Vinstmarginal | 18,4 % | 39,9 % | 18,1 % | 18,1 % | 0,8 % | 21,7 % | 24,5 % | 16 % | 22,8 % |
| Omsättningstillväxt | −11,5 % | −7,8 % | 6 % | −0,5 % | 13,7 % | −14,1 % | 5 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 0,3 % | 0,5 % | 2,2 % | 1 % | 0,6 % | 3,5 % | 22,2 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (26)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 690 | 2 tkr |
| Byggnader mark | 2 499 tkr | 2 582 tkr |
| Byggnader mark anskaffningsvarden | 3 210 tkr | 3 210 tkr |
| Byggnader mark avskrivningar | 627 tkr | 627 tkr |
| Byggnader mark forandring avskrivningar arets avskrivningar | – | 83 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 690 | 2 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −2 tkr | −8 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 2 tkr | 8 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 100 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt | 253 tkr | 352 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 690 | 2 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 100 tkr | – |
| Forslag disposition | 153 tkr | 252 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 153 tkr | 152 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 3 tkr | 3 tkr |
| Lamnade koncernbidrag | 57 tkr | 140 tkr |
| Langfristiga skulder forfaller senare5ar | – | 1 832 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 19 tkr | 19 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | – | 0 |
| Ovriga kortfristiga skulder kreditinstitut | 24 tkr | 24 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | 724 tkr | 748 tkr |
| Skulder koncernforetag langfristiga | 1 477 tkr | 1 456 tkr |
| Stallda sakerheter | 1 400 tkr | 1 400 tkr |
| Stallda sakerheter foretagsinteckningar | 1 400 tkr | 1 400 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 43 tkr | 50 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Stenalyckan Halmstad ABHuvudarbetsställe
Hamngatan 17, 302 43 Halmstad
Fastighet & mäklare
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556646-4102
Registreringsdatum
11 juli 2003
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Halmstad, Hallands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Fastighet & mäklare
- SNI 68.201 – Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder
- SNI 68.202 – Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.