Stenalyckan Holding AB
556948-0584Aktiebolagreg. 2013
Halmstad, Hallands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
0 tkr
Resultat efter fin. poster
−8 tkr
Soliditet
65 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Lägatan 1, 302 63 Halmstad
Postadress
Lägatan 1, 302 63 Halmstad
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva förvaltning av värdepapper samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2017 | 0 tkr | −10 tkr | – |
| 2018 | 0 tkr | −7 tkr | – |
| 2019 | 0 tkr | −4 tkr | 51 tkr |
| 2020 | 0 tkr | −1 tkr | 50 tkr |
| 2021 | 0 tkr | −1 tkr | 105 tkr |
| 2022 | 0 tkr | −21 tkr | 51 tkr |
| 2023 | 0 tkr | −39 tkr | 655 tkr |
| 2024 | 0 tkr | 1 949 tkr | 2 004 tkr |
| 2025 | 0 tkr | −8 tkr | 1 005 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 64,6 %
Vinstmarginal –
Omsättningstillväxt –
Branschmedian visas när minst fem jämförbara företag finns.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Rörelseintäkter | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 1 | 1 | 1 | 2 | 1 | 1 | 4 | – | – |
| Rörelsekostnader | 1 | 1 | 1 | 2 | 1 | 1 | 4 | – | – |
| Rörelseresultat | −1 | −1 | −1 | −2 | −1 | −1 | −4 | – | – |
| Resultat från andelar i koncernföretag | 0 | 1 950 | – | – | – | – | – | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 7 | 0 | 39 | 19 | – | – | – | – | – |
| Finansiella poster | −7 | 1 950 | −39 | −19 | – | – | – | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −8 | 1 949 | −39 | −21 | −1 | −1 | −4 | −7 | −10 |
| Bokslutsdispositioner | 10 | 0 | 800 | 22 | 57 | – | – | – | – |
| Resultat före skatt | 2 | 1 949 | 761 | 1 | 56 | −1 | −4 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 2 | 0 | 157 | 0 | – | – | – | – | – |
| Årets resultat | 1 | 1 949 | 604 | 1 | 56 | −1 | −4 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 1 545 | 1 483 | 2 172 | 1 483 | 1 483 | 1 483 | 1 483 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 1 545 | 1 483 | 2 172 | 1 483 | 1 483 | 1 483 | 1 483 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 0 | 1 300 | – | – | – | – | – | – | – |
| Kassa och bank | 12 | 0 | 1 | 1 | 2 | 0 | 0 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 12 | 1 300 | 1 | 1 | 2 | 0 | 0 | – | – |
| Summa tillgångar | 1 557 | 2 783 | 2 173 | 1 484 | 1 485 | 1 483 | 1 483 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 954 | 5 | 1 | 0 | −0 | 5 | 5 | – | – |
| Fritt eget kapital | 955 | 1 954 | 605 | 1 | 55 | −0 | 1 | – | – |
| Eget kapital | 1 005 | 2 004 | 655 | 51 | 105 | 50 | 51 | – | – |
| Långfristiga skulder | 550 | 622 | 1 361 | 1 432 | 1 380 | 1 433 | 1 432 | – | – |
| Skatteskulder | 2 | 157 | 157 | 0 | – | – | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 2 | 157 | 157 | 0 | – | – | – | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 1 557 | 2 783 | 2 173 | 1 484 | 1 485 | 1 483 | 1 483 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Föreslagen utdelning (tkr) | 450 | 1 000 | 600 | – | – | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 64,6 % | 72 % | 30,2 % | 3,5 % | 7,1 % | 3,3 % | 3,4 % | – | – |
| Kassalikviditet | 723 % | 830 % | 1 % | 754 % | – | – | – | – | – |
| Rörelsemarginal | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Vinstmarginal | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Omsättningstillväxt | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 0,1 % | 97,2 % | 92,2 % | 2,5 % | 52,9 % | −2,8 % | −7,7 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (19)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andelar koncernforetag | 1 483 tkr | 1 483 tkr |
| Andelar koncernforetag anskaffningsvarden | 1 483 tkr | 1 483 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 527 | 1 949 tkr |
| Erhallna koncernbidrag | 10 tkr | 0 |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 527 | 1 949 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −1 949 tkr | −604 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 1 949 tkr | 604 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 1 000 tkr | 600 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 1 005 tkr | 2 004 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 527 | 1 949 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 1 000 tkr | 600 tkr |
| Fordringar koncernforetag kortfristiga | – | 1 300 tkr |
| Fordringar koncernforetag langfristiga | 62 tkr | – |
| Forslag disposition | 955 tkr | 1 954 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 500 tkr | 954 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 0 | 47 |
| Ovriga langfristiga skulder | 373 tkr | 622 tkr |
| Skulder koncernforetag langfristiga | 177 tkr | 0 |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Stenalyckan Holding ABHuvudarbetsställe
Lägatan 1, 302 63 Halmstad
Övrig verksamhet
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556948-0584
Registreringsdatum
6 november 2013
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Halmstad, Hallands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Övrig verksamhet
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-13). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.