Stenberg, Larsson & Salbark AB
556930-0576Aktiebolagreg. 2013
Linköping, Östergötlands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
0 tkr
Resultat efter fin. poster
8 001 tkr
Soliditet
92 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Klostergatan 35 1TR, 582 23 Linköping
Postadress
Klostergatan 35 1TR, 582 23 Linköping
Verksamhetsbeskrivning
Bolagets verksamhet ska vara att äga och förvalta fast och lös egendom, samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2020 | 0 tkr | 1 978 tkr | – |
| 2021 | 0 tkr | 1 491 tkr | – |
| 2022 | 0 tkr | 1 792 tkr | 2 187 tkr |
| 2023 | 0 tkr | 2 239 tkr | 2 626 tkr |
| 2024 | 0 tkr | 7 666 tkr | 8 041 tkr |
| 2025 | 0 tkr | 8 001 tkr | 13 396 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 92,4 %
Vinstmarginal –
Omsättningstillväxt –
Branschmedian visas när minst fem jämförbara företag finns.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Rörelseintäkter | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 732 | 12 | 11 | 8 | – | – |
| Rörelsekostnader | 732 | 12 | 11 | 8 | – | – |
| Rörelseresultat | −732 | −12 | −11 | −7 | – | – |
| Resultat från andelar i koncernföretag | 8 733 | 7 678 | 2 250 | 1 800 | – | – |
| Finansiella poster | 8 733 | 7 678 | 2 250 | 1 800 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 8 001 | 7 666 | 2 239 | 1 792 | 1 491 | 1 978 |
| Resultat före skatt | 8 001 | 7 666 | 2 239 | 1 793 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 0 | 0 | – | – | – | – |
| Årets resultat | 8 001 | 7 666 | 2 239 | 1 793 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 10 822 | 200 | 200 | 200 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 10 822 | 200 | 200 | 200 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 3 000 | 7 694 | 2 266 | 1 816 | – | – |
| Kassa och bank | 670 | 390 | 391 | 391 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 3 670 | 8 085 | 2 657 | 2 208 | – | – |
| Summa tillgångar | 14 492 | 8 285 | 2 857 | 2 408 | – | – |
| Aktiekapital | 51 | 51 | 51 | 51 | – | – |
| Bundet eget kapital | 51 | 51 | 51 | 51 | – | – |
| Balanserat resultat | 5 344 | 325 | 336 | 344 | – | – |
| Fritt eget kapital | 13 345 | 7 990 | 2 575 | 2 136 | – | – |
| Eget kapital | 13 396 | 8 041 | 2 626 | 2 187 | – | – |
| Skatteskulder | 0 | 0 | – | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 1 096 | 243 | 231 | 220 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 14 492 | 8 285 | 2 857 | 2 408 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Föreslagen utdelning (tkr) | 2 100 | – | 2 250 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 92,4 % | 97,1 % | 91,9 % | 90,8 % | – | – |
| Kassalikviditet | 335 % | 3 323 % | 1 149 % | 1 001 % | – | – |
| Rörelsemarginal | – | – | – | – | – | – |
| Vinstmarginal | – | – | – | – | – | – |
| Omsättningstillväxt | – | – | – | – | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 59,7 % | 95,3 % | 85,3 % | 82 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (16)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andelar koncernforetag | 200 tkr | 200 tkr |
| Andelar koncernforetag anskaffningsvarden | 200 tkr | 200 tkr |
| Andra langfristiga fordringar | 10 622 tkr | 0 |
| Arets resultat eget kapital | 8 001 tkr | 7 666 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 8 001 tkr | – |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −7 666 tkr | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 7 666 tkr | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 2 646 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt | 13 396 tkr | 8 041 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 8 001 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | – |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 2 646 tkr | – |
| Fordringar koncernforetag kortfristiga | 3 000 tkr | 7 694 tkr |
| Forslag disposition | 13 345 tkr | – |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 11 245 tkr | – |
| Skulder koncernforetag kortfristiga | 1 095 tkr | 243 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Stenberg, Larsson & Salbark ABHuvudarbetsställe
Klostergatan 35 1TR, 582 23 Linköping
Övrig verksamhet
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556930-0576
Registreringsdatum
24 april 2013
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Linköping, Östergötlands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
51 000 kr
SNI-koder
Övrig verksamhet
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-12). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.