Stenbumling fastighet AB
559222-5642Aktiebolagreg. 2019
Östhammar, Uppsala län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
120 tkr
Resultat efter fin. poster
−74 tkr
Soliditet
3 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Näsudden 12, 742 36 Östhammar
Postadress
Näsudden 12, 742 36 Östhammar
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska äga och förvalta fastegendom och värdepapper samt idka därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2020 | 4 tkr | −8 tkr | 42 tkr |
| 2021 | 99 tkr | −13 tkr | 53 tkr |
| 2022 | 150 tkr | 43 tkr | 87 tkr |
| 2023 | 137 tkr | 16 tkr | 100 tkr |
| 2024 | 110 tkr | −41 tkr | 58 tkr |
| 2025 | 120 tkr | −74 tkr | 99 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 2,5 % – branschmedian 22,2 %
Vinstmarginal −61,7 % – branschmedian 13,8 %
Omsättningstillväxt 9,1 % – branschmedian 2,4 %
Median för 39296 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 120 | 110 | 137 | 150 | 99 | 4 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 2 | – | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 120 | 112 | 137 | 150 | 99 | 4 |
| Handelsvaror | 91 | 85 | 81 | 85 | 75 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 121 | 73 | 42 | 22 | 37 | 12 |
| Av- och nedskrivningar | 8 | – | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 220 | 158 | 123 | 107 | 112 | 12 |
| Rörelseresultat | −100 | −46 | 14 | 43 | −13 | −8 |
| Ränteintäkter och liknande | 26 | 4 | 2 | – | – | – |
| Finansiella poster | 26 | 4 | 2 | – | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −74 | −41 | 16 | 43 | −13 | −8 |
| Bokslutsdispositioner | 115 | – | – | 0 | 25 | 0 |
| Resultat före skatt | 41 | −41 | 16 | 43 | 12 | −8 |
| Skatt på årets resultat | – | 0 | 3 | 9 | 1 | 0 |
| Årets resultat | 41 | −41 | 13 | 34 | 11 | −8 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 59 | – | – | – | 0 | 676 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 2 781 | 2 781 | 2 781 | 2 781 | 2 781 | 1 995 |
| Anläggningstillgångar | 2 840 | 2 781 | 2 781 | 2 781 | 2 781 | 2 671 |
| Kundfordringar | 13 | 0 | 13 | 18 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 26 | 254 | 239 | 245 | 241 | 203 |
| Kassa och bank | 1 117 | 1 049 | 1 109 | 1 104 | 1 049 | 1 268 |
| Omsättningstillgångar | 1 143 | 1 303 | 1 348 | 1 350 | 1 290 | 1 472 |
| Summa tillgångar | 3 983 | 4 085 | 4 130 | 4 131 | 4 071 | 4 143 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 8 | 50 | 37 | 3 | −8 | 0 |
| Fritt eget kapital | 49 | 8 | 50 | 37 | 3 | −8 |
| Eget kapital | 99 | 58 | 100 | 87 | 53 | 42 |
| Leverantörsskulder | – | – | – | 0 | 6 | 91 |
| Kortfristiga skulder | 3 884 | 4 026 | 4 030 | 4 044 | 4 018 | 4 101 |
| Summa eget kapital och skulder | 3 983 | 4 085 | 4 130 | 4 131 | 4 071 | 4 143 |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 2,5 % | 1,4 % | 2,4 % | 2,1 % | 1,3 % | 1 % |
| Kassalikviditet | 29 % | 32 % | 33 % | 33 % | 32 % | 36 % |
| Rörelsemarginal | −83 % | −41,6 % | 10,1 % | 28,3 % | −13,2 % | −200,8 % |
| Vinstmarginal | −61,7 % | −37,3 % | 11,7 % | 28,7 % | −13,1 % | −200 % |
| Omsättningstillväxt | 9,1 % | −19,7 % | −8,7 % | 51,5 % | 2 375 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 41,4 % | −70,9 % | 12,7 % | 38,9 % | 21 % | −19,1 % |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (18)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 2 781 tkr | 2 781 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden | 2 781 tkr | 2 781 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 41 tkr | −41 tkr |
| Erhallna koncernbidrag | 115 tkr | – |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 41 tkr | −41 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 41 tkr | −13 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −41 tkr | 13 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 99 tkr | 58 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 41 tkr | −41 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Fordringar koncernforetag kortfristiga | 0 | 25 tkr |
| Forslag disposition | 49 tkr | 8 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 49 tkr | 8 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 59 tkr | – |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 14 tkr | 229 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 2 tkr | – |
| Skulder koncernforetag kortfristiga | 3 860 tkr | 4 000 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 23 tkr | 26 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 juli 2024 – 30 juni 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 juli 2023 – 30 juni 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 juli 2022 – 30 juni 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 juli 2021 – 30 juni 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 juli 2020 – 30 juni 2021 · Inlämnad –
Stenbumling fastighet ABHuvudarbetsställe
Näsudden 12, 742 36 Östhammar
Fastighet & mäklare
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559222-5642
Registreringsdatum
15 oktober 2019
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Östhammar, Uppsala län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Fastighet & mäklare
- SNI 68.203 – Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.