Stenhus HE Holding AB
559126-7181Aktiebolagreg. 2017
Helsingborg, Skåne län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
0 tkr
Resultat efter fin. poster
−362 tkr
Soliditet
75 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Smugglargränd 3, 252 36 Helsingborg
Postadress
Smugglargränd 3, 252 36 Helsingborg
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska äga och förvalta aktier i koncern samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2018 | 0 tkr | −7 tkr | 43 tkr |
| 2019 | 0 tkr | −0 tkr | 43 tkr |
| 2020 | 0 tkr | 700 tkr | – |
| 2021 | 0 tkr | −27 tkr | 185 tkr |
| 2022 | 0 tkr | 283 tkr | 537 tkr |
| 2023 | 0 tkr | 489 tkr | 726 tkr |
| 2024 | 0 tkr | −9 tkr | 417 tkr |
| 2025 | 0 tkr | −362 tkr | 75 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 75 %
Vinstmarginal –
Omsättningstillväxt –
Branschmedian visas när minst fem jämförbara företag finns.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Rörelseintäkter | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | 0 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 2 | 9 | 11 | 17 | 27 | – | 1 | 7 |
| Rörelsekostnader | 2 | 9 | 11 | 17 | 27 | – | 1 | 7 |
| Rörelseresultat | −2 | −9 | −11 | −17 | −27 | – | −0 | −7 |
| Resultat från andelar i koncernföretag | – | 0 | 500 | 300 | 0 | – | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | – | – | 0 | 0 | 0 | – | – | – |
| Finansiella poster | −360 | 0 | 500 | 300 | 0 | – | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −362 | −9 | 489 | 283 | −27 | 700 | −0 | −7 |
| Bokslutsdispositioner | 20 | – | 0 | 69 | −40 | – | – | – |
| Resultat före skatt | −342 | −9 | 489 | 351 | −67 | – | −0 | −7 |
| Årets resultat | −342 | −9 | 489 | 351 | −67 | – | −0 | −7 |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 50 | 200 | 200 | 200 | 200 | – | 100 | 100 |
| Anläggningstillgångar | 50 | 200 | 200 | 200 | 200 | – | 100 | 100 |
| Kortfristiga fordringar | 0 | 210 | 518 | 329 | 0 | – | −10 | −10 |
| Kassa och bank | 50 | 51 | 53 | 53 | 53 | – | 53 | 53 |
| Omsättningstillgångar | 50 | 262 | 571 | 382 | 53 | – | 43 | 43 |
| Summa tillgångar | 100 | 462 | 771 | 582 | 253 | – | 143 | 143 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | 50 | 50 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 367 | 376 | 187 | 135 | 203 | – | −7 | 0 |
| Fritt eget kapital | 25 | 367 | 676 | 487 | 135 | – | −7 | −7 |
| Eget kapital | 75 | 417 | 726 | 537 | 185 | – | 43 | 43 |
| Långfristiga skulder | – | – | – | – | – | – | 100 | 100 |
| Kortfristiga skulder | 25 | 45 | 45 | 45 | 67 | – | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 100 | 462 | 771 | 582 | 253 | – | 143 | 143 |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Föreslagen utdelning (tkr) | – | – | 300 | 100 | – | – | 300 | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 75 % | 90,3 % | 94,2 % | 92,3 % | 73,4 % | – | 29,9 % | 30,1 % |
| Kassalikviditet | 201 % | 582 % | 1 268 % | 848 % | 78 % | – | – | – |
| Rörelsemarginal | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Vinstmarginal | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Omsättningstillväxt | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −454,3 % | −2,2 % | 67,4 % | 65,5 % | −36,2 % | – | −1,2 % | −16,1 % |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (22)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andelar koncernforetag | 50 tkr | 200 tkr |
| Andelar koncernforetag anskaffningsvarden | 200 tkr | 200 tkr |
| Andelar koncernforetag forandring nedskrivningar arets nedskrivningar | 150 tkr | – |
| Andelar koncernforetag nedskrivningar | −150 tkr | – |
| Arets resultat eget kapital | −342 tkr | −9 tkr |
| Erhallna koncernbidrag | 20 tkr | – |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −342 tkr | −9 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 9 tkr | −489 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat utdelning | – | 0 |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −9 tkr | 489 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | – | 300 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 75 tkr | 417 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −342 tkr | −9 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | – | 300 tkr |
| Fordringar koncernforetag kortfristiga | 0 | 210 tkr |
| Forslag disposition | 25 tkr | 367 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 25 tkr | 367 tkr |
| Nedskrivningar finansiella anlaggningstillgangar kortfristiga placeringar | 360 tkr | – |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 208 | 205 |
| Skulder koncernforetag kortfristiga | 20 tkr | 40 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 5 tkr | 5 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2019
Period 1 jan. 2019 – 31 dec. 2019 · Inlämnad –
Stenhus HE Holding ABHuvudarbetsställe
Smugglargränd 3, 252 36 Helsingborg
Övrig verksamhet
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559126-7181
Registreringsdatum
26 september 2017
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Helsingborg, Skåne län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Övrig verksamhet
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-22). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.