Steninge Hantverksservice AB
556748-8829Aktiebolagreg. 2008
Märsta, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
698 tkr
Resultat efter fin. poster
−27 tkr
Soliditet
61 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Oriongatan 41, 195 55 Märsta
Postadress
Oriongatan 41, 195 55 Märsta
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva taxi-, limousine- och budtransporter. Verkstad för bil, buss, lastbil samt därmed förenlig verksamhet. Uthyrning av fordon. Uthyrning av personal samt därmed förenlig verksamhet. Snickeri och bygg samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2019 | 7 363 tkr | −85 tkr | 1 266 tkr |
| 2020 | 1 255 tkr | −748 tkr | 530 tkr |
| 2021 | −0 tkr | −77 tkr | 453 tkr |
| 2022 | 766 tkr | 319 tkr | 606 tkr |
| 2023 | 342 tkr | −28 tkr | 642 tkr |
| 2024 | 327 tkr | −180 tkr | 463 tkr |
| 2025 | 698 tkr | −27 tkr | 435 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 60,9 % – branschmedian 54 %
Vinstmarginal −3,9 % – branschmedian 3,7 %
Omsättningstillväxt 113,5 % – branschmedian −0,7 %
Median för 18828 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 698 | 327 | 342 | 766 | −0 | 1 255 | 7 363 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 15 | – | 0 | 418 | 179 | 244 |
| Rörelseintäkter | 698 | 342 | 342 | 766 | 418 | 1 434 | 7 608 |
| Råvaror och förnödenheter | – | – | – | – | 0 | 233 | 3 869 |
| Handelsvaror | 51 | 0 | 1 | 0 | 3 | 180 | 683 |
| Övriga externa kostnader | 182 | 261 | 271 | 354 | 510 | 1 058 | 1 209 |
| Personalkostnader | 405 | 99 | – | 0 | −72 | 653 | 1 750 |
| Av- och nedskrivningar | 68 | 157 | 95 | 89 | 45 | 45 | 164 |
| Rörelsekostnader | 706 | 517 | 367 | 444 | 486 | 2 169 | 7 675 |
| Rörelseresultat | −8 | −174 | −25 | 323 | −68 | −735 | −68 |
| Ränteintäkter och liknande | −1 | 0 | 1 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 19 | 6 | 4 | 3 | 9 | 13 | 17 |
| Finansiella poster | −20 | −5 | −3 | −3 | −9 | −13 | −17 |
| Resultat efter finansiella poster | −27 | −180 | −28 | 319 | −77 | −748 | −85 |
| Resultat före skatt | −27 | −180 | −28 | 319 | −77 | −748 | −85 |
| Skatt på årets resultat | – | – | 0 | 67 | 0 | −12 | 0 |
| Årets resultat | −27 | −180 | −28 | 252 | −77 | −736 | −85 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 288 | 356 | 823 | 268 | 358 | 403 | 382 |
| Anläggningstillgångar | 288 | 356 | 823 | 268 | 358 | 403 | 382 |
| Kundfordringar | – | – | 185 | 413 | 604 | 1 002 | 2 051 |
| Kortfristiga fordringar | 378 | 56 | 257 | 443 | 631 | 1 033 | 2 192 |
| Kassa och bank | 48 | 96 | 124 | 59 | 217 | 112 | 46 |
| Omsättningstillgångar | 426 | 152 | 381 | 502 | 849 | 1 144 | 2 238 |
| Summa tillgångar | 714 | 508 | 1 204 | 770 | 1 206 | 1 547 | 2 620 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 363 | 542 | 506 | 253 | 430 | 1 166 | 1 251 |
| Fritt eget kapital | 335 | 363 | 542 | 506 | 353 | 430 | 1 166 |
| Eget kapital | 435 | 463 | 642 | 606 | 453 | 530 | 1 266 |
| Långfristiga skulder | – | – | – | 8 | 775 | 910 | 1 218 |
| Leverantörsskulder | 25 | 2 | 18 | 14 | 0 | 44 | 78 |
| Skatteskulder | – | – | 0 | 67 | 0 | 13 | 16 |
| Kortfristiga skulder | 279 | 45 | 562 | 157 | −21 | 107 | 136 |
| Summa eget kapital och skulder | 714 | 508 | 1 204 | 770 | 1 206 | 1 547 | 2 620 |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | – | – | – | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | – | – | – | 100 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 60,9 % | 91,1 % | 53,3 % | 78,6 % | 37,6 % | 34,3 % | 48,3 % |
| Kassalikviditet | 153 % | 337 % | 68 % | 321 % | −3 954 % | 1 069 % | 1 644 % |
| Rörelsemarginal | −1,1 % | −53,3 % | −7,3 % | 42,1 % | 1 139 966,7 % | −58,6 % | −0,9 % |
| Vinstmarginal | −3,9 % | −55,1 % | −8,2 % | 41,6 % | 1 283 333,3 % | −59,6 % | −1,2 % |
| Omsättningstillväxt | 113,5 % | −4,4 % | −55,4 % | −12 766 766,7 % | −100 % | −83 % | – |
| Avkastning på eget kapital | −6,3 % | −38,8 % | −4,4 % | 41,7 % | −17 % | −138,8 % | −6,7 % |
| Omsättning per anställd | 698 tkr | 327 tkr | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (18)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | −27 tkr | −180 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −27 tkr | – |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 180 tkr | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −180 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt | 435 tkr | 463 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −27 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | – |
| Forslag disposition | 335 tkr | – |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 335 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer | 288 tkr | 356 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 3 139 tkr | 3 139 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 2 851 tkr | 2 783 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | 0 | 310 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 0 | 0 |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 68 tkr | 157 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 378 tkr | 56 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 247 tkr | 37 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 7 tkr | 7 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 maj 2024 – 30 apr. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 maj 2022 – 30 apr. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 maj 2021 – 30 apr. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 maj 2020 – 30 apr. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 maj 2019 – 30 apr. 2020 · Inlämnad –
Steninge Hantverksservice ABHuvudarbetsställe
Oriongatan 41, 195 55 Märsta
Butik & handel
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556748-8829
Registreringsdatum
14 januari 2008
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Sigtuna, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Butik & handel
- SNI 46.900 – Icke-specialiserad partihandel
- SNI 41.000 – Byggande av bostadshus och andra byggnader
- SNI 49.330 – Passagerartrafik på beställning, fordon med förare
Övriga registrerade namn
1 st
- Kings Arms Consult & Construction – särskilt företagsnamn, registrerat 26 februari 2015. För den del av verksamheten som avser verkstad för bil, buss, lastbil samt därmed förenlig verksamhet. Uthyrning av fordon. Uthyrning av personal samt därmed förenlig verksamhet. Snickeri och bygg samt därmed förenlig verksamhet.
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.