Stenkoll AB
556907-2829Aktiebolagreg. 2012
Torslanda, Västra Götalands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
293 tkr
Resultat efter fin. poster
0 tkr
Soliditet
67 %
Anställda
1
Stenkoll – Roliga quiz och frågesporter om allt mellan himmel och jord
stenkoll.com
Adresser
Besöksadress
Flygtornsvägen 32, 423 36 Torslanda
Postadress
Flygtornsvägen 32, 423 36 Torslanda
Verksamhetsbeskrivning
Journalistik.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2016 | 117 tkr | 7 tkr | – |
| 2017 | 224 tkr | 172 tkr | – |
| 2018 | 201 tkr | 105 tkr | 133 tkr |
| 2019 | 123 tkr | 88 tkr | 202 tkr |
| 2020 | 95 tkr | 6 tkr | 57 tkr |
| 2021 | 344 tkr | 203 tkr | 260 tkr |
| 2022 | 302 tkr | −1 tkr | 258 tkr |
| 2023 | 148 tkr | −19 tkr | 239 tkr |
| 2024 | 225 tkr | 23 tkr | 262 tkr |
| 2025 | 293 tkr | 0 tkr | 262 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 67,3 % – branschmedian 72 %
Vinstmarginal 0 % – branschmedian 12,1 %
Omsättningstillväxt 30,1 % – branschmedian −1,9 %
Median för 7343 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 293 | 225 | 148 | 302 | 344 | 95 | 123 | 201 | 224 | 117 |
| Rörelseintäkter | 293 | 225 | 148 | 302 | 344 | 95 | 123 | 201 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 43 | 41 | 42 | 40 | 46 | 32 | 30 | 24 | – | – |
| Personalkostnader | 254 | 168 | 129 | 263 | 303 | 57 | 5 | 73 | – | – |
| Rörelsekostnader | 297 | 209 | 171 | 303 | 348 | 89 | 35 | 96 | – | – |
| Rörelseresultat | −4 | 16 | −23 | −1 | −5 | 6 | 88 | 105 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 4 | 8 | 4 | – | – | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | – | – | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Finansiella poster | 4 | 8 | 4 | −0 | 208 | −0 | −0 | −0 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 0 | 23 | −19 | −1 | 203 | 6 | 88 | 105 | 172 | 7 |
| Resultat före skatt | 0 | 23 | −19 | −1 | 203 | 6 | 88 | 105 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 2 | 19 | 23 | – | – |
| Årets resultat | −0 | 22 | −19 | −2 | 203 | 5 | 69 | 82 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | – | – | – | 0 | 0 | 25 | – | – | – | – |
| Anläggningstillgångar | – | – | – | 0 | 0 | 25 | – | – | – | – |
| Kundfordringar | 149 | 54 | 13 | 0 | 14 | 2 | 9 | 10 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 150 | 54 | 13 | 0 | 25 | 3 | 33 | 47 | – | – |
| Kassa och bank | 239 | 259 | 235 | 319 | 299 | 38 | 196 | 186 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 389 | 313 | 248 | 319 | 323 | 42 | 229 | 234 | – | – |
| Summa tillgångar | 389 | 313 | 248 | 319 | 323 | 67 | 229 | 234 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 212 | 189 | 208 | 210 | 7 | 2 | 83 | 1 | – | – |
| Fritt eget kapital | 212 | 212 | 189 | 208 | 210 | 7 | 152 | 83 | – | – |
| Eget kapital | 262 | 262 | 239 | 258 | 260 | 57 | 202 | 133 | – | – |
| Leverantörsskulder | 0 | 2 | 0 | 4 | 0 | 0 | 0 | 1 | – | – |
| Skatteskulder | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 3 | 26 | 61 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 127 | 51 | 8 | 61 | 63 | 10 | 27 | 101 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 389 | 313 | 248 | 319 | 323 | 67 | 229 | 234 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | – | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 125 | – | – | – | – | – | 150 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 67,3 % | 83,7 % | 96,6 % | 81 % | 80,5 % | 85,5 % | 88,2 % | 56,8 % | – | – |
| Kassalikviditet | 306 % | 612 % | 2 965 % | 525 % | 511 % | 430 % | 849 % | 232 % | – | – |
| Rörelsemarginal | −1,4 % | 7 % | −15,4 % | −0,4 % | −1,4 % | 6,8 % | 71,6 % | 52,1 % | – | – |
| Vinstmarginal | 0 % | 10,3 % | −12,9 % | −0,4 % | 59,1 % | 6,8 % | 71,5 % | 52,1 % | 76,5 % | 6,3 % |
| Omsättningstillväxt | 30,1 % | 51,9 % | −50,9 % | −12,2 % | 259,9 % | −22,4 % | −38,7 % | −10,5 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −0 % | 8,6 % | −8 % | −0,6 % | 78,1 % | 8,6 % | 34,3 % | 61,5 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 293 tkr | 225 tkr | 148 tkr | 302 tkr | 344 tkr | 95 tkr | 123 tkr | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (14)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | −29 | 22 tkr |
| Fakturerad ej upparbetad intakt | 27 tkr | 8 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −29 | 22 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −22 tkr | 19 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 22 tkr | −19 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 262 tkr | 262 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −29 | 22 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forslag disposition | 212 tkr | 212 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 87 tkr | 212 tkr |
| Forslag disposition utdelning annan utdelning | 125 tkr | – |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 778 | – |
| Ovriga kortfristiga skulder | 68 tkr | 23 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 31 tkr | 17 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2019
Period 1 jan. 2019 – 31 dec. 2019 · Inlämnad –
Stenkoll ABHuvudarbetsställe
Flygtornsvägen 32, 423 36 Torslanda
Kultur & nöje
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556907-2829
Registreringsdatum
18 oktober 2012
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Göteborg, Västra Götalands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Kultur & nöje
- SNI 90.110 – Litterärt skapande och musikkomposition
Övriga registrerade namn
1 st
- Nedslag – särskilt företagsnamn, registrerat 17 oktober 2023. För den del av verksamheten som avser Publicering i blogg och andra digitala kanaler.
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-11-03) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-13). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.