Stens Maskiner i Växjö Aktiebolag
556637-9367Aktiebolagreg. 2003
Växjö, Kronobergs län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2026Omsättning
81 075 tkr
Resultat efter fin. poster
3 386 tkr
Soliditet
82 %
Anställda
2
Stens Maskiner AB – Entreprenadmaskiner & Hitachi Återförsäljare
Stens Maskiner AB säljer nya och begagnade entreprenadmaskiner från Hitachi. Personlig service och snabb hjälp. Kontakta oss för offert.
stensmaskiner.se
Adresser
Besöksadress
Katrinelundsvägen 11, 352 73 Växjö
Postadress
Katrinelundsvägen 11, 352 73 Växjö
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva handel med entreprenadmaskiner samt tillbehör och förnödenheter till entreprenadmaskienr, entreprenadverksamhet inom bygg och anläggning, jord- och skogsbruk, handel med fordon, fastigheter och värdepapper, samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2021 | 46 276 tkr | 1 853 tkr | – |
| 2022 | 54 170 tkr | 1 338 tkr | – |
| 2023 | 69 929 tkr | 3 156 tkr | 20 426 tkr |
| 2024 | 49 420 tkr | 824 tkr | 21 233 tkr |
| 2025 | 71 040 tkr | 2 950 tkr | 23 068 tkr |
| 2026 | 81 075 tkr | 3 386 tkr | 25 563 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 81,8 % – branschmedian 54 %
Vinstmarginal 4,2 % – branschmedian 3,7 %
Omsättningstillväxt 14,1 % – branschmedian −0,7 %
Median för 18828 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022* | 2021* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 81 075 | 71 040 | 49 420 | 69 929 | 54 170 | 46 276 |
| Övriga rörelseintäkter | 1 853 | 11 | 21 | 156 | – | – |
| Rörelseintäkter | 82 928 | 71 051 | 49 441 | 70 085 | – | – |
| Handelsvaror | 76 312 | 65 304 | 45 818 | 63 935 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 756 | 704 | 744 | 737 | – | – |
| Personalkostnader | 2 147 | 2 014 | 2 050 | 1 967 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 339 | 54 | 54 | 282 | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | 7 | 49 | 0 | 11 | – | – |
| Rörelsekostnader | 79 561 | 68 124 | 48 665 | 66 931 | – | – |
| Rörelseresultat | 3 367 | 2 927 | 776 | 3 154 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 19 | 39 | 48 | 4 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 16 | 0 | 2 | – | – |
| Finansiella poster | 19 | 23 | 48 | 2 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 3 386 | 2 950 | 824 | 3 156 | 1 338 | 1 853 |
| Bokslutsdispositioner | 405 | 0 | 850 | 730 | – | – |
| Resultat före skatt | 3 791 | 2 950 | 1 674 | 3 886 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 795 | 616 | 367 | 819 | – | – |
| Årets resultat | 2 996 | 2 334 | 1 307 | 3 067 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022* | 2021* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 1 429 | 495 | 549 | 602 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 1 520 | 1 420 | 1 420 | 1 420 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 2 949 | 1 915 | 1 969 | 2 023 | – | – |
| Varulager | 5 688 | 9 947 | 11 808 | 8 454 | – | – |
| Kundfordringar | 3 218 | 4 556 | 1 046 | 4 927 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 3 434 | 5 134 | 1 230 | 4 989 | – | – |
| Kortfristiga placeringar | 10 802 | 5 652 | 5 602 | 5 402 | – | – |
| Kassa och bank | 8 367 | 10 839 | 6 645 | 6 789 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 28 291 | 31 572 | 25 285 | 25 635 | – | – |
| Summa tillgångar | 31 241 | 33 487 | 27 254 | 27 657 | – | – |
| Aktiekapital | 125 | 125 | 125 | 125 | – | – |
| Bundet eget kapital | 265 | 265 | 265 | 265 | – | – |
| Balanserat resultat | 22 303 | 20 468 | 19 661 | 17 094 | – | – |
| Fritt eget kapital | 25 298 | 22 803 | 20 968 | 20 161 | – | – |
| Eget kapital | 25 563 | 23 068 | 21 233 | 20 426 | – | – |
| Obeskattade reserver | 0 | 405 | 405 | 1 255 | – | – |
| Leverantörsskulder | 4 358 | 9 053 | 5 035 | 4 954 | – | – |
| Skatteskulder | – | 0 | 260 | 379 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 5 677 | 10 015 | 5 615 | 5 976 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 31 241 | 33 487 | 27 254 | 27 657 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022* | 2021* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 2 | 2 | 2 | 2 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 700 | 500 | 500 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 81,8 % | 69,9 % | 79,1 % | 77,5 % | – | – |
| Kassalikviditet | 398 % | 216 % | 240 % | 288 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 4,2 % | 4,1 % | 1,6 % | 4,5 % | – | – |
| Vinstmarginal | 4,2 % | 4,2 % | 1,7 % | 4,5 % | 2,5 % | 4 % |
| Omsättningstillväxt | 14,1 % | 43,8 % | −29,3 % | 29,1 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 11,7 % | 10,1 % | 6,2 % | 15 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 40 538 tkr | 35 520 tkr | 24 710 tkr | 34 965 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (37)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2026 | 2025 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 1 520 tkr | 1 420 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden | 1 520 tkr | 1 420 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden inkop | 100 tkr | 0 |
| Arets resultat eget kapital | 2 996 tkr | 2 334 tkr |
| Byggnader mark | 0 | 495 tkr |
| Byggnader mark anskaffningsvarden | 102 tkr | 1 678 tkr |
| Byggnader mark avskrivningar | 102 tkr | 1 183 tkr |
| Byggnader mark forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | 1 576 tkr | – |
| Byggnader mark forandring avskrivningar arets avskrivningar | 18 tkr | 54 tkr |
| Byggnader mark forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar | 1 099 tkr | – |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 2 996 tkr | 2 334 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −2 334 tkr | −1 307 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 2 334 tkr | 1 307 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 500 tkr | 500 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 25 563 tkr | 23 068 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 2 996 tkr | 2 334 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 500 tkr | 500 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | 405 tkr | 0 |
| Forslag disposition | 25 298 tkr | 22 803 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 24 598 tkr | 22 303 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 40 tkr | 361 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 1 429 tkr | 0 |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 1 750 tkr | 1 189 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 321 tkr | 1 189 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | 1 189 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 1 750 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 321 tkr | 0 |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar | 1 189 tkr | – |
| Lager fardiga varor handelsvaror | 5 688 tkr | 9 947 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 176 tkr | 217 tkr |
| Ovriga kortfristiga placeringar | 10 802 tkr | 5 652 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 1 232 tkr | 771 tkr |
| Periodiseringsfonder | 0 | 405 tkr |
| Reservfond | 25 tkr | 25 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 87 tkr | 191 tkr |
| Uppskrivningsfond | 115 tkr | 115 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2026
Period 1 maj 2025 – 30 apr. 2026 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2025
Period 1 maj 2024 – 30 apr. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 maj 2023 – 30 apr. 2024 · Inlämnad –
Stens Maskiner i Växjö AktiebolagHuvudarbetsställe
Katrinelundsvägen 11, 352 73 Växjö
Butik & handel
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556637-9367
Registreringsdatum
7 januari 2003
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Växjö, Kronobergs län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
125 000 kr
SNI-koder
Butik & handel
- SNI 46.630 – Partihandel med gruv-, bygg- och anläggningsmaskiner
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-13). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.