Stenungsunds Bud Aktiebolag
556123-4393Aktiebolagreg. 1969
Stenungsund, Västra Götalands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
13 601 tkr
Resultat efter fin. poster
615 tkr
Soliditet
52 %
Anställda
13
Stenungsunds Bud AB
stenungsundsbud.com
Adresser
Besöksadress
Hjälmarevägen 14, 444 31 Stenungsund
Postadress
Hjälmarevägen 14, 444 31 Stenungsund
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva åkeriverksamhet ävensom idka därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2022 | 14 256 tkr | 645 tkr | – |
| 2023 | 13 370 tkr | −36 tkr | – |
| 2024 | 13 666 tkr | −166 tkr | 4 648 tkr |
| 2025 | 13 601 tkr | 615 tkr | 5 013 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 51,5 % – branschmedian 43,6 %
Vinstmarginal 4,5 % – branschmedian 5 %
Omsättningstillväxt −0,5 % – branschmedian 0,3 %
Median för 10091 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023* | 2022* |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 13 601 | 13 666 | 13 370 | 14 256 |
| Övriga rörelseintäkter | 10 | 8 | – | – |
| Rörelseintäkter | 13 610 | 13 674 | – | – |
| Handelsvaror | 3 715 | 4 479 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 763 | 619 | – | – |
| Personalkostnader | 7 616 | 7 928 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 699 | 638 | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | 80 | 0 | – | – |
| Rörelsekostnader | 12 873 | 13 663 | – | – |
| Rörelseresultat | 737 | 11 | – | – |
| Resultat från andelar i koncernföretag | 0 | 1 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 10 | 7 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 133 | 185 | – | – |
| Finansiella poster | −123 | −178 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 615 | −166 | −36 | 645 |
| Bokslutsdispositioner | −158 | 175 | – | – |
| Resultat före skatt | 457 | 9 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 93 | 9 | – | – |
| Årets resultat | 364 | 0 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023* | 2022* |
|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 4 941 | 5 726 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 4 941 | 5 726 | – | – |
| Kundfordringar | 1 284 | 713 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 2 684 | 2 054 | – | – |
| Kortfristiga placeringar | 7 | 6 | – | – |
| Kassa och bank | 2 646 | 2 497 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 5 337 | 4 557 | – | – |
| Summa tillgångar | 10 279 | 10 282 | – | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | – | – |
| Bundet eget kapital | 200 | 200 | – | – |
| Balanserat resultat | 4 448 | 4 448 | – | – |
| Fritt eget kapital | 4 813 | 4 448 | – | – |
| Eget kapital | 5 013 | 4 648 | – | – |
| Obeskattade reserver | 358 | 200 | – | – |
| Långfristiga skulder | 2 867 | 3 395 | – | – |
| Leverantörsskulder | 193 | 227 | – | – |
| Skatteskulder | 88 | 143 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 2 041 | 2 039 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 10 279 | 10 282 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023* | 2022* |
|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 13 | 13 | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 51,5 % | 46,8 % | – | – |
| Kassalikviditet | 262 % | 223 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 5,4 % | 0,1 % | – | – |
| Vinstmarginal | 4,5 % | −1,2 % | −0,3 % | 4,5 % |
| Omsättningstillväxt | −0,5 % | 2,2 % | −6,2 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 7,3 % | 0 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 1 046 tkr | 1 051 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (42)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Ackumulerade overavskrivningar | 358 tkr | 200 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 364 tkr | 158 |
| Byggnader mark | 3 457 tkr | 3 560 tkr |
| Byggnader mark anskaffningsvarden | 5 152 tkr | 5 152 tkr |
| Byggnader mark avskrivningar | 1 936 tkr | 1 833 tkr |
| Byggnader mark forandring avskrivningar arets avskrivningar | 103 tkr | 103 tkr |
| Checkrakningskredit langfristig | 860 tkr | 860 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 364 tkr | – |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −158 | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 158 | – |
| Forandring eget kapital totalt | 5 013 tkr | 4 648 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 364 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | – |
| Forandring overavskrivningar | −158 tkr | 175 tkr |
| Forslag disposition | 4 813 tkr | – |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 4 813 tkr | – |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 1 229 tkr | 1 102 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 1 471 tkr | 2 146 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 10 892 tkr | 13 455 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 9 420 tkr | 11 309 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | 2 564 tkr | 15 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | – | 1 481 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 590 tkr | 528 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar | 2 479 tkr | 15 tkr |
| Langfristiga skulder forfaller senare5ar | 2 007 tkr | 2 535 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar | 13 tkr | 19 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar anskaffningsvarden | 167 tkr | 167 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar avskrivningar | 154 tkr | 148 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | – | 52 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring avskrivningar arets avskrivningar | 6 tkr | 6 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar | – | 52 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 172 tkr | 239 tkr |
| Ovriga kortfristiga placeringar | 7 tkr | 6 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 1 142 tkr | 1 125 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder | 285 tkr | 582 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | 1 722 tkr | 1 952 tkr |
| Reservfond | 100 tkr | 100 tkr |
| Stallda sakerheter | 5 601 tkr | 6 020 tkr |
| Stallda sakerheter fastighetsinteckningar | 4 000 tkr | 4 000 tkr |
| Stallda sakerheter foretagsinteckningar | 860 tkr | 860 tkr |
| Stallda sakerheter tillgangar aganderattsforbehall | 741 tkr | 1 160 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 618 tkr | 545 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Stenungsunds Bud AktiebolagHuvudarbetsställe
Hjälmarevägen 14, 444 31 Stenungsund
Taxi & transport
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556123-4393
Registreringsdatum
11 februari 1969
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stenungsund, Västra Götalands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Taxi & transport
- SNI 49.410 – Vägtransport, godstrafik
Övriga registrerade namn
1 st
- Farligt Godsservice Stenungsund – särskilt företagsnamn, registrerat 23 april 2001. För den del av verksamheten som avser Godstransporter och godshantering som avser lagligt reglerad hantering av farligt gods.
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-13). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.