Stetler Teknik Invest AB
559226-9780Aktiebolagreg. 2019
Täby, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
–
Resultat efter fin. poster
−715 tkr
Soliditet
98 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Dalvägen 10, 187 31 Täby
Postadress
Dalvägen 10, 187 31 Täby
Verksamhetsbeskrivning
Verksamheten kommer äga och förvalta aktier och andelar i dotterbolag och därmed förenlig verksamhet
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2020 | – | 1 111 tkr | 1 161 tkr |
| 2021 | – | 407 tkr | 1 268 tkr |
| 2022 | – | 398 tkr | 1 413 tkr |
| 2023 | – | 137 tkr | 1 350 tkr |
| 2024 | – | −2 tkr | 1 348 tkr |
| 2025 | – | −715 tkr | 633 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 98,4 % – branschmedian 74,7 %
Vinstmarginal – – branschmedian 20,5 %
Omsättningstillväxt – – branschmedian −5,6 %
Median för 46722 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Övriga externa kostnader | 2 | 2 | 3 | 3 | 2 | 5 |
| Rörelsekostnader | 2 | 2 | 3 | 3 | 2 | 5 |
| Rörelseresultat | −2 | −2 | −3 | −3 | −2 | −5 |
| Resultat från andelar i koncernföretag | – | 0 | 512 | 401 | 409 | 1 116 |
| Räntekostnader och liknande | 0 | – | – | – | – | – |
| Finansiella poster | −713 | 0 | 140 | 401 | 409 | 1 116 |
| Resultat efter finansiella poster | −715 | −2 | 137 | 398 | 407 | 1 111 |
| Resultat före skatt | −715 | −2 | 137 | 398 | 407 | 1 111 |
| Årets resultat | −715 | −2 | 137 | 398 | 407 | 1 111 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 596 | 1 048 | 701 | 989 | 739 | 618 |
| Anläggningstillgångar | 596 | 1 048 | 701 | 989 | 739 | 618 |
| Kassa och bank | 47 | 310 | 659 | 433 | 534 | 559 |
| Omsättningstillgångar | 47 | 310 | 659 | 433 | 534 | 559 |
| Summa tillgångar | 643 | 1 358 | 1 360 | 1 422 | 1 273 | 1 177 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 1 298 | 1 300 | 1 163 | 965 | 811 | – |
| Fritt eget kapital | 583 | 1 298 | 1 300 | 1 363 | 1 218 | 1 111 |
| Eget kapital | 633 | 1 348 | 1 350 | 1 413 | 1 268 | 1 161 |
| Långfristiga skulder | – | – | 0 | 0 | – | – |
| Leverantörsskulder | 3 | 3 | 3 | 3 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 10 | 10 | 10 | 9 | 5 | 16 |
| Summa eget kapital och skulder | 643 | 1 358 | 1 360 | 1 422 | 1 273 | 1 177 |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Föreslagen utdelning (tkr) | 250 | 0 | 0 | 200 | 250 | 300 |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 98,4 % | 99,3 % | 99,3 % | 99,4 % | 99,6 % | 98,6 % |
| Kassalikviditet | 457 % | 3 022 % | 6 427 % | 4 887 % | 10 184 % | 3 452 % |
| Rörelsemarginal | – | – | – | – | – | – |
| Vinstmarginal | – | – | – | – | – | – |
| Omsättningstillväxt | – | – | – | – | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −113,1 % | −0,1 % | 10,1 % | 28,2 % | 32,1 % | 95,7 % |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (14)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 596 tkr | 1 048 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden | 1 309 tkr | 1 048 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden inkop | 261 tkr | 347 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring nedskrivningar arets nedskrivningar | 713 tkr | – |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav nedskrivningar | 713 tkr | – |
| Arets resultat eget kapital | −715 tkr | −2 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −715 tkr | −2 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 2 tkr | −137 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −2 tkr | 137 tkr |
| Forslag disposition | 583 tkr | 1 298 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 333 tkr | 1 298 tkr |
| Forslag disposition utdelning annan utdelning | 250 tkr | – |
| Ovriga kortfristiga skulder | 8 tkr | 8 tkr |
| Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar | −713 tkr | 0 |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 15 nov. 2019 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Stetler Teknik Invest ABHuvudarbetsställe
Dalvägen 10, 187 31 Täby
Konsulttjänster
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559226-9780
Registreringsdatum
15 november 2019
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Täby, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Konsulttjänster
- SNI 70.200 – Konsultverksamhet avseende företags organisation
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.