Sthlm Tunnel AB
559259-9368Aktiebolagreg. 2020
Stockholm, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2026Omsättning
0 tkr
Resultat efter fin. poster
−61 tkr
Soliditet
87 %
Anställda
0
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Katarina Bangata 54, 116 39 Stockholm
Postadress
c/o Ag Philipson Ab, Katarina Bangata 54, 116 39 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva konsultverksamhet gentemot bygg, berg, tunnel- och fastighetsbranschen, inkluderat uthyrning, leasing av maskinell utrustning såsom cementblandare samt äga och förvalta fastigheter.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2021 | 1 549 tkr | 60 tkr | – |
| 2022 | 303 tkr | −372 tkr | 35 tkr |
| 2023 | 4 tkr | −65 tkr | 62 tkr |
| 2024 | 0 tkr | −20 tkr | 43 tkr |
| 2025 | – | 152 tkr | 195 tkr |
| 2026 | 0 tkr | −61 tkr | 133 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 87 % – branschmedian 55,2 %
Vinstmarginal – – branschmedian 10 %
Omsättningstillväxt – – branschmedian 3,3 %
Median för 1915 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 | – | 0 | 4 | 303 | 1 549 |
| Rörelseintäkter | – | – | 0 | 4 | 303 | – |
| Övriga externa kostnader | 22 | 18 | 20 | 59 | 261 | – |
| Personalkostnader | 39 | −170 | 0 | 8 | 414 | – |
| Rörelsekostnader | 62 | −152 | 20 | 67 | 675 | – |
| Rörelseresultat | −62 | 152 | −20 | −62 | −372 | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | – |
| Finansiella poster | 0 | 0 | −0 | −2 | −0 | – |
| Resultat efter finansiella poster | −61 | 152 | −20 | −65 | −372 | 60 |
| Bokslutsdispositioner | – | – | 0 | 100 | 485 | – |
| Resultat före skatt | −61 | 152 | −20 | 35 | 113 | – |
| Skatt på årets resultat | – | – | 0 | 8 | 138 | – |
| Årets resultat | −61 | 152 | −20 | 28 | −26 | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Kundfordringar | – | 0 | 0 | 0 | 0 | – |
| Kortfristiga fordringar | 150 | 649 | 626 | 607 | 632 | – |
| Kassa och bank | 3 | 1 | 1 | 4 | 86 | – |
| Omsättningstillgångar | 153 | 650 | 627 | 611 | 718 | – |
| Summa tillgångar | 153 | 650 | 627 | 611 | 718 | – |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 | – |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 | – |
| Balanserat resultat | 170 | 18 | 37 | 10 | 35 | – |
| Fritt eget kapital | 108 | 170 | 18 | 37 | 10 | – |
| Eget kapital | 133 | 195 | 43 | 62 | 35 | – |
| Leverantörsskulder | – | – | – | 0 | 10 | – |
| Skatteskulder | – | – | 0 | 28 | 142 | – |
| Kortfristiga skulder | 20 | 456 | 584 | 548 | 683 | – |
| Summa eget kapital och skulder | 153 | 650 | 627 | 611 | 718 | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 0 | 0 | – | 0 | 1 | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 87 % | 29,9 % | 6,8 % | 10,2 % | 4,9 % | – |
| Kassalikviditet | 767 % | 143 % | 107 % | 111 % | 105 % | – |
| Rörelsemarginal | – | – | – | −1 557,7 % | −122,9 % | – |
| Vinstmarginal | – | – | – | −1 625 % | −122,8 % | 3,9 % |
| Omsättningstillväxt | – | – | −100 % | −98,7 % | −80,4 % | – |
| Avkastning på eget kapital | −45,9 % | 78,1 % | −47 % | 44,3 % | −73,5 % | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | 303 tkr | – |
Övriga poster i årsredovisningen (14)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2026 | 2025 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | −61 tkr | 152 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −61 tkr | 152 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −152 tkr | 20 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 152 tkr | −20 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 133 tkr | 195 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −61 tkr | 152 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Fordringar koncernforetag kortfristiga | 110 tkr | 570 tkr |
| Forslag disposition | 108 tkr | 170 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 108 tkr | 170 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 41 tkr | 79 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | – | 0 |
| Skulder koncernforetag kortfristiga | 0 | 436 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 20 tkr | 20 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2026
Period 1 maj 2025 – 30 apr. 2026 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2025
Period 1 maj 2024 – 30 apr. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 maj 2023 – 30 apr. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 maj 2022 – 30 apr. 2023 · Inlämnad –
Sthlm Tunnel ABHuvudarbetsställe
Katarina Bangata 54, 116 39 Stockholm
Bygg & hantverk
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559259-9368
Registreringsdatum
16 juni 2020
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
25 000 kr
SNI-koder
Bygg & hantverk
- SNI 42.130 – Anläggning av broar och tunnlar
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.