Stinsen Skrädderi & Kem AB
556803-8664Aktiebolagreg. 2010
Sollentuna, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
1 979 tkr
Resultat efter fin. poster
376 tkr
Soliditet
77 %
Anställda
3
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Klasrovägen 28, 191 49 Sollentuna
Postadress
Klasrovägen 28, 191 49 Sollentuna
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva skrädderi, kemtvätt, mattvätt, uthyrning av festkläder samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2017 | 3 996 tkr | −244 tkr | – |
| 2018 | 4 051 tkr | −5 tkr | – |
| 2019 | 4 397 tkr | 61 tkr | 423 tkr |
| 2020 | 2 969 tkr | 31 tkr | 442 tkr |
| 2021 | 1 783 tkr | 43 tkr | – |
| 2022 | 2 090 tkr | −22 tkr | 514 tkr |
| 2023 | 1 684 tkr | −138 tkr | 482 tkr |
| 2024 | 1 796 tkr | 30 tkr | 511 tkr |
| 2025 | 1 979 tkr | 376 tkr | 727 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 76,8 % – branschmedian 50,5 %
Vinstmarginal 19 % – branschmedian 2,5 %
Omsättningstillväxt 10,2 % – branschmedian 1,2 %
Median för 247 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 979 | 1 796 | 1 684 | 2 090 | 1 783 | 2 969 | 4 397 | 4 051 | 3 996 |
| Övriga rörelseintäkter | 375 | 607 | 397 | 2 466 | – | 1 432 | 1 064 | – | – |
| Rörelseintäkter | 2 354 | 2 403 | 2 081 | 4 556 | – | 4 401 | 5 461 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 42 | 94 | 60 | 379 | – | – | – | – | – |
| Handelsvaror | – | – | – | – | – | 96 | 228 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 842 | 969 | 776 | 1 621 | – | 1 260 | 1 287 | – | – |
| Personalkostnader | 1 095 | 1 313 | 1 387 | 2 561 | – | 3 013 | 3 867 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | – | – | – | – | – | 0 | 16 | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | – | – | – | – | – | 0 | 1 | – | – |
| Rörelsekostnader | 1 979 | 2 376 | 2 223 | 4 561 | – | 4 369 | 5 400 | – | – |
| Rörelseresultat | 376 | 27 | −142 | −5 | – | 32 | 61 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 1 | 2 | 5 | 0 | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 0 | 0 | 17 | – | 0 | 0 | – | – |
| Finansiella poster | 1 | 2 | 5 | −17 | – | −0 | −0 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 376 | 30 | −138 | −22 | 43 | 31 | 61 | −5 | −244 |
| Bokslutsdispositioner | −99 | 0 | 105 | 72 | – | – | – | – | – |
| Resultat före skatt | 277 | 30 | −33 | 50 | – | 31 | 61 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 61 | 1 | 0 | 12 | – | 12 | 16 | – | – |
| Årets resultat | 216 | 29 | −33 | 38 | – | 19 | 45 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | – | – | 0 | 0 | – | 0 | 63 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | – | – | – | – | – | 0 | 11 | – | – |
| Anläggningstillgångar | – | – | 0 | 0 | – | 0 | 74 | – | – |
| Kundfordringar | 40 | 180 | 70 | 80 | – | 30 | 599 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 92 | 308 | 277 | 447 | – | 193 | 691 | – | – |
| Kassa och bank | 957 | 370 | 434 | 225 | – | 725 | 309 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 1 048 | 678 | 711 | 672 | – | 917 | 1 000 | – | – |
| Summa tillgångar | 1 048 | 678 | 711 | 672 | – | 917 | 1 074 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | – | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | – | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 461 | 432 | 464 | 426 | – | 373 | 328 | – | – |
| Fritt eget kapital | 677 | 461 | 432 | 464 | – | 392 | 373 | – | – |
| Eget kapital | 727 | 511 | 482 | 514 | – | 442 | 423 | – | – |
| Obeskattade reserver | 99 | 0 | 0 | 105 | – | 177 | 177 | – | – |
| Leverantörsskulder | 0 | 23 | 63 | 34 | – | 16 | 51 | – | – |
| Skatteskulder | 46 | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 223 | 167 | 229 | 53 | – | 298 | 474 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 1 048 | 678 | 711 | 672 | – | 917 | 1 074 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 3 | 3 | 4 | – | – | 12 | 11 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 200 | – | – | – | – | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 76,8 % | 75,3 % | 67,8 % | 88,9 % | – | 63,5 % | 52,5 % | – | – |
| Kassalikviditet | 471 % | 406 % | 310 % | 1 269 % | – | 308 % | 211 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 19 % | 1,5 % | −8,5 % | −0,2 % | – | 1,1 % | 1,4 % | – | – |
| Vinstmarginal | 19 % | 1,7 % | −8,2 % | −1 % | 2,4 % | 1 % | 1,4 % | −0,1 % | −6,1 % |
| Omsättningstillväxt | 10,2 % | 6,6 % | −19,4 % | 17,2 % | – | −32,5 % | 8,5 % | 1,4 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 29,7 % | 5,7 % | −6,8 % | 7,5 % | – | 4,4 % | 10,7 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 660 tkr | 599 tkr | 421 tkr | – | – | 247 tkr | 400 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (16)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 216 tkr | 29 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 216 tkr | 29 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −29 tkr | 33 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 29 tkr | −33 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 727 tkr | 511 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 216 tkr | 29 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring periodiseringsfond | −99 tkr | 0 |
| Forskott fran kunder | 41 tkr | 40 tkr |
| Forslag disposition | 677 tkr | 461 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 477 tkr | 461 tkr |
| Forslag disposition utdelning annan utdelning | 200 tkr | – |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 49 tkr | 105 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 2 tkr | 22 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 136 tkr | 104 tkr |
| Periodiseringsfonder | 99 tkr | 0 |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 sep. 2019 – 31 aug. 2020 · Inlämnad –
Stinsen Skrädderi & Kem ABHuvudarbetsställe
Klasrovägen 28, 191 49 Sollentuna
Tillverkning & industri
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556803-8664
Registreringsdatum
7 april 2010
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Sollentuna, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Tillverkning & industri
- SNI 14.210 – Tillverkning av gång- och ytterkläder
- SNI 96.102 – Konsumenttvätt
- SNI 18.122 – Tryckning av böcker och övriga trycksaker
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.