Stipal Consulting AB
559108-0048Aktiebolagreg. 2017
Strängnäs, Södermanlands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
97 tkr
Resultat efter fin. poster
51 tkr
Soliditet
100 %
Anställda
0
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Kung Göstas Väg 1, 645 33 Strängnäs
Postadress
c/o Laurent Stipal, Kung Göstas Väg 1, 645 33 Strängnäs
Verksamhetsbeskrivning
Föremålen för bolagets verksamhet skall vara konsultation inom bolagsstrategi och management, utveckling av affärsprojekt, finansiell administration och rådgivning inom bolagsförsäljning eller bolagsförvärv samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2018 | 5 740 tkr | 1 348 tkr | – |
| 2019 | 5 216 tkr | 2 853 tkr | – |
| 2020 | 5 072 tkr | 2 532 tkr | 3 752 tkr |
| 2021 | 5 040 tkr | 2 700 tkr | 4 368 tkr |
| 2022 | 5 909 tkr | 2 460 tkr | 5 511 tkr |
| 2023 | 6 347 tkr | 2 300 tkr | 6 986 tkr |
| 2024 | 5 896 tkr | 1 753 tkr | 7 107 tkr |
| 2025 | 97 tkr | 51 tkr | 6 028 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 99,7 % – branschmedian 74,7 %
Vinstmarginal 52,1 % – branschmedian 20,5 %
Omsättningstillväxt −98,4 % – branschmedian −5,6 %
Median för 46722 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 97 | 5 896 | 6 347 | 5 909 | 5 040 | 5 072 | 5 216 | 5 740 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 19 | 7 | 16 | 0 | 1 | – | – |
| Rörelseintäkter | 97 | 5 915 | 6 353 | 5 924 | 5 041 | 5 073 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | – | 191 | 19 | 0 | – | – | – | – |
| Handelsvaror | 0 | – | – | – | – | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 73 | 563 | 586 | 452 | 263 | 220 | – | – |
| Personalkostnader | −42 | 3 341 | 3 388 | 2 985 | 2 074 | 2 301 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 78 | – | – | – | – | – | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | 50 | 63 | 57 | 22 | 3 | 18 | – | – |
| Rörelsekostnader | 159 | 4 157 | 4 050 | 3 460 | 2 339 | 2 540 | – | – |
| Rörelseresultat | −62 | 1 758 | 2 303 | 2 464 | 2 702 | 2 533 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 2 | 0 | 1 | 0 | 7 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 6 | 5 | 4 | 5 | 9 | 2 | – | – |
| Finansiella poster | 112 | −5 | −3 | −5 | −2 | −2 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 51 | 1 753 | 2 300 | 2 460 | 2 700 | 2 532 | 2 853 | 1 348 |
| Bokslutsdispositioner | – | 0 | 617 | 0 | – | – | – | – |
| Resultat före skatt | 51 | 1 753 | 2 917 | 2 460 | 2 700 | 2 532 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 11 | 362 | 612 | 517 | 557 | 543 | – | – |
| Årets resultat | 39 | 1 391 | 2 305 | 1 943 | 2 142 | 1 989 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 350 | – | – | – | – | – | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 4 661 | 116 | – | – | – | – | – | – |
| Anläggningstillgångar | 5 011 | 116 | – | – | – | – | – | – |
| Kundfordringar | 9 | 488 | 444 | 385 | 57 | 322 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 207 | 565 | 1 715 | 1 983 | 1 656 | 1 626 | – | – |
| Kassa och bank | 830 | 6 853 | 5 666 | 4 854 | 3 510 | 3 275 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 1 037 | 7 419 | 7 381 | 6 838 | 5 165 | 4 901 | – | – |
| Summa tillgångar | 6 048 | 7 534 | 7 381 | 6 838 | 5 165 | 4 901 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 5 939 | 5 666 | 4 631 | 3 518 | 2 176 | 1 713 | – | – |
| Fritt eget kapital | 5 978 | 7 057 | 6 936 | 5 461 | 4 318 | 3 702 | – | – |
| Eget kapital | 6 028 | 7 107 | 6 986 | 5 511 | 4 368 | 3 752 | – | – |
| Obeskattade reserver | – | – | 0 | 617 | 617 | 617 | – | – |
| Leverantörsskulder | 3 | 79 | 119 | 555 | 32 | 16 | – | – |
| Skatteskulder | 11 | 0 | 126 | 18 | 55 | 335 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 21 | 428 | 395 | 709 | 180 | 532 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 6 048 | 7 534 | 7 381 | 6 838 | 5 165 | 4 901 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 0 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | – | 1 118 | 270 | – | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 99,7 % | 94,3 % | 94,6 % | 87,8 % | 94,1 % | 86,6 % | – | – |
| Kassalikviditet | 5 057 % | 1 734 % | 1 867 % | 964 % | 2 870 % | 921 % | – | – |
| Rörelsemarginal | −63,8 % | 29,8 % | 36,3 % | 41,7 % | 53,6 % | 50 % | – | – |
| Vinstmarginal | 52,1 % | 29,7 % | 36,2 % | 41,6 % | 53,6 % | 49,9 % | 54,7 % | 23,5 % |
| Omsättningstillväxt | −98,4 % | −7,1 % | 7,4 % | 17,2 % | −0,6 % | −2,8 % | −9,1 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 0,7 % | 19,6 % | 33 % | 35,3 % | 49,1 % | 53 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | 5 896 tkr | 6 347 tkr | 5 909 tkr | 5 040 tkr | 5 072 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (37)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga fordringar | – | 104 tkr |
| Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden | – | 104 tkr |
| Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden tillkommande fordringar | – | 104 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 12 tkr | 12 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden | 12 tkr | 12 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden inkop | 0 | 12 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 39 tkr | 1 391 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 39 tkr | 1 391 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −1 391 tkr | −2 305 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat utdelning | – | 0 |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 1 391 tkr | 2 305 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 1 118 tkr | 1 270 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 6 028 tkr | 7 107 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 39 tkr | 1 391 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 1 118 tkr | 1 270 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | – | 0 |
| Fordringar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden | 97 tkr | – |
| Fordringar intresseforetag gemensamt styrda foretag forandring anskaffningsvarden omklassificeringar | −7 tkr | – |
| Fordringar intresseforetag gemensamt styrda foretag forandring tillkommande fordringar | 0 | – |
| Fordringar intresseforetag gemensamt styrda foretag langfristiga | 97 tkr | – |
| Fordringar koncernforetag langfristiga | 4 552 tkr | – |
| Fordringar koncernforetag langfristiga anskaffningsvarden | 4 552 tkr | – |
| Fordringar koncernforetag langfristiga forandring anskaffningsvarden tillkommande fordringar | 4 552 tkr | – |
| Forslag disposition | 5 978 tkr | 7 057 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 5 978 tkr | 5 939 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | – | 0 |
| Inventarier verktyg installationer | 350 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 428 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 78 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 428 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 78 tkr | – |
| Kassalikviditet | – | 17,343 |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 199 tkr | 77 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 7 tkr | 349 tkr |
| Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar | 116 tkr | – |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 0 | – |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Stipal Consulting ABHuvudarbetsställe
Kung Göstas Väg 1, 645 33 Strängnäs
Konsulttjänster
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559108-0048
Registreringsdatum
6 april 2017
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Strängnäs, Södermanlands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Konsulttjänster
- SNI 70.200 – Konsultverksamhet avseende företags organisation
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-17). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.